FitnessJak zarażamy się bakteriami

Jak zarażamy się bakteriami

Jak zarażamy się bakteriami
Źródło zdjęć: © WP.PL
27.08.2010 15:51, aktualizacja: 16.01.2012 16:42

Codziennie, dotykamy całej masy rzeczy dotykanych również przez inne osoby, począwszy od klamek, poręczy, uchwytów w autobusach, po klawiaturę bankomatów czy wieszaki na ubrania w sklepach z odzieżą, a każdy z tych przedmiotów jest siedliskiem bakterii. Te bakterie „obsiadają” całą powierzchnię naszych dłoni i tylko czekają, kiedy dotkniemy dłońmi twarzy, bo właśnie z twarzy przez otwory takie usta czy nos najłatwiej jest trafić im do naszego organizmu.

Zarażenie bakterią następuje w momencie, w który bakteria „wchodzi” do naszego organizmu, a potem zadomawia się w nim. Słowo „wchodzi” musimy tutaj traktować z dużym pobłażaniem, równie dobrze można by bowiem powiedzieć, że bakterie wlatują bądź wpływają do wnętrza naszego ciała. Sposób dostawania się bakterii do naszego organizmu w dużej mierze uzależniony jest od tego, skąd się taka bakteria bierze, gdzie się wcześniej znajdowała.

Część bakterii, jak np. bakterie wywołujące jedną z najpopularniejszych chorób – grypę, znajduje się w powietrzu. Dlatego też grypą możemy zarazić się nawet wtedy, kiedy nie mamy bezpośredniego kontaktu z chorą sobą, nie dotykamy jej, nie wymienimy uścisku dłoni czy powitalnego pocałunku. Zarażenie się takimi bakteriami odbywa się przez wdychanie niewielkich cząsteczek kurzu czy kropelek wody znajdujących się w powietrzu.

Inny rodzaj bakterii to takie bakterie, które musimy połknąć, aby się nimi zarazić, do zarażenie dochodzi przez spożycie żywności lub wody. Żywność lub woda, którą spożywamy musi być oczywiście żywnością zakażoną. Poprzez zjedzenie bakterii możemy zarazić się cholerą, salmonellą czy polio.

Słyszymy czasem o przypadkach zarażeń bakteryjnych w szpitalach czy innych placówkach medycznych. Wszczepienie bakterii to tylko jeden ze sposobów zarażenia bakteryjnego, w którym dochodzi do uszkodzenia lub mikrouszkodzenia naskórka, albo kontaktu ze śluzówką. Inne zdarzenia tego typu, które mogą prowadzić do zarażenia to wszystkie te zdarzenia, które prowadzącą do powstania rany, np. urazy czy ugryzienia. W ten sposób rozprzestrzeniają się choroby takie jak malaria, WZWB, gronkowiec złocisty MRSA czy tężec.

Ostatnim sposobem zarażenia się chorobą bakteryjna, która wymaga kontaktu z drugą osobą jest zarażenie się poprzez stosunek seksualny. Najczęstszą chorobą bakteryjną przenoszoną drogą płciową jest rzeżączką.

Musimy pamiętać jednak o tym, że sytuacji, w których drobnoustroje są przenoszone przez kontakt bezpośredni jest stosunkowo niewiele, dużo częściej „zbieramy” bakterie pozostawione przez innych na przedmiotach wspólnego użytku. W sposób pośredni bakterie przenoszone są znacznie częściej. Codziennie, dotykamy całej masy rzeczy dotykanych również przez inne osoby, począwszy od klamek, poręczy, uchwytów w autobusach, po klawiaturę bankomatów czy wieszaki na ubrania w sklepach z odzieżą, a każdy z tych przedmiotów jest siedliskiem bakterii. Te bakterie „obsiadają” całą powierzchnię naszych dłoni i tylko czekają, kiedy dotkniemy dłońmi twarzy, bo właśnie z twarzy przez otwory takie usta czy nos najłatwiej jest trafić im do naszego organizmu. Bakterie mogą też „przejść” na inne osoby przy podaniu ręki, przytuleniu czy pocałunku. Dlatego tak bardzo ważne jest aby dokładnie myć ręce nie tylko po wyjściu z toalety, ale również po każdym wejściu do domu. Pamiętajmy o tym, zanim pocałujemy męża, wymienimy przyjacielski
uścisk z przyjaciółką czy weźmiemy dziecko na ręce.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także