Trwa ładowanie...
d2teokv

Jak samemu nawilżyć powietrze w pokoju?

Dbałość o właściwe nawilżenie powietrza w pokoju jest równoznaczne z dbałością o swoje zdrowie i samopoczucie. Osoby, które zastanawiają się nad tym, jak samemu nawilżyć powietrze w pokoju, powinny zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią wentylację, a także utrzymywanie prawidłowej temperatury.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Brak odpowiedniego nawilżenia powietrza w pokoju może skutkować m.in. przesuszeniem włosów
Brak odpowiedniego nawilżenia powietrza w pokoju może skutkować m.in. przesuszeniem włosów (123RF)
d2teokv

Suche powietrze w pokoju — czym może skutkować?

Właściwy poziom nawilżenia powietrza w pokoju dziennym wynosi ok. 40-60%. Każdorazowe odchylenie od tej normy może negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Co ciekawe, w sezonie grzewczym poziom wilgotności powietrza w pokoju dziennym może wynosić nawet mniej niż 10%. Jest to bardzo niekorzystna sytuacja dla naszego zdrowia, ponieważ wówczas, gdy wilgotność powietrza jest niższa niż 40%, wysychają błony śluzowe gardła, co skutkuje nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych. Wśród innych konsekwencji suchego powietrza w pokoju można wymienić:

Prostym rozwiązaniem na wysuszone mieszkanie są nawilżacze powietrza, dostępne na WP radarOkazji.

d2teokv

Utrzymywanie właściwej wentylacji powietrza w pokoju — dlaczego warto wietrzyć pokój?

Jednym ze skutecznych sposobów na utrzymywanie prawidłowego poziomu wilgotności powietrza w domu jest regularne wietrzenie poszczególnych pomieszczeń. Zapominanie o tym jest prostą drogą do obniżenia samopoczucia i utraty zdrowia. Stały dostęp do świeżego powietrza jest ważny przez cały rok — nie należy zapominać o tym również w zimie, a w szczególności podczas sezonu grzewczego. Najlepszym sposobem na odpowiednią wentylację powietrza jest używanie do tego celu nawiewników okiennych.

Rośliny domowe a nawilżanie powietrza w pokoju

Dobrym sposobem na domowe nawilżanie powietrza w pokoju jest ulokowanie w nim roślin doniczkowych, które wykazują właściwości nawadniające. Przy czym warto pamiętać o tym, że jedna roślina nie wystarczy do utrzymania właściwego poziomu wilgotności powietrza. Wśród roślin nawadniających można wymienić: bluszcz pospolity, lipę pokojową, paproć, fikus i palmę chamedora.

d2teokv

Temperatura w pokoju a nawilżenie powietrza

Ważnym czynnikiem wpływającym na poziom nawilżenia powietrza w pokoju jest temperatura, która nie powinna być niższa niż 18 stopni Celsjusza i wyższa niż 22 stopni Celsjusza. Przy czym warto pamiętać, że klimatyzacja jest mechanizmem negatywnie wpływającym na poziom wilgotności powietrza.

Domowe sposoby na utrzymywanie odpowiedniego nawilżenia powietrza

Wśród sprawdzonych domowych sposobów na utrzymywanie prawidłowego poziomu wilgotności powietrza można wymienić:

  • Zainstalowanie na grzejnikach automatycznych regulatorów temperatury.
  • Umieszczenie wilgotnych ręczników na kaloryferach,
  • Zaopatrzenie się w higrometr (wilgotnościomierz).
d2teokv

Podziel się opinią

Share

d2teokv

d2teokv