UrodaJak Polki kupują biustonosze?

Jak Polki kupują biustonosze?

Jak Polki kupują biustonosze?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
22.02.2012 09:18, aktualizacja: 24.02.2017 15:25

Źle dobrany biustonosz to udręka wielu Polek. Niestety ładny stanik to za mało. Przede wszystkim powinien być wygodny, dobrze podtrzymywać piersi i co istotne, odciążać kręgosłup. Idealny będzie z odpowiednią miseczką, która nie powoduje zbędnych ucisków.

Źle dobrany biustonosz to udręka wielu Polek. Niestety ładny stanik to za mało. Przede wszystkim powinien być wygodny, dobrze podtrzymywać piersi i co istotne, odciążać kręgosłup. Idealny będzie z odpowiednią miseczką, która nie powoduje zbędnych ucisków. Jak dobrze dobrać biustonosz i jak często wymieniać na nowy?

Okazuje się, że właściwy dobór stanika to nie taka łatwa sprawa, jak wydaje się wielu paniom. Polki mają duży kłopot z odpowiednim rozmiarem biustonosza. Jakie błędy najczęściej popełniają? Są to o 2-3 rozmiary za małe miseczki, przy o 5-10 cm za luźnym obwodzie.

Konieczny jest prawidłowy dobór biustonosza - tak jak w przypadku butów, nie może być za ciasny. Musi dobrze przylegać do biustu, ale nie powinien go uciskać. Najlepiej, żeby miseczki były precyzyjnie dopasowane do kształtu kobiecych piersi. I należy pamiętać, że założenie stanika nie polega na nałożeniu go na biust, ale na… włożeniu piersi do miseczek.

Jakie są konsekwencje noszenia za ciasnej bielizny?

Szacuje się, że prawie 95 procent Polek nie nosi prawidłowo dobranego stanika. Niestety kobiety często kupują biustonosze, które są za małe. Zdecydowana większość pań nie zdaje sobie sprawy z problemów, jakie mogą się w efekcie pojawić. Tymczasem nieodpowiednie staniki są niewygodne, wyglądają nieestetycznie, a co gorsza, mogą prowadzić do poważnych zaburzeń, np. w układzie limfatycznym lub utrudniać krążenie krwi.

Wbijające się w pachy fiszbiny i stały ucisk na piersi zwiększa ryzyko tworzenia się w nich torbieli, a niektórzy twierdzą, że przyczynia się do powiększenia węzłów chłonnych (i zmian rakowych). Ponadto zbyt ciasny stanik nie tylko zniekształca biust, ale może powodować ucisk na nerwy międzyżebrowe lub nerwy przebiegające w tkance piersiowej. Efektem często są też stany zapalne i obrzęki. Statystyki pokazują, że 70 procent kobiet noszących nieodpowiednie biustonosze odczuwa bóle piersi lub kręgosłupa. Oprócz tego często pojawiają się dolegliwości ramion, barku, karku czy bóle pleców i głowy.

Ile staników ma przeciętna Polka?

Statystyczna Polka ma w swojej szafie około pięciu biustonoszy. Zazwyczaj panie mają ich więcej (7-10), ale np. tylko 4-5 z nich noszą. Eksperci twierdzą, że lepiej jest mieć mniej idealnie dobranych staników niż wiele „prawie dobrych”. W ustaleniu właściwego dla ciebie rozmiaru i fasonu może pomóc ci brafitterka współpracująca z firmą bieliźniarską.

Jak Polki kupują biustonosze? Czy zazwyczaj są to przemyślane decyzje, czy częściej zdarza się, że biustonosz kupujemy "przy okazji robienia zakupów w supermarkecie"?

- Polki kupują „oczami” i „portfelem”. W przeciwieństwie do mieszkanek Wielkiej Brytanii, przeciętna Polka ma w swojej szufladzie 3-5 biustonoszy, w większości fatalnie dopasowanych pod względem rozmiaru i fasonu. Jeśli chodzi o tzw. bazówkę, czyli bieliznę w trzech podstawowych kolorach: biały, czarny, beżowy – to raczej są to przemyślane zakupy, natomiast bieliznę kolorową kupujemy bardziej spontanicznie - mówi Anna Dastych, brafitterka.

- Wiele Polek nie przymierza biustonoszy przed zakupem lub prosi zawsze o ten sam rozmiar, np. nieśmiertelne 75B. Kobiety nie wiedzą, na co zwracać uwagę przy doborze bielizny. Nawet jeśli czują, że coś jest nie tak, nie potrafią zidentyfikować problemu. Nie wiedzą, że rozmiarówka dobrych producentów jest o wiele szersza niż obwody 70-90 i miseczki A-D. Często rozmiary zaczynają się od obwodów 60-65, a miseczki sięgają litery K lub więcej – dodaje ekspertka.

Kiedy wymieniać stanik na nowy?

Powszechnie przyjęła się zasada, że biustonosz powinnyśmy wymieniać przynajmniej co pół roku. Oczywiście należy to robić częściej wtedy, gdy przytyjemy lub schudniemy. Już 3-4 kilogramy różnicy są znaczące. Szacuje się, że przeciętna Polka kupuje 2-3 staniki rocznie, podczas gdy inne Europejki średnio 5-6. Trzeba pamiętać, że ciało kobiety zmienia się nie tylko pod wpływem ciąży czy wieku, ale także w zależności od pór roku. Na co zwrócić uwagę podczas kupowania stanika?

- Najważniejszymi elementami doboru dobrego biustonosza są rozmiar i krój odpowiedni dla naszego biustu, a także dla uzyskania zamierzonego efektu,. Do najczęściej popełnianych błędów w dopasowywaniu staników należy wybieranie zbyt szerokich obwodów pod biustem oraz zbyt małych miseczek biustonosza, często oba te błędy występują jednocześnie. Powoduje to niewygodę (np. wbijanie się fiszbin w piersi) i nierzadko konieczność poprawiania biustonosza wielokrotnie w ciągu dnia (np. spadających ramiączek) – mówi Anna Dastych.

- Ważny jest krój biustonosza. Nie każdy biust wygląda tak samo dobrze w każdym fasonie bielizny, mimo dobrania go w odpowiednim rozmiarze. Rodzaj zastosowanych materiałów ma również wpływ na właściwości podtrzymujące biustonosza – zwracajmy uwagę, aby materiał obwodu pracował, ale aby nie był zbyt rozciągliwy, ponieważ wtedy obwód nie jest zbyt stabilny i może nie podtrzymywać biustu prawidłowo – dodaje.

Najczęściej Polki zmieniają biustonosz po 2-3 dniach, a niektóre panie deklarują, że robią to codziennie. Jak je prać? Aby uniknąć deformacji stanika, należy robić to ręcznie w temperaturze wody do 40 stopni C. Jeżeli jednak pierzesz w pralce, włóż go do woreczka.

Pamiętajmy, że odpowiednio dobrany stanik może pomóc nam w zaakceptowaniu naszego ciała. Bo biustonosz to nie tylko kwestia dobrego samopoczucia, wygody czy zdrowia, ale i atrakcyjnego wyglądu.

(mst/sr)

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (247)
Zobacz także