Trwa ładowanie...

Jak zabezpieczyć książki przed kurzem? Sposoby czyszczenia książek z kurzu

Czyszczenie książek z kurzu to jedna z najbardziej uciążliwych czynności podczas sprzątania. Każdy egzemplarz trzeba wziąć do ręki i umiejętnie zmieść jego grzbiet. Jak zabezpieczyć książki przed kurzem, by uniknąć konieczności częstego sięgania po ścierkę? Podpowiadamy.

Jak zabezpieczyć książki przed kurzem? Sposoby czyszczenia książek z kurzuŹródło: iStock.com
d2ith06

Ochrona książek przed kurzem – najskuteczniejsze sposoby

Książki kurzą się niezależnie od tego, czy zostaną ustawione na odkrytej półce, czy wewnątrz witryny. Zabudowany mebel z drzwiczkami pozwala jedynie opóźnić proces osiadania na nich warstwy pyłków i roztoczy, które unoszą się w powietrzu.

Największą ochronę książkom zapewniają regały bez szpar w drzwiczkach. By jednak nie chować kolekcji za płytą meblową, warto postawić na zabudowę wykonaną w całości ze szkła, akrylu albo plastiku. Zaleca się też pokrycie okładek folią ochronną, która stanowi barierę nie tylko dla kurzu, ale również dla osadów tłuszczowych i promieniowania UV, które przyczynia się do blaknięcia grzbietów. Aby ograniczyć konieczność czyszczenia książek z kurzu do minimum, można również zainwestować w etui albo pudełka na pojedyncze egzemplarze.

Jak powinno przebiegać czyszczenie książek z kurzu?

Książki da się oczyścić z kurzu na wiele sposobów. Ważne, by nie używać do tego wilgotnych ścierek, które potrafią utrwalić zabrudzenia na białym papierze. Najlepiej jest każdy egzemplarz odwrócić zakurzoną częścią w dół i energicznie przekartkować, a następnie przetrzeć książki suchą szmatką albo zamieść je specjalną szczotką do kurzu, pędzlem czy kurzawką (miotełką teleskopową).

d2ith06

Można też wykorzystać do czyszczenia książek zwykły odkurzacz z wąską końcówką. Nie wolno przy tym zapominać o usuwaniu kurzu z półek. Do mebli warto używać specjalnych preparatów na bazie wosku, które sprawiają, że kurz osiada na gładkich powierzchniach w niewielkich ilościach. Dobrze jest też posługiwać się szmatkami o właściwościach elektrostatycznych. By zapobiec pojawianiu się moli, można dodatkowo nasączyć ściereczki terpentyną. Trzeba tylko pamiętać o tym, że półki powinny wyschnąć, zanim z powrotem trafią na nie książki.

Odkurzacz do książek – urządzenie dla posiadaczy domowych biblioteczek

W czyszczeniu książek z kurzu bardzo pomagają specjalne małe odkurzacze, które dzięki kilku wymiennym końcówkom potrafią dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc. Wyposażone są w miniszczotki o miękkim włosiu i długi wąż ssący. Bez trudu można je trzymać w ręce dzięki przymocowanemu do zbiornika uchwytowi.

Odkurzacze takie działają na akumulator. Da się je wykorzystać nie tylko do sprzątania w biblioteczce, ale także do usuwania kurzu oraz okruchów z klawiatury komputera. Odkurzacze do książek nowszej generacji mają filtr HEPA, który skutecznie zatrzymuje nieczystości w zbiorniku, a przy tym zbiera bakterie, wirusy, grzyby oraz pierwotniaki. Są więc idealne dla każdego miłośnika literatury cierpiącego na alergię bądź astmę.

Odkurzacze, ściereczki i środki do czyszczenia znajdziesz w najniższych cenach na WP radarOkazji.

d2ith06
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ith06