Mięsień piersiowy większy - budowa, funkcje i ćwiczenia wzmacniające
Mięsień piersiowy większy to najbardziej powierzchniowy mięsień zlokalizowany w klatce piersiowej. Odpowiada za ruch łopatki, przemieszczanie ramion, a także pomocniczo bierze udział w oddychaniu. Co warto wiedzieć o mięśniu piersiowym większym? Jakie ćwiczenia pozwolą wytrenować i wzmocnić mięsień piersiowy większy?
14.12.2018 08:57
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Mięsień piersiowy większy - podstawowe informacje
Mięsień piersiowy większy, czyli z łaciny musculus pectoralis major, to duży i szeroki mięsień o kształcie trójkąta, który przynależy do grupy powierzchownych mięśni klatki piersiowej.
Przednia warstwa mięśnia piersiowego większego jest pokryta blaszką powierzchowną powięzi piersiowej, która oddziela go od podskórnej warstwy tkanki tłuszczowej, u kobiet zaś od gruczołu piersiowego. Od spodu natomiast mięsień piersiowy większy jest pokryty powięzią piersiową głęboką.
Budowa mięśnia piersiowego większego
Mięsień piersiowy większy z racji swojego ułożenia posiada liczne przyczepy w okolicach obojczyka, mostka, żeber i ramion. Przyczep początkowy mięśnia piersiowego większego składa się z trzech części. Przyczep początkowy obojczykowy jest zlokalizowany przy zakończeniu mostkowym obojczyka. K
olejny przyczep, czyli mostkowo-żebrowy umiejscowiony jest przy przedniej powierzchni mostka oraz chrząstkach pięciu pierwszych żeber. Ostatnia część, brzuszna, lokuje się na przedniej powierzchni pochewki mięśnia prostego brzucha. Końcowym przyczepem mięśnia piersiowego większego jest grzebień guzka większego kości ramiennej.
Funkcje mięśnia piersiowego większego
Funkcje mięśnia piersiowego większego są uzależnione od miejsca przyczepu. Część obojczykowa mięśnia piersiowego większego odpowiada za przywodzenie i zginanie do przodu ramienia, a także ustawiania głowy kości ramiennej w stawie. Część mostkowa natomiast jest odpowiedzialna za opuszczanie ramion w dół. Skurcz całego mięśnia piersiowego większego z kolei powoduje przesunięcie łopatki do przodu.
Mięsień piersiowy większy jest także mięśniem pomocniczym przy procesie oddychania. Podczas oddechu mięsień piersiowy większy podnosi żebra, co zonacza, że jest mięśniem wdechowym. Znajomość funkcji mięśnia piersiowego większego pozwala na dobranie odpowiednich ćwiczeń, które są pomocne w jego rozbudowie i wzmacnianiu.
Mięsień piersiowy większy - najlepsze ćwiczenia
Ćwiczenia na mięsień piersiowy większy zazwyczaj angażują do pracy wszystkie mięśnie klatki piersiowej lub mięśnie zlokalizowane w górnej części ludzkiego ciała. Wśród ćwiczeń, które najlepiej wpływają na rozbudowę mięśnia piersiowego większego można wymienić:
- Pompki klasyczne na mięsień piersiowy większy - w tym ćwiczeniu pracują wszystkie mięśnie klatki piersiowej. Wykonywanie głębokich zejść znacznie rozciąga mięśnie klatki piersiowej i mocniej wpływa na ich pracę.
- Deska na mięsień piersiowy większy - wykonywanie klasycznej deski działa na mięsień piersiowy większy jak ćwiczenie izometryczne. Deska poza wzmocnieniem mięśni klatki piersiowej, pobudzi do pracy mięśnie głębokie oraz mięśnie brzucha i ramion.
- Wyciskanie żołnierskie na mięsień piersiowy większy - w tym ćwiczeniu największą pracę wykonuje część obojczykowa mięśnia piersiowego większego. Wyciskanie żołnierskie pozwoli wzmocnić również mięśnie: naramienny i podgrzebieniowy.