Jak prawidłowo wykonywać rozpiętki i dlaczego warto?
Rozpiętki to prawdopodobnie jedno z najpopularniejszych ćwiczeń na mięśnie klatki piersiowej. Charakteryzuje je nie tylko poziom trudności adekwatny do umiejętności praktycznie każdego fana sportu, ale także ich wpływ na siłę i wytrzymałość. W jaki sposób wykonywać rozpiętki i jakie efekty przynoszą?
12.12.2018 | aktual.: 31.12.2018 13:38
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Rozpiętki - skuteczność, działanie
Rozpiętki to jedno z tych ćwiczeń na mięśnie klatki piersiowej, które prawdopodobnie wykonujemy najczęściej. Trudno się zresztą dziwić, bowiem skutecznie angażują one mięśnie piersiowe do działania i działają kompleksowo na mięsień piersiowy większy.
Oprócz tego rozpiętki mają też wpływ na kształt piersi zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, oraz wzmacniają siłę i wytrzymałość, co ma znaczenie między innymi w kulturystyce. Mają one jak widać sporo atutów, a do tego ich wykonanie jest na tyle proste, że bez problemu mogą się na nie zdecydować zarówno doświadczeni sportowcy budujący mięśnie, jak i amatorzy czy osoby dążące do redukcji masy ciała.
Rozpiętki można wykonywać w różnych konfiguracjach i na wiele sposobów, jednak warto zadbać o to, aby były one wykonywane poprawnie i nie zaburzało to ich skuteczności. Ten rodzaj ćwiczeń wykonuje się zwykle z niewielkimi ciężarami i może być też zastosowany jako ćwiczenie rozciągające dla mięśni piersiowych, jednak należy pamiętać, że nie jest ono bezpośrednim odpowiednikiem stretchingu.
Ważne jest też żeby przed wykonywaniem rozpiętek dobrać dla siebie odpowiednią rozgrzewkę, dzięki czemu mięśnie klatki piersiowej będą lepiej rozgrzane i przez to nie ulegną uszkodzeniu. Pozwoli nam to też zwiększyć efektywność tej aktywności w procesie budowania masy mięśniowej.
Jak poprawnie wykonywać rozpiętki?
Klasyczne rozpiętki są stosunkowo prostym ćwiczeniem, które możemy wykonywać niezależnie od naszego stopnia zaawansowania. Podstawowy rodzaj rozpiętek wykonujemy w pozycji leżącej na płaskiej ławce, gdzie nasza głowa, plecy i pośladki powinny dotykać ławki. Jednocześnie stopy powinny znajdować się na ziemi. W momencie osiągnięcia poprawnej pozycji bierzemy w dłonie sztangielki lub inny rodzaj obciążenia i unosimy ręce nad mostkiem, lekko uginamy łokcie i rozkładamy ręce na boki do momentu wyrównania ich z poziomem naszej klatki piersiowej.
Kolejnym krokiem jest opuszczenie rąk do pozycji wyjściowej, jednak w taki sposób, aby mięśnie cały czas były napięte. Nie powinno się dopuszczać do samoistnego opadania rąk wraz ze sztangielkami, bowiem ćwiczenie będzie wtedy mniej efektywne. Ćwiczenie należy wykonywać w seriach, oczywiście w zależności od naszych indywidualnych potrzeb czy preferencji.
Rozpiętki - rodzaje, zasady
Rozpiętki są ćwiczeniem na tyle popularnym, że wiele osób decyduje się na urozmaicenie tej aktywności lub uzupełnienie jej o profesjonalny sprzęt. Możemy wykonywać bez problemu rozpiętki z hantlami za głową czy też wykonywać rozpiętki na piłce gimnastycznej.
Dla osób bardziej zaawansowanych dobrym pomysłem może być też wykonywanie rozpiętek na bramie, jednak zawsze pamiętajmy o tym, aby nie przeciążać nadmiernie naszego organizmu. Istotne jest też żeby wykonywać te ćwiczenia poprawnie, bowiem w przeciwnym razie grozić nam mogą różnorakie kontuzje.