Jak pomalować pokój dla chłopca? Najmodniejsze kolory ścian
Tradycyjnie, na niebiesko, a może nowocześnie, na dwa kolory? O tym, jak pomalować pokój dla chłopca, decyduje wiele czynników – od mody przez psychologię koloru aż po parametry wnętrza. Jasne pokrycia ścian optycznie powiększają, a ciemne pomniejszają, lecz potrafią wzmocnić wrażenie przestrzenności w pokoju dziecięcym.
Pokój dla chłopca – kolory i ich znaczenie
W pokoju dziecięcym – zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki – kolory dobiera się tak, by przeważały bardzo jasne odcienie, które są radosne i tworzą najmłodszym członkom rodziny sprzyjający klimat do zabawy. Wybór konkretnej farby do pomalowania ścian podyktowany bywa nie tylko indywidualnym gustem, ale również tzw. psychologią koloru, zgodnie z którą:
- niebieski – działa uspokajająco, rozluźnia, skłania do marzycielstwa, lecz może również sprzyjać lenistwu oraz bałaganiarstwu,
- różowy – jest związany z ciepłem, dobrodusznością, troską i empatią, ale i z narcyzmem. W pokoju dla chłopca pojawia się bardzo rzadko, bo zgodnie ze stereotypem stanowi kwintesencję dziewczęcości,
- zielony – koi nerwy, działa relaksująco, otwiera umysł, skłania do kreatywnego myślenia, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa, jednak używany w nadmiarze prowadzi do ospałości u dziecka i daje przygnębiający efekt przytłoczenia,
- żółty – rozwesela, dodaje energii i motywacji do działania, a do tego sprzyja koncentracji i pomaga podejmować decyzje. Niestety, kolor żółty w pokoju dla chłopca może też wywoływać niepożądane zachowania – kłótliwość i trudności z trzymaniem nerwów na wodzy,
- pomarańczowy – pomaga uwolnić się od złych emocji, skłania do aktywności i otwartości, lecz jednocześnie męczy wzrok, fatalnie wpływa na koncentrację, działa drażniąco,
- biały – z jednej strony redukuje stres i daje poczucie swobody, zwiększa asertywność, pewność siebie, dodaje charyzmy. Z drugiej jednak strony może wywoływać poczucie osamotnienia i przytłaczać,
- szary – jest neutralny (dlatego świetnie nadaje się do przełamywania intensywnych kolorów), ale w nadmiarze działa przygnębiająco.
Dwa kolory z początku listy zostały wymienione jako pierwsze nie przez przypadek. Zasada "różowy dla dziewczynki, niebieski dla chłopca", mimo ciągle zmieniających się trendów, jest wciąż żywa. Świadczy o tym chociażby cały rynek ubrań, zabawek i akcesoriów dziecięcych.
Jak pomalować pokój dla chłopca, by pasował do nowoczesnej aranżacji? Sprawdź nasze inspiracje:
Wystarczy jednak sięgnąć do źródeł historycznych, by przekonać się, że nie zawsze w taki sposób identyfikowano płeć. Do XIX wieku na podstawie wyglądu zewnętrznego nie sposób było odróżnić dziewczynki od chłopca.
Co więcej, kiedy modne w ubrankach dziecięcych stały się róż i błękit, początkowo ten pierwszy kolor rekomendowano dla chłopców, ponieważ był bardziej wyrazisty, a przez to kojarzony z siłą i dominacją. Błękit natomiast rezerwowano dla młodych dam ze względu na jego delikatność, która koresponduje z dziewczęcą gracją.
Jak pomalować pokój dla chłopca na dwa kolory?
Klasyczny niebieski pokój dla chłopca jest nadal w modzie nie tylko dzięki niedługiej, lecz silnie zakorzenionej tradycji, ale również dzięki całej gamie odcieni, w których występuje. Błękitny, baby blue, lazurowy, morski, szafirowy… Można je łączyć w dowolnych proporcjach i pokrywać ściany tak, by przestrzeń nabrała głębi.
Monochromatyczność już dawno odeszła do lamusa, teraz jedna część pokoju młodzieżowego dla chłopca może być pomalowana jaśniejszym, a druga ciemniejszym kolorem. Nic również nie stoi na przeszkodzie, by pokusić się o namalowanie wzorów na ścianach w pokoju dla chłopca. Jeśli chodzi o kompilacje, najczęściej wybierane są ściany:
- niebiesko-szare,
- niebiesko-białe,
- niebiesko-żółte,
- niebiesko-zielone,
- niebiesko-brązowe,
- niebiesko-fioletowe.
Jak pomalować pokój dla chłopca w stylu marynistycznym? Mamy pomysł:
Trudno oprzeć się wrażeniu, że drugie miejsce pod względem popularności zajmuje zielony pokój dla chłopca. W nowoczesnych aranżacjach wnętrz bardzo często występują ściany pomalowane na kolory:
- pistacjowy,
- seledynowy,
- limonkowy,
- oliwkowy,
- miętowy,
- szmaragdowy.
Zieleń, podobnie jak barwa niebieska, komponowana jest z fioletem, szarością, brązem i żółtym. Poza tym pasuje do pomarańczowego, a nawet do czerwonego, który w rozsądnych proporcjach świetnie sprawdza się jako kolor do pokoju chłopca, ponieważ ożywia i ociepla przestrzeń.