Jak przygotować chrzciny w domu?

Jak przygotować chrzciny w domu?

Jak przygotować chrzciny w domu?
Źródło zdjęć: © iStock.com
31.07.2018 11:15, aktualizacja: 29.03.2019 12:48

Organizacja chrzcin w domu wymaga zaangażowania nie tylko samych rodziców, ale również dziadków, cioć i wujków, którzy mogą zaoferować pomoc w przyrządzaniu dań dla gości i podawaniu poczęstunku, a także w opiece nad dzieckiem. Jak przygotować chrzciny w domu, by ich wspomnienie przywoływało same pozytywne emocje? Podpowiadamy.

Chrzest dziecka – impreza czy obiad dla rodziny?

Polacy z roku na rok wydają coraz więcej na organizację imprez rodzinnych – od chrzcin przez przyjęcia komunijne po wesela. Dziecku w uroczystym włączeniu do wspólnoty Kościoła towarzyszy zwykle najbliższa rodzina. Jej liczebność waha się od 10 do nawet 50 osób. Wszystkich po części oficjalnej wypada zaprosić na poczęstunek. Rozmach przyjęcia zależy przede wszystkim od budżetu rodziców i tradycji panujących w danym domu. Koszt samodzielnie zorganizowanych chrzcin wynosi więc co najmniej kilkaset złotych, a jeśli wliczyć w to jeszcze elegancki stroje dla dziecka i rodziców, to kwota, jaką trzeba wydać na wyprawienie nawet skromnego obiadu dla całej rodziny, przekracza tysiąc złotych. To wciąż o wiele mniejsza suma niż ta, która muszą dysponować rodzice decydujący się na zaproszenie gości do lokalu. Tam chrzest dziecka staje się już bardzo kosztowną imprezą, również dlatego, że w grę wchodzi wybór mnóstwa dodatkowych (i ekstra płatnych) atrakcji.

O czym pamiętać podczas organizacji chrzcin w domu?

Warunkiem udanego przyjęcia z okazji chrzcin jest wystarczająca ilość miejsca dla zaproszonych gości. Talerzyk przy stole trzeba zapewnić zarówno dorosłym, jak i najmłodszym uczestnikom imprezy. W ostateczności można zdecydować się na szwedzki stół, ale tylko pod warunkiem, że każdy będzie miał gdzie usiąść. Warto zadbać o to, by dobrze na imprezie czuł się sam jej bohater. Małe dziecko musi mieć do dyspozycji zaciszny kącik, gdzie będzie mogło uciąć sobie drzemkę. Ważną kwestią, którą trzeba ustalić na długo przed datą uroczystości, jest obecność alkoholu na stole. Wiele rodzin z niego rezygnuje, by nie godzić w powagę wydarzenia, które ma charakter typowo religijny. Przygotowania najlepiej zacząć jak najwcześniej, bo samodzielne upieczenie ciast i przyrządzenie poczęstunku zajmuje kilka dni, kiedy pod opieką rodziców jest niemowlę wymagające ciągłej uwagi.

Dania będą wyglądać wyjątkowo efektownie w odpowiednich naczyniach do serwowania. Teraz kupisz je taniej dzięki WP radarOkazji.

Przyjęcie z okazji chrztu – menu

Menu na chrzciny w domu warto dostosować przede wszystkim do pory roku oraz wieku i przyzwyczajeń kulinarnych uczestników imprezy. Latem najlepiej sprawdzają się chłodniki i orzeźwiające napoje, zaś jesienią i zimą trzeba podać gościom co najmniej jedno rozgrzewające danie. Podczas planowania poczęstunku trzeba wziąć pod uwagę, że wydanie kilkudziesięciu ciepłych porcji jednocześnie jest prawdziwym wyzwaniem. Żeby uniknąć stresu, najlepiej więc zrezygnować z tradycyjnych kotletów schabowych, które smaży się pojedynczo, na rzecz jednogarnkowego dania z piekarnika lub czegoś, co można szybko odgrzać, np. polędwiczek albo mięsnych roladek w sosie.

Przykładowe menu na chrzciny na 20 osób

  • zupa: krem pomidorowy z grzankami i z bazylią
  • danie główne: pierś z kurczaka zapiekana z serem mozzarella, purée ziemniaczane i surówka z czerwonej kapusty,
  • deser: szarlotka z gałką lodów waniliowych,
  • przekąski: tymbaliki, sałatka grecka, paszteciki z ciasta francuskiego ze szpinakiem, słone babeczki z kremowym serkiem i łososiem, ruloniki z szynki z sałatką jarzynową, deska serów i deska wędlin.

Chrzciny w domu – dekoracje

Niezwykle istotnym, lecz często pomijanym elementem przyjęcia z okazji chrztu dziecka, są dekoracje, które znacznym stopniu wpływają na atmosferę całej imprezy. Dom przystrojonych świeżymi kwiatami i balonami, stoły nakryte śnieżnobiałymi obrusami, a słodki poczęstunek ozdobiony kolorowymi pikerami – to wystarczy, by zrobić na gościach dobre wrażenie. Warto jednak w pełni wykorzystać potencjał przestrzeni do zawieszenia papierowych lampionów i rozet, a także porozstawiania świeczników, które po zapadnięciu zmroku stworzą w domu przytulny nastrój. Wbrew pozorom dekoracje nie są wcale jednorazowym wydatkiem. Da się je wykorzystać przy innej okazji, np. urodzinach dziecka.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)
Zobacz także