FitnessJak zahartować przedszkolaka?

Jak zahartować przedszkolaka?

Troskliwa mama musi pogodzić się z faktem, że 5-latek może zachorować 10 razy w roku i nie będzie to dowodem jakiejś wielkiej słabości jego organizmu. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą mu lepiej sobie radzić z wirusami.

Jak zahartować przedszkolaka?
Źródło zdjęć: © sxc.hu

13.09.2010 | aktual.: 14.09.2010 10:27

Troskliwa mama musi pogodzić się z faktem, że 5-latek może zachorować 10 razy w roku i nie będzie to dowodem jakiejś wielkiej słabości jego organizmu. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą mu lepiej sobie radzić z wirusami. Z nadopiekuńczości może niektórym rodzicom przychodzić do głowy myśl, że najlepiej uniknąć zakażeń, nie posyłając malucha w okresie jesienno-zimowym do przedszkola.

To zły pomysł, bo codzienny kontakt z rówieśnikami daje mnóstwo korzyści. Uczy dziecko samodzielności i prospołecznych zachowań. Faktem jest, że jeśli do przedszkola przyjdzie kaszlące i kichające dziecko, to rozsiewa wokół siebie wirusy, którymi mogą zarazić się inne dzieci. Ale nie wszystkie i nie za każdym razem.

Jak tłumaczy dr Krystyna Piasecka, pediatra-pulmunolog, dzieci chorują w przedszkolu, bo wcześniej nie miały zbyt częstego kontaktu z różnymi bakteriami i wirusami. A ich codzienne otoczenie stanowiło kilka najbliższych osób. Troskliwi rodzice chronili dziecko przed infekcją np. odwołując wizyty przeziębionych znajomych.

Kto częściej choruje

Łatwiej zachoruje dziecko niewyspane, tęskniące za rodzicami i płaczące. Także niejadek, któremu nie smakuje przedszkolna kuchnia oraz maluch przegrzany, który rano został ciepło ubrany, a potem, kiedy się ociepliło, zgrzał się, biegając po przedszkolnym ogródku.

Pracuj nad odpornością

Dziecko najlepiej hartować poprzez spacery i długie przebywanie na świeżym powietrzu. Warto zachęcać malucha do aktywności ruchowej. Gimnastyka, korzystanie z basenu poprawia nie tylko kondycję mięśni, ale usprawnia również krążenie krwi i uodparnia na infekcje.

Ruch i zdrowa dieta, bogata w warzywa i owoce jest lepsza od wzmacniających suplementów. Nimi warto wzmocnić organizm tuż po przebytej chorobie. Na co dzień warto też pamiętać o tym, aby dziecko było wyspane i ubrane stosownie do pogody. Jesienią najlepiej na tzw. Cebulkę, czyli warstwowo.

Jeśli dziecko ma katar, nie musi zostawać w domu. Na nieżyt nosa trzeba jednak uważać i starać się go szybko zlikwidować poprzez oczyszczanie nosa, stosowanie soli fizjologicznej i kropli obkurczających. Doktor Piasecka radzi zostawić dziecko w domu, gdy do kataru dołączy kaszel. Jeśli w ciągu 3 dni objawy się nasilą i pojawi się gorączka, należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym.

zdrowieanginadziecko
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)