Jak wyczyścić mikrofalówkę?

Jak wyczyścić mikrofalówkę?

Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Źródło zdjęć: © iStock.com | AndreyPopov
10.08.2018 13:02

Kuchenka mikrofalowa to urządzenie, bez którego życie jest co prawda możliwe, ale znacznie utrudnione. W mikrofali można odgrzewać dania, rozmrażać, gotować, a nawet grillować. Jednak, żeby służyła długo, trzeba o nią dbać, regularnie ją czyszcząc. Oto kilka sposobów.

Systematyczne mycie mikrofali – niezawodny patent

Systematyczność to trudna w dzisiejszym świecie sprawa. Zawsze coś rozproszy albo zajmie, a mikrofalówka po każdym użyciu zbiera zanieczyszczenia. Brudzą szczególnie dania płynne, takie jak zupy czy sosy.

Najważniejsze jest to, żeby czyścić kuchenkę mikrofalową na świeżo, czyli zaraz po użyciu. Brud jeszcze dobrze nie przywrze, dlatego wystarczy gąbka nasączona woda i niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Myć należy ścianki kuchenki oraz jej talerz.

Jeśli jednak regularne mycie mikrofalówki to istne mission impossible, być może warto wybrać inną metodę – zapobiegania. Płynne dania najlepiej przykrywać pokrywkami lub stawiać dodatkowy duży talerz na ten wbudowany, a pod naczyniem właściwym.

Jak czyścić mikrofalówkę?

Mikrofalówkę należy myć przede wszystkim często i dokładnie. Pomogą triki wykorzystujące ocet, cytrynę i sodę oczyszczoną.

Im brudniejsza mikrofalówka, tym mniejsza ochota z jej korzystania. Poza tym zbierające się zanieczyszczenia wpływają negatywnie na jej działanie. W celu oczyszczenia kuchenki mikrofalowej warto zastosować jeden ze sprawdzonych sposobów.

  • Podgrzewanie wody z cytryną – kilka plasterków cytryny należy wrzucić do miseczki z wodą i podgrzewać w mikrofalówce przez około 5 minut. Para wodna rozpuści brud i tłuszcz, który o wiele łatwiej będzie usunąć mokrą gąbką z płynem do mycia naczyń. Poza tym w kuchence mikrofalowej pozostanie świeży zapach cytryny.
  • Działanie octem – w miseczce należy zmieszać ocet z wodą w proporcjach 1:1, a następnie podobnie jak w metodzie z cytryną podgrzać w mikrofali. Efekt będzie taki sam, jednak w urządzeniu może unosić się zapach octu. Dlatego warto pozostawić mikrofalę do wywietrzenia.
  • Czyszczenie mikrofalówki sodą oczyszczoną – znów taki sam scenariusz: 2 lub 3 łyżki sody oczyszczonej należy rozpuścić w wodzie, a tę podgrzewać w urządzeniu przez 5 minut. Soda to dobre rozwiązanie przy naprawdę bardzo trudnych do usunięcia zabrudzeniach mikrofali.
  • Talerz kuchenki mikrofalowej należy wyjąć i myć płynem do mycia naczyń. Jeśli brud mocno przysechł, warto talerz pozostawić do odmoknięcia.
  • Wentylator mikrofali najlepiej przecierać miękką szczotką lub miękką końcówką z włosiem od odkurzacza.
  • Sprytne skorzystanie ze wbudowanego systemu eliminowania brzydkich zapachów. Nie wszystkie urządzenia je mają, ale część owszem, warto sprawdzić.

Czyszczenie mikrofali – czego unikać

Podejmując się umycia mikrofalówki, należy unikać przede wszystkim twardych, szorstkich zmywaków. Mogą one bowiem porysować ścianki wewnętrzne kuchenki mikrofalowej, co doprowadzi do szybkiego rdzewienia.

Niewskazane są również silne mleczka i inne preparaty czyszczące, które mogą pozostawić resztki chemikaliów i porysować wnętrze mikrofali.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także