Domowe sposoby na PMS
Mniej więcej co trzecia kobieta skarży się na zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Objawy ustępują wraz z wystąpienie krwawienia, jednak mogą być bardzo dokuczliwe. Jak sobie z nimi radzić?
Mniej więcej co trzecia kobieta skarży się na zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Objawy ustępują wraz z wystąpienie krwawienia, jednak mogą być bardzo dokuczliwe. Jak sobie z nimi radzić?
PMS najczęściej pojawia się na kilka dni przed okresem. Typowe symptomy to bóle podbrzusza, problemy z cerą, huśtawka nastrojów, obrzęki nóg (w tym kostek), bóle pleców. Zwykle pojawia się też napięcie i obrzmienie piersi, nadwrażliwość sutków na ucisk i dotyk, co ma związek z gromadzeniem się wody w gruczołach piersiowych.
Kobiety przed miesiączką mogą skarżyć się na mdłości, zaburzenia ze strony układu pokarmowego (biegunki bądź zaparcia), przybieranie na wadze związane ze zwiększonym apetytem, drażliwość, płaczliwość, bezsenność albo zwiększoną potrzebę snu, zapominanie, roztargnienie, a także niekontrolowane wybuchy płaczu.
Odżywiaj się rozsądnie
Dieta w przypadku PMS jest bardzo ważna – może wpłynąć na złagodzenie objawów albo, jeśli jest źle skomponowana, na ich zaostrzenie. Zrezygnuj z produktów zawierających kofeinę. Badania wykazały, że możne ona sprzyjać niektórym dolegliwościom towarzyszącym zespołowi napięcia przedmiesiączkowego, takim jak bezsenność, nerwowość czy drażliwość. Kofeina wpływa ponadto na metabolizm węglowodanów, doprowadzając do zmniejszenia w organizmie zapasów cennych witamin z grupy B. Zalecane jest ograniczenie spożycia soli. Jedz świeże warzywa i owoce, nabiał, jajka, produkty pełnoziarniste, chudy drób.
Nie zapominaj o ruchu
Odpoczynek w czasie PMS jest bardzo ważny, jednak aktywność fizyczna również jest w tym okresie zalecana. Powinnaś postawić na formę ruchu, która sprawia ci przyjemność (chociażby spacer). Ruch na świeżym powietrzu jest wskazany. Pomóc może też joga oraz ćwiczenia relaksacyjne. Nawet spokojna gimnastyka poprawi ci samopoczucie i sprawi, że lepiej się poczujesz.
Zaufaj akupresurze
W przypadku dokuczliwego zespołu napięcia przedmiesiączkowego można uciskać pewne miejsce na ciele – zlokalizowane jest ono po wewnętrznej stronie podudzia, na szerokości około pięciu palców powyżej kostki. Uciskaj ten obszar kciukiem; najpierw na jednej, a potem na drugiej nodze, za każdym razem przez minutę. Na PMS pomóc może też masowanie okrężnymi ruchami wgłębienia między kciukiem a palcem wskazującym. W przypadku bólu głowy należy uciskać skroń.
Sięgnij po olejki
Pomóc może ci aromaterapia. Dodaj do ciepłej kąpieli kilka kropli olejku neroli albo ylangowego – pomogą ci się odprężyć i wypocząć. Taka kąpiel powinna trwać kwadrans. Gdy ją skończysz, połóż się od razu do łóżka. Jeśli przed miesiączką masz objawy depresji, wypróbuj olejek rumiankowy. Wystarczy do lampki zapachowej dodać 5 kropli. Postaw lampkę w sypialni i spróbuj się odprężyć oraz odpocząć.
Stosuj ziołowe herbaty
Jest kilka przepisów na herbatę łagodzącą PMS. Pomocna będzie herbatka z pokrzywy: wymieszaj 2 łyżeczki suszonych liści pokrzywy, 4 łyżeczki suszonego skrzypu polnego, 2 łyżeczki suszonego korzenia wilżyny ciernistej i 2 łyżeczki korzenia turzycy piaskowej. Nabierz 3 czubate łyżeczki ziół i zalej gotującą się wodą. Parz przez 10 minut, przecedź. Ta herbatka pomoże na obrzęki – popijają ją kilka razy w ciągu dnia, aż zejdą.
Inny przepis na herbatkę z pokrzywy: połącz po 3 łyżeczki suszonych nasion pokrzywy, suszonego ziela krwawnika pospolitego i suszonej macierzanki oraz 2 łyżeczki suszonej melisy. Następnie nabierz 2 łyżeczki mieszanki ziół i zalej filiżanką gotującej się wody. Przecedź po 8 minutach. Herbatę pij trzy razy dziennie.
Herbata z dziurawca pomoże na wahania i spadek nastroju. Zaleca się, aby pić ją już na pewien czas przed wystąpieniem PMS. Potem wypijaj 3 herbaty dziennie. Przepis: wymieszaj 2 łyżeczki suszonego ziela dziurawca z filiżanką gotującej się wody. Przecedź po 3-4 minutach.
Zrób nalewkę z niepokalanka
Środki zawierające niepokalanek pospolity regulują gospodarkę hormonalną organizmu i w ten sposób mogą łagodzić przykre dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.
Wskazana jest nalewka, do przygotowania której potrzebujemy 50 g niepokalanka i 100 ml alkoholu. Butelkę z ciemnego szkła należy do połowy wypełnić zielem, a następnie zalać alkoholem i odstawić w ciemne miejsce na dwa tygodnie. Do tego czasu każdego dnia należy wstrząsnąć butelką. Terapię można rozpocząć już na dwa tygodnie przed pojawieniem się okresu – należy pić 10 kropli nalewki dziennie.
Sprawdź wiesiołek
Olej z wiesiołka jest naturalnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ma też w składzie aminokwasy, substancje mineralne i witaminy, które dobrze na ciebie wpłyną w zespole napięcia przedmiesiączkowego. Badania wykazały, że wiesiołek wpływa łagodząco na dolegliwości PMS. Włącz olej z wiesiołka do swojej diety, koniecznie na zimno. Warto też wiedzieć, że masaż podbrzusza i pleców olejem z wiesiołka pomoże na bóle i skurcze typowe dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Myśl pozytywnie
Jest bardzo ważne, aby twój strach przed dolegliwościami towarzyszącymi PMS nie doprowadził do ich wywołania. Do tych dni powinnaś podejść ze spokojem. Pozytywne myślenie poprawi ci samopoczucie i pomoże uporać się z wybuchami złości, gniewem, rozdrażnieniem. Pamiętaj, że stan ten jest przejściowy – i nie ty jedna go przeżywasz. Mając pozytywne nastawienie do swojego organizmu, lepiej poradzisz sobie z PMS.
EPN/(gabi), kobieta.wp.pl
Źródło: „Zdrowie kobiety. Naturalne metody leczenia dolegliwości”, Gaby Schwarz, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003