ycipk-31x1k5

Najlepsze ćwiczenia na klatkę piersiową - trening na siłowni i w domu

Seria ćwiczeń na klatkę piersiową to ważny element naszego codziennego treningu, który możemy bez problemu wykonywać nawet w domowym zaciszu. Najpopularniejszym z nich są prawdopodobnie pompki, jednak możliwości jest dużo więcej, a efekty potrafią być zaskakujące. Jakie ćwiczenia na klatkę piersiową wybrać, aby skutecznie wyrzeźbić sylwetkę?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jakie ćwiczenia na klatkę piersiową warto wykonywać?
Jakie ćwiczenia na klatkę piersiową warto wykonywać? (East News, Fot: Stockbroker)
ycipk-31x1k5

Budowa klatki piersiowej

Klatka piersiowa to przede wszystkim duża grupa mięśniowa, która dzieli się na trzy główne części: mięsnie głębokie, czyli te tworzące ścianę klatki, przeponę oddzielającą jamę klatki od jamy brzusznej oraz mięśnie powierzchniowe. Mięśnie powierzchniowe klatki piersiowej składają się między innymi z mięśni piersiowych większego i mniejszego, mięśnia podobojczykowego i mięśnia zębatego przedniego.

Największym i najważniejszym z nich jest mięsień piersiowy większy, który znajduje się na środku, po obu stronach żeber. Mięsień piersiowy mniejszy umiejscowiony jest tuż nad nim, a mięsień podobojczykowy jest położony, zgodnie z nazwą, pod obojczykiem.

ycipk-31x1k5

Mięsień zębaty przedni stanowi z kolei otulinę dla żeber i znajdziemy go na dole i po bokach klatki piersiowej. Wszystkie te elementy są o tyle istotne z punktu widzenia wykonywanych ćwiczeń, że podczas treningu nacisk powinien być równomierny i nie skupiać się wyłącznie na jednym lub dwóch jej segmentach.

Ćwiczenia na klatkę piersiową

Przed rozpoczęciem treningu klatki piersiowej pamiętajmy o odpowiedniej rozgrzewce, która pomoże nam przygotować organizm do wysiłku fizycznego. Analizując najlepsze ćwiczenia na klatkę piersiową, najważniejszą aktywnością wykonywaną w celu poprawy wyglądu klatki piersiowej są oczywiście pompki. Jednak faktem jest, że angażują one jedynie około 60 procent mięśni.

Klasyczne pompki, pompki z nogami na piłce oraz pompki z nogami w podwieszeniu są więc skuteczną formą treningu, jednak dużo skuteczniejsza będzie różnorodna forma ćwiczeń, najlepiej z obciążeniem.

ycipk-31x1k5

Do innych ćwiczeń na klatkę piersiową, które możemy wykonywać w domu należą także rozpiętki oraz dipy. Domowa wersja rozpiętek polega na tym, że kładziemy się na podłodze (łopatki powinny być spięte, a klatka piersiowa wysunięta do przodu) i zginając ręce w łokciach, unosimy ciężarki tak, aby złączyć je nad mostkiem.

W przypadku tego ćwiczenia najlepiej użyć hantli, które skutecznie posłużą za obciążenie. Dipy możemy wykonywać na przykład z pomocą krzeseł, a serią wykonywanych czynności przypominają pompki wykonywane na poręczach.

Ćwiczenia na klatę najbardziej angażujących mięśnie to na przykład rozpiętki na maszynie oraz wyciskanie sztangi w pozycji leżącej, które angażują zdecydowaną większość mięśni. Jeśli mamy dostęp do profesjonalnego sprzętu, warto zdecydować się także na wyciągi na bramie lub skorzystanie z maszyny do wyciskania na klatkę.

Jeżeli decydujemy się na ćwiczenia na klatkę piersiową w domu, to warto ćwiczyć z obciążeniem używając hantli lub nawet zwykłego plecaka. Pamiętajmy też żeby dopasować trening na klatkę piersiową do naszych możliwości i potrzeb – urazy to w końcu nic przyjemnego i warto zadbać o zdrowie.

ycipk-31x1k5
Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-31x1k5

ycipk-31x1k5
ycipk-31x1k5