Blisko ludziJak podtrzymać namiętność w związku

Jak podtrzymać namiętność w związku

Jak podtrzymać namiętność w związku
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
17.01.2011 15:04, aktualizacja: 20.01.2011 13:09

Wzajemna atrakcyjność partnerów, także atrakcyjność seksualna, nie jest jedynym czynnikiem motywującym ludzi do łączenia się w pary. Sam seks zwykle nie wystarcza do utrzymania związku, bo chemia słabnie już po kilku latach. Partnerzy, w miarę upływu czasu, przyzwyczają się do siebie, zmniejsza się ich wrażliwość na wzajemne bodźce erotyczne, nieuchronnie wkrada się do związku nuda i monotonia.

Wzajemna atrakcyjność partnerów, także atrakcyjność seksualna, nie jest jedynym czynnikiem motywującym ludzi do łączenia się w pary. Sam seks zwykle nie wystarcza do utrzymania związku, bo chemia słabnie już po kilku latach. Partnerzy, w miarę upływu czasu, przyzwyczają się do siebie, zmniejsza się ich wrażliwość na wzajemne bodźce erotyczne, nieuchronnie wkrada się do związku nuda i monotonia.

  1. [

]( http://www.zdrowy-seks.pl/ )
Redakcja serwisu Zdrowy-seks.pl poleca:

Jeśli parę łączy głównie relacja seksualna i nie wytworzyły się między nimi inne ważne więzi, jak na przykład przyjaźń, więź uczuciowa, porozumienie psychiczne czy poczucie bliskości, trudno utrzymać wzajemne zainteresowanie i atrakcyjność. Związek może być wówczas narażony na poważny kryzys.

Czynnikami, które przyczyniają się do podtrzymywania namiętności w związku, są przede wszystkim niezależność i barwność osobowości partnerów, więź uczuciowa między nimi, poczucie humoru i przyjaźń, jaką się obdarzają. Na pewno ważna jest również pomysłowość, odwaga i urozmaicenie w sztuce miłosnej oraz czas, jaki partnerzy spędzają ze sobą.

Radosne poszukiwanie przygody

Najlepiej utrzymywać świeżość w wieloletnim związku, uprawiając seks w inny niż zazwyczaj sposób. Warto wyjść z łóżka, zastanowić się nad własnymi najskrytszymi fantazjami i pragnieniami i porozmawiać o nich z partnerem. A może nasz partner ma podobne potrzeby? A może nasze propozycje bardzo mu się spodobają? Dlaczego by nie wypróbować kuchennego stołu nie tylko do ubijania kotletów a wanny do wspólnej erotycznej kąpieli i zabawy? Inspirującym seksualnie miejscem może być także winda, kabina prysznica, samochód, garaż, strych, dyskretny hotelik w miłym miejscu. Posługujcie się wyobraźnią, opowiadajcie sobie nieprzyzwoite historyjki. Erotyczne rozmowy przydają związkowi pikanterii.

Udawajcie, że spotykacie się ze sobą po raz pierwszy lub że uprawiacie seks z zupełnie nieznaną osobą. Nawet jeśli zabraknie wam odwagi, aby kochać się w parku w środku dnia, zawsze możecie to sobie wyobrazić. Jednym ze sposobów na zachowanie świeżości w małżeństwie jest umawianie się na randki ze swoim partnerem. Można wpaść na wspólny lunch, okraszony erotycznymi igraszkami na deser, potańczyć salsę w klubie i raz w miesiącu spędzić noc poza domem, z dala od dzieci, codziennych spraw, tylko we dwoje. Zabawa pod namiotem czy na dzikiej plaży i seks na balkonie o północy, też mogą mieć dużo uroku, oczywiście co kto lubi i tylko za zgodą obojga partnerów. Magda tak mówi o swoich doświadczeniach: "Najwspanialsze w moim partnerze jest to, że potrafi mnie zaskoczyć i rozbawić. Nic w naszej seksualności nie jest zawsze takie samo, nigdy nie jest nudno. Nawet jeśli jakiś pomysł czy nowa pozycja nie zupełnie przypadną nam do gustu, on i tak nie ma zahamowań i po prostu się razem z tego śmiejemy. Zrozumiałam przy
nim, że seks to wspaniała zabawa i przygoda." Nie zapominajcie także o zabawkach erotycznych. Wibratory, pierścienie zaciskowe, różne kremy i emulsje nawilżające, filmy i pisma erotyczne mogą dostarczyć wam wielu miłych wrażeń.

Przyjaźń, bliskość, przestrzeń

Para to nie tylko "my", ale także "ja" oraz "ty". Każda para to dwie indywidualne jednostki oraz istniejąca między nimi relacja. Każda z tych trzech części powinna mieć w związku wystarczająco przestrzeni dla siebie. Każdy człowiek potrzebuje rozwijać się, żyć w zgodzie ze sobą, swymi zainteresowaniami oraz cechami osobowości. W związku partnerzy mają wzajemnie się wspierać i obdarzać szacunkiem, jako autonomiczne i jedyne w swoim rodzaju jednostki. Udany związek, komunikacja między partnerami oraz życie seksualne zależą w dużym stopniu od poczucia własnej wartości każdego z partnerów. Powinni oni stać pewnie i na własnych nogach, nikt w związku nie powinien "nieść" drugiego i dominować.

Oczywiście zdarzają się trudne sytuacje, kiedy któreś z partnerów potrzebuje większego wsparcia. Ale największą wartość ma w związku poczucie równości między partnerami, bo jeśli ktoś dominuje, druga osoba automatycznie czuje się gorsza i ustawiona niżej, a nikt nie lubi takiego uczucia.

Oto wspomnienia Beaty: "Nie mogę ułożyć sobie dobrego związku z mężczyzną. A przecież poświęcam się dla nich, robię to, co chcą. Pomagam, wspieram, doradzam i rezygnuję z siebie, żeby byli zadowoleni. Ale nie są zadowoleni i zostawiają mnie." Wzajemna uwaga, życzliwość, szczere i uczciwe komunikowanie swoich uczuć oraz potrzeb przyczynia się do zacieśnienia więzi i bliskości z partnerem. W takich warunkach, kiedy istnieje przyjaźń między nami, możemy czuć się bezpiecznie, możemy rozwijać się i rozkwitać. Możemy także pozbywać się własnych ograniczeń i zahamowań, również w alkowie.

Traktując partnera tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani, mamy szansę dojrzewać jako osoba i doznawać nowych, głębokich przeżyć. Nie jest możliwa satysfakcja seksualna i namiętność między ludźmi, jeśli nie traktują oni siebie z życzliwością i szacunkiem, jeśli nie ma między nimi atmosfery czułości i ciepła.

POLECAMY:

Źródło artykułu:WP Kobieta