Trwa ładowanie...
df78rwe

Jak radzić sobie przed okresem? Naukowcy odradzają jeden produkt

Zespół napięcia przedmiesiączkowego dotyka niemal 80 proc. kobiet, a niejedna z nich próbuje załagodzić bóle i napięcie butelką piwa czy kieliszkiem wina. Okazuje się, że to nie tyle nie przynosi ulgi, co wręcz potęguje dyskomfort.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ze zbliżającą się miesiączką często radzimy sobie za pomocą niezdrowego jedzenia i wina
Ze zbliżającą się miesiączką często radzimy sobie za pomocą niezdrowego jedzenia i wina (123RF)
df78rwe

Z analizy 19 badań obejmujących zespół napięcia przedmiesiączkowego wynika, że picie alkoholu może zaostrzać objawy PMS nawet u jednej na pięć Europejek.

Kobiety, które piją alkohol, są o 45 proc. częściej podatne na typowe objawy PMS - ból piersi, wahania nastroju, zmęczenie i niepohamowany apetyt– niż kobiety, które są całkowitymi abstynentkami. W przypadku kobiet, które piją regularnie, skłonności te wzrastają aż do 79 proc.

"Na podstawie powyższych danych i naszych wyników szacujemy, że 11 procent przypadków PMS może wiązać się ze spożyciem alkoholu na całym świecie, a aż 21 procent w samej Europie" - piszą autorzy analizy w British Medical Journal Open.

df78rwe

Szacuje się, że 6 na 10 kobiet w Europie pije alkohol, a 12,6 procent z nich go nadużywa. Wiele badań wiąże poważne objawy PMS z piciem alkoholu, jednak korelacja może być spowodowana tym, że kobiety piją właśnie po to, żeby złagodzić objawy.

- Ustalenie, że istnieje potencjalny związek przyczynowy spożywania alkoholu z PMS, jest interesujące i nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę wpływ alkoholu na hormony i neuroprzekaźniki - wyjaśnia dr Nick Panay, ginekolog i hormonoterapeuta. I dodaje, że chociaż w analizie uwzględniono inne istotne zmienne, takie jak styl życia, dieta, palenie tytoniu i poziom stresu, konieczne są dalsze badania w celu wyjaśnienia powiązań między PMS a spożywaniem alkoholu.

Choć czasem trudno nam zrezygnować z ulubionego drinka, to według badań brytyjskich naukowców 57 proc. kobiet przed miesiączką ma nawet myśli samobójcze, 97 proc. cierpi z powodu huśtawki nastrojów, 94 proc. odczuwa niepokój, 92 proc. miewa stany depresyjne, 84 proc. zachowuje się agresywnie, a 73 proc. traci zainteresowanie pożyciem intymnym. Więc może warto się poświęcić i rzadziej pozwalać sobie na alkohol.

df78rwe

Podziel się opinią

Share

df78rwe

df78rwe