Trwa ładowanie...

Jak wyczyścić przypalony garnek - domowe sposoby, różne typy garnków

Istnieje wiele domowych sposobów na wyczyszczenie przypalonego garnka - np. solą, sodą oczyszczoną, proszkiem do prania, octem czy colą. Po namoczeniu garnka lub zagotowaniu wody jego powłoka będzie jak nowa.
Share
Nie wszystkie garnki czyści się tymi samymi metodami, ponieważ niektóre tworzywa nieodwracalnie uszkodzić
Nie wszystkie garnki czyści się tymi samymi metodami, ponieważ niektóre tworzywa nieodwracalnie uszkodzićŹródło: Fotolia, Fot: diego cervo
dzomlim

Jak wyczyścić przypalony garnek - domowe sposoby

Gdy zdarzy nam się przypalić garnek, pierwszym instynktem jest zalanie go ciepłą wodą i dodanie płynu do mycia naczyń. Jednak nie zawsze ten zabieg przynosi efekt. Jeżeli nie możemy domyć przypalonego garnka przy pomocy płynu do mycia naczyń i siły mięśni, możemy wypróbować kilka sprawdzonych domowych sposobów.

  • Pierwszym z nich jest sól – wsypujemy ją do garnka w takiej ilości, żeby zakryć dno, a następnie dolewamy nieco ciepłej wody i pozostawiamy na kilka godzin. Możemy też taki roztwór wody z solą zagotować.
  • Kolejną wartą wypróbowania metodą jest użycie niezastąpionej w kuchni i całym domu sody oczyszczonej. Czyszczenie garnka przy pomocy sody odbywa się podobnie jak w przypadku soli, jednak nie powinno się jej używać do czyszczenia garnków aluminiowych.
  • Podobne zastrzeżenie dotyczy kolejnej substancji pomocnej w czyszczeniu przypalonych garnków – proszku do prania, który niekorzystnie działa na aluminium. Zagotowujemy wodę z proszkiem do prania, aby pozbyć się przypalonej warstwy.
  • Kolejnym środkiem pomagającym w wyczyszczeniu przypalonej powierzchni garnka jest ocet, nienadający się jednak do garnków emaliowanych. Ocet (3/4 szklanki) wlewamy do garnka i dosypujemy do niego 3 łyżki soli, a całość zagotowujemy i pozostawiamy na noc. Następnego dnia spaleniznę powinno dać się usunąć.
  • Posiadająca wiele zaskakujących właściwości cola również tutaj znajdzie swoje zastosowanie – wlewamy ją do garnka i gotujemy przez kilka minut. W przypadku tej metody również lepiej uważać na garnki emaliowane.
  • Na dno garnka można też wsypać ryż, który podczas gotowania wchłonie spaleniznę – może to zająć kilka godzin.
  • W wyczyszczeniu przypalonego garnka mogą też pomóc detergenty. Niewielką ilość rozpuszczamy w dużej ilości wody, póki zabrudzenie nie zejdzie.
  • Można też sięgnąć po bardziej mechaniczne rozwiązanie i spróbować wyszorować garnek przy pomocy piasku. Ten sposób nie nada się do garnków o delikatnych powierzchniach, które mogą się zetrzeć lub porysować.

Jak wyczyścić garnek aluminiowy?

Do czyszczenia garnków aluminiowych nie należy używać druciaków ani szczotek, ponieważ mogą się łatwo zarysować – najlepiej stosować miękkie ściereczki. Aby domyć silniejsze zabrudzenia można sięgnąć po ocet albo sok z cytryny – zagotowanie jednej łyżeczki w litrze wody pomaga rozpuścić pozostałości jedzenia. Inną skuteczną mieszankę do mycia aluminium możemy uzyskać, dodając do szklanki octu łyżeczkę soli i nieco mąki. Polerowanie powierzchni aluminiowych można przeprowadzać przy użyciu przecieru pomidorowego, ponieważ zawiera on naturalne kwasy, które przeciwdziałają korozji.

dzomlim

Jak wyczyścić garnek ceramiczny?

O powłokę ceramiczną należy dbać, ponieważ jej uszkodzenie spowoduje zmniejszenie nieprzywieralności. Garnki ceramiczne powinno się dokładnie myć i wycierać do sucha. Do czyszczenia nie powinno się używać soli, ponieważ stopniowo powoduje ona osłabienia powłoki ceramicznej. Skuteczny jest natomiast gotowany w garnku przez kilka minut roztwór wody z sodą lub octem winnym.

Jak wyczyścić garnek emaliowany?

Powierzchni emaliowanych nie powinno się myć szorstkimi zmywakami ani wlewać gorących płynów do zimnego garnka. Małe zabrudzenia można usuwać solą kuchenną; alternatywą jest stodowanie wody z sodą.

dzomlim

Jak wyczyścić garnek nierdzewny?

Garnki ze stali nierdzewnej są podatne na zadrapania, a stosowanie domowych metod przy ich czyszczeniu może być ryzykowne. Na co dzień najlepiej używać ciepłej wody i płynu domycia naczyń. Garnki powinno się polerować kolistymi ruchami, najlepiej przy użyciu środka do czyszczenia stali nierdzewnej albo oliwki dla dzieci.

Jak wyczyścić garnek rzymski?

Garnek rzymski można myć szczotką w gorącej wodzie, a do usuwania trudniejszych zabrudzeń stosować sodę oczyszczoną.

dzomlim

Jak wyczyścić garnek teflonowy?

Do czyszczenia teflonu nie stosujemy detergentów – poza pierwszym myciem po zakupie. Garnki teflonowe należy czyścić miękkimi gąbkami, a zaschnięte zabrudzenia zostawiać do odmoczenia w gorącej wodzie. Po myciu powierzchnię teflonową należy osuszyć.

Jak wyczyścić garnek żeliwny?

Garnek żeliwny można myć szorstkimi gąbkami lub szczotkami albo sięgać po sodę. Można zagotować w nim wodę, żeby pozbyć się zaschniętych zabrudzeń, ale nie wolno go namaczać. Gdy garnek jest gorący, nie zalewamy go zimną wodą. Po umyciu garnek trzeba osuszyć i pozostawić do ostudzenia.

dzomlim

Podziel się opinią

Share
dzomlim
dzomlim