Jak wyprać dywan? Profesjonalne metody do wykorzystania w domu
Pranie włókien syntetycznych staje się nie lada wyzwaniem, kiedy w grę wchodzi oczyszczenie grubych dywanów o gęstym włosiu. Jak wyprać dywan karcherem, a jak zrobić to przy użyciu pralki automatycznej? Zebraliśmy najważniejsze informacje, które będą pomocne dla tych, którym zależy na samodzielnym doprowadzeniu wysłużonej wykładziny do stanu użyteczności.
12.07.2018 | aktual.: 29.03.2019 11:12
Jak wyprać dywan w pralce?
Włożenie dywanu do pralki to najprostszy sposób na jego odświeżenie, zdezynfekowanie i przywrócenie mu kolorów, jakie miał w pierwszych dniach użytkowania. Niestety, nie każdy rodzaj wykładziny zmieści się w bębnie i dobrze zniesie wirowanie. Dywany o długim włosiu, w tym popularne dywany shaggy, trzeba czyścić innymi metodami, bo pralka może je zniszczyć. Jeśli producent nie zaleca inaczej, małe dywany o krótkim włosiu (np. do łazienki i pokoju dziecięcego)
można prać w programie ręcznym w temperaturze 30–40°C, bo może spowodować rozpuszczenie kleju. Najlepiej zrezygnować z wirowania, by antypoślizgowa powłoka z gumy czy kauczuku nie uległa pokruszeniu. Przed praniem trzeba dokładnie odkurzyć, a najlepiej równie z wytrzepać dywan – to pozwoli usunąć spomiędzy włosia wszystkie zanieczyszczenia sypkie.
Jak wyprać dywan myjką ciśnieniową?
Pierwszego etapu, czyli usuwania zabrudzeń przy użyciu odkurzacza, nie można pominąć również w praniu dywanu myjką ciśnieniową, np. popularnym karcherem. Płukanie pod wysokim ciśnieniem pozwala pobyć się zbrudzeń nawet z głębokich warstw włosia. Nie jest jednak odpowiednie dla delikatnych dywanów orientalnych, które przez działanie ciśnienia mogą szybko zostać pozbawione apretury i zacząć podwijać się na podłodze. Takie pranie nie sprawdza się również w praniu dywanów shaggy, bo wsiąkająca w nie woda może wysychać nawet przez kilka dni. Myjka ciśnieniowa umożliwia szybkie czyszczenie nie tylko wierzchniej warstwy, ale również osnowy dywanu (po przewróceniu do na drugą stronę).
Przed użyciem urządzenia trzeba napełnić zbiornik wodą. Następnie wystarczy przytrzymać przycisk przy uchwycie i nakierować strumień na wykładzinę. Najlepiej prać dywan myjką ciśnieniową w ogrodzie, by nie doprowadzić do zalania podłogi czy sprzętu domowego. Należy pamiętać, że wykładzina będzie wysychać co najmniej przez kilkanaście godzin i musi zostać rozwieszona (najlepiej na świeżym powietrzu). Pranie dywanu myjką ciśnieniową dobrze jest poprzedzić rozpuszczeniem zabrudzeń. Można np. rozrobić w wodzie porcję szamponu do dywanów lub zwykłego szamponu do włosów i przy użyciu szczotki wetrzeć ją w runo wykładziny. Na trudne plamy, np. po winie czy ketchupie, dobrze jest zastosować odplamiacz.
Jak wyprać dywan odkurzaczem piorącym?
Z myślą o zbierających tony kurzu dywanach stworzone zostały odkurzacze piorące, które umożliwiają czyszczenie ekstrakcyjne, czyli natryskowo-ssące. Do prania dywanu takim odkurzaczem nie używa się szamponów, lecz specjalnych środków niskopieniących. Zanim urządzenie zostanie użyte, trzeba jednak wstępnie oczyścić wykładzinę, tak samo jak przed praniem myjką ciśnieniową. Często używa się do tego szorowarki, czyli maszyny z miękką szczotką, która podnosi włókna wykładziny, a tym samym sprawia, że działanie maszyny piorącej staje się skuteczniejsze.
Odkurzacze piorące i wiele innych urządzeń do czyszczenia domu i ogrodu znajdziesz teraz na WP radarOkazji.
Wykorzystanie odkurzacza to dopiero ostatni etap prania. Najpierw napełnia się jego zbiornik wodą z detergentem, a następnie pokrywa się całą wykładzinę pianą. Po upływie kilkunastu minut można rozpocząć odsysanie za pomocą dołączonej do zestawu dyszy. Woda wypuszczana z odkurzacza pod bardzo wysokim ciśnieniem wnika w materiał i wraz z zalegającymi we włosiu zanieczyszczeniami natychmiast jest zasysana z powrotem do maszyny. Trafia do oddzielnego zbiornika, z którego po praniu dywanu bardzo łatwo można ją usunąć.