GotowaniePrzepisyJak wyczyścić przypalony garnek - domowe sposoby, różne typy garnków

Jak wyczyścić przypalony garnek - domowe sposoby, różne typy garnków

Istnieje wiele domowych sposobów na wyczyszczenie przypalonego garnka - np. solą, sodą oczyszczoną, proszkiem do prania, octem czy colą. Po namoczeniu garnka lub zagotowaniu wody jego powłoka będzie jak nowa.

Jak wyczyścić przypalony garnek - domowe sposoby, różne typy garnków
Źródło zdjęć: © Fotolia | diego cervo
Marlena Kostyńska

29.04.2017 19:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak wyczyścić przypalony garnek - domowe sposoby

Gdy zdarzy nam się przypalić garnek, pierwszym instynktem jest zalanie go ciepłą wodą i dodanie płynu do mycia naczyń. Jednak nie zawsze ten zabieg przynosi efekt. Jeżeli nie możemy domyć przypalonego garnka przy pomocy płynu do mycia naczyń i siły mięśni, możemy wypróbować kilka sprawdzonych domowych sposobów.

  • Pierwszym z nich jest sól – wsypujemy ją do garnka w takiej ilości, żeby zakryć dno, a następnie dolewamy nieco ciepłej wody i pozostawiamy na kilka godzin. Możemy też taki roztwór wody z solą zagotować.
  • Kolejną wartą wypróbowania metodą jest użycie niezastąpionej w kuchni i całym domu sody oczyszczonej. Czyszczenie garnka przy pomocy sody odbywa się podobnie jak w przypadku soli, jednak nie powinno się jej używać do czyszczenia garnków aluminiowych.
  • Podobne zastrzeżenie dotyczy kolejnej substancji pomocnej w czyszczeniu przypalonych garnków – proszku do prania, który niekorzystnie działa na aluminium. Zagotowujemy wodę z proszkiem do prania, aby pozbyć się przypalonej warstwy.
  • Kolejnym środkiem pomagającym w wyczyszczeniu przypalonej powierzchni garnka jest ocet, nienadający się jednak do garnków emaliowanych. Ocet (3/4 szklanki) wlewamy do garnka i dosypujemy do niego 3 łyżki soli, a całość zagotowujemy i pozostawiamy na noc. Następnego dnia spaleniznę powinno dać się usunąć.
  • Posiadająca wiele zaskakujących właściwości cola również tutaj znajdzie swoje zastosowanie – wlewamy ją do garnka i gotujemy przez kilka minut. W przypadku tej metody również lepiej uważać na garnki emaliowane.
  • Na dno garnka można też wsypać ryż, który podczas gotowania wchłonie spaleniznę – może to zająć kilka godzin.
  • W wyczyszczeniu przypalonego garnka mogą też pomóc detergenty. Niewielką ilość rozpuszczamy w dużej ilości wody, póki zabrudzenie nie zejdzie.
  • Można też sięgnąć po bardziej mechaniczne rozwiązanie i spróbować wyszorować garnek przy pomocy piasku. Ten sposób nie nada się do garnków o delikatnych powierzchniach, które mogą się zetrzeć lub porysować.

Jak wyczyścić garnek aluminiowy?

Do czyszczenia garnków aluminiowych nie należy używać druciaków ani szczotek, ponieważ mogą się łatwo zarysować – najlepiej stosować miękkie ściereczki. Aby domyć silniejsze zabrudzenia można sięgnąć po ocet albo sok z cytryny – zagotowanie jednej łyżeczki w litrze wody pomaga rozpuścić pozostałości jedzenia. Inną skuteczną mieszankę do mycia aluminium możemy uzyskać, dodając do szklanki octu łyżeczkę soli i nieco mąki. Polerowanie powierzchni aluminiowych można przeprowadzać przy użyciu przecieru pomidorowego, ponieważ zawiera on naturalne kwasy, które przeciwdziałają korozji.

Jak wyczyścić garnek ceramiczny?

O powłokę ceramiczną należy dbać, ponieważ jej uszkodzenie spowoduje zmniejszenie nieprzywieralności. Garnki ceramiczne powinno się dokładnie myć i wycierać do sucha. Do czyszczenia nie powinno się używać soli, ponieważ stopniowo powoduje ona osłabienia powłoki ceramicznej. Skuteczny jest natomiast gotowany w garnku przez kilka minut roztwór wody z sodą lub octem winnym.

Jak wyczyścić garnek emaliowany?

Powierzchni emaliowanych nie powinno się myć szorstkimi zmywakami ani wlewać gorących płynów do zimnego garnka. Małe zabrudzenia można usuwać solą kuchenną; alternatywą jest stodowanie wody z sodą.

Jak wyczyścić garnek nierdzewny?

Garnki ze stali nierdzewnej są podatne na zadrapania, a stosowanie domowych metod przy ich czyszczeniu może być ryzykowne. Na co dzień najlepiej używać ciepłej wody i płynu domycia naczyń. Garnki powinno się polerować kolistymi ruchami, najlepiej przy użyciu środka do czyszczenia stali nierdzewnej albo oliwki dla dzieci.

Jak wyczyścić garnek rzymski?

Garnek rzymski można myć szczotką w gorącej wodzie, a do usuwania trudniejszych zabrudzeń stosować sodę oczyszczoną.

Jak wyczyścić garnek teflonowy?

Do czyszczenia teflonu nie stosujemy detergentów – poza pierwszym myciem po zakupie. Garnki teflonowe należy czyścić miękkimi gąbkami, a zaschnięte zabrudzenia zostawiać do odmoczenia w gorącej wodzie. Po myciu powierzchnię teflonową należy osuszyć.

Jak wyczyścić garnek żeliwny?

Garnek żeliwny można myć szorstkimi gąbkami lub szczotkami albo sięgać po sodę. Można zagotować w nim wodę, żeby pozbyć się zaschniętych zabrudzeń, ale nie wolno go namaczać. Gdy garnek jest gorący, nie zalewamy go zimną wodą. Po umyciu garnek trzeba osuszyć i pozostawić do ostudzenia.

Komentarze (11)