Blisko ludziJak pielęgnować, a zwłaszcza kiedy podcinać tuje? Tylko przydatne wskazówki

Jak pielęgnować, a zwłaszcza kiedy podcinać tuje? Tylko przydatne wskazówki

Tuje, zwane inaczej żywotnikami, to popularne rośliny. Ich odmiany, takie jak szmaragd czy brabant, na stałe zagościły w polskich ogrodach, ale często spotyka się je także na balkonach. Choć są to iglaki bardzo odporne na różne czynniki zewnętrzne, często mamy wątpliwości, jak sadzić tuje czy kiedy je przycinać. Odpowiadamy na najczęstsze pytania.

Aby dobrze rosły, trzeba wiedzieć m.in. kiedy przycinać tuje.
Aby dobrze rosły, trzeba wiedzieć m.in. kiedy przycinać tuje.
Źródło zdjęć: © Getty Images
oprac. JBR

Tuja, inaczej żywotnik, jest rośliną pochodzącą z rodziny cyprysowatych. Występuje w pięciu odmianach drzew i krzewów, jednak w Polsce najczęściej spotyka się trzy: olbrzymi - osiągający w stosunkowo krótkim czasie duże rozmiary, zachodni - często występujący w formie klombu lub kul, ale także chętnie wybierany na żywopłoty - oraz wschodni – zwykle osiągający niewielki rozmiar, nadający się do uprawy w doniczkach na balkonie. Choć jest to roślina odporna na zmienne temperatury, jak każda wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Koniecznie trzeba pamiętać nie tylko o tym, jak sadzić tuje czy co ile centymetrów od siebie, ale także, jak i kiedy je przycinać.

Jak sadzić tuje?

Sadzenie tuj jest stosunkowo proste. Najlepiej sadzić żywotnika na słonecznym lub częściowo słonecznym stanowisku, choć żywotniki zachodnie, czyli popularne w Polsce odmiany szmaragd i brabant, tolerują także miejsca zacienione. Jeśli chodzi o rodzaj gleby, to sprawdzi się zwykła, ogrodowa ziemia. Jeśli jednak chcemy, by wzrost był szybszy, to w przypadku żywotników olbrzymich - świetnie urosną na glebie próchniczej i gliniastej, a odmiany zachodnie w lekko zasadowym podłożu. W razie występowania chwastów, warto zastosować ten sposób na chwasty. Wreszcie będziemy mogli o nich zapomnieć.

Co ile sadzić tuje i kiedy?

Tuje mogą rosnąć zarówno jako solitery, czyli pojedyncze krzewy na otwartym terenie, jak i w formie żywopłotu. Najlepiej sadzić je od połowy kwietnia do połowy września. W zależności od tego, co chcemy osiągnąć, należy dokładnie sprawdzić gatunek, który wybraliśmy, aby znać siłę jego wzrostu. To pomoże zdecydować o tym, co ile sadzić tuje. Jeśli marzy nam się gęsty żywopłot, odległość pomiędzy poszczególnymi krzewami nie powinna być mniejsza niż 50 cm. Przed sadzeniem przywiezione - np. ze szkółki - donice z krzewami wstawiamy do wody, aby podłoże odpowiednio nasiąkło. Następnie kopiemy dwa razy większy niż bryła konkretnego korzenia dołek, wypełniamy podłożem do iglaków lub mieszanką ziemi i torfu, i zakopujemy.

Kiedy przycinać tuje?

Tuje często przycina się, aby nadać im określony kształt. Należy jednak pamiętać, aby przy okazji tego zabiegu zwracać uwagę na temperaturę. Na popularnych blogach z poradami ogrodniczymi najczęściej zaznacza się okres po przymrozkach i przed okresem wegetacyjnym, czyli czas od końca marca do końca lipca, najpóźniej do połowy sierpnia. Rośliny w żywopłocie przycina się dwa lub trzy razy w sezonie. Pojedyncze okazy nie rosną tak szybko, więc robi się to w miarę potrzeby.

Kiedy i jak nawozić tuje?

Choć żywotniki są odporne na wiele czynników, jak wszystkie rośliny - im bardziej się o nie dba, tym lepiej i piękniej rosną. Także i tuje potrzebują pielęgnacji. Kiedy więc nawozić tuje? Pierwszy raz warto to zrobić na początku okresu wegetacyjnego, ale już po tym, jak ziemia rozmarznie po zimie, czyli na przełomie marca i kwietnia, najpóźniej do połowy maja. Kolejny raz na początku czerwca, a później jesienią - przełom września i października. Warto jednak wtedy zastosować specjalne, tzw. jesienne nawozy, dostępne w sklepach ogrodniczych.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)