„Kiedyś się umówiłyśmy: faceci, dzieci – nieważne, nadal będziemy kumpelami” – mówi Samantha w drugiej części “Seksu w Wielkim Mieście”. Czterem filmowym przyjaciółkom udało się zachować serdeczną relację mimo upływu czasu i zmian w życiu każdej z nich. Jak to jest w prawdziwym życiu?
„Kiedyś się umówiłyśmy: faceci, dzieci – nieważne, nadal będziemy kumpelami” – mówi Samantha w drugiej części “Seksu w Wielkim Mieście”. Czterem filmowym przyjaciółkom udało się zachować serdeczną relację mimo upływu czasu i zmian w życiu każdej z nich. Jak to jest w prawdziwym życiu?
Być może Twoja przyjaciółka się wyprowadziła, może wyszła za mąż i straciłyście kontakt, a może Ty urodziłaś dziecko i nagle zabrakło Wam tematów do rozmów. Ona nadal jest singielką i lekkoduchem, a dla Ciebie najważniejsze są wzdęcia Twojego synka. Mimo, iż kiedyś umówiłyście się, że nic was nie rozdzieli, że będziecie się przyjaźnić bez względu na wszystko – coś się między Wami popsuło. Czy nadszedł czas, aby zerwać ze swoją przyjaciółką?
Przyjaźnie czynią nas zdrowszymi i pogodniejszymi
„Badania wskazują, że przyjaźnie czynią nas zdrowszymi, pogodniejszymi i piękniejszymi” – twierdzi Deuba Hauper, psycholog i założycielka portalu społecznościowego Girlfriendology.com (Przyjaciółkologia). Hauper uważa, że więzi z przyjaciółką wpływają także na długość życia. Badania socjologiczne pokazują, że samotni mężczyźni żyją o wiele krócej niż małżonkowie (ponieważ ci drudzy mają u boku dbającą o nich kobietę). Te same badanie pokazują, że dłuższym życiem cieszą się panie, które mają serdeczna przyjaciółkę: nieważne czy są samotne czy zamężne.
Na całe życie?
„Utrata przyjaciółki może być niezwykle traumatycznym przeżyciem” – uważa dr Irene Levine, autorka książki “Przyjaciółki na zawsze”, która tłumaczy, iż najbardziej przykry w rozluźnieniu związku między przyjaciółkami jest fakt, że nie ma z kim o tym pogadać: od tego była zawsze przyjaciółka. „Kobiety od małego wychowywane są w myśli, że przyjaźń jest na całe życie i że rozstanie z przyjaciółką z dzieciństwa powoduje traumę na całe życie” – twierdzi dr. Levine.
Potwierdza to psycholog Jan Yager, autor “Kiedy przyjaźń boli”, podkreślając, że media idealizują przyjaźń, stwarzając iluzję, iż jest ona wieczna i trwa mimo wszelkich przeciwności.
"Seks w wielkim mieście"
„Filmy takie jak “Seks w wielkim mieście” to gloryfikacja układów między kobietami, idylla i bajka. Nie pokazują prawdziwych układów i relacji z prawdziwego życia, które różni się wszak od filmowej fikcji”. Yager zaprzecza – nie jest pesymistą, wierzy w przyjaźń, a w przyjaźń między kobietami zwłaszcza.
„Jednak czasem rozstanie z najlepszą przyjaciółką jest lepsze niż utrzymywanie syntetycznych relacji w imię przyrzeczeń danych sobie np. w dzieciństwie. Yager wraz z innymi psychologami, przedstawia w swojej książce 5 kwestii, które mogą poróżnić najlepsze przyjaciółki i wpłynąć na rozluźnienie związków między nimi.
Daleko od siebie
Jednym z powodów zerwanie więzów może być odległość. Twoja przyjaciółka wyjeżdża z mężem do innego miasta, albo Ty dostajesz pracę w innym kraju. Obiecujecie mailować, rozmawiać przez telefon i odwiedzać się najczęściej jak jest to tylko możliwe. Jednak w rezultacie rozmawiacie ze sobą bardzo rzadko, żadna z Was nie ma czasu, aby napisać list, a widujecie się przelotem, kiedy raz w roku spędzacie święta w rodzinnym mieście.
Do tego dochodzi nowy partner, czasem mąż i dzieci, inne zainteresowania i cele. Dr. Yager uważa, że dopóki obie strony są zdeterminowane, aby utrzymać przyjaźń, będą w stanie spotkać się nawet na kilka godzin, w połowie drogi, lecz psycholog zaznacza, że potrzeba do tego dużo samozaparcia i silnej woli.
Emocje
Na zdjęciach ze starego albumu, Ty i twoja przyjaciółka, macie po 11 lat i jesteście wystrojone jak Madonna z teledysku „Holiday”. W szkole siedziałyście w jednej ławce, spotykałyście się po lekcjach, rodzice wysyłali Was razem na wakacje. Czasem trudno zaakceptować fakt, że trzydziestoparoletnie kobiety również się od nastolatek.
„Kiedyś łączyła was wszystko, teraz – obie macie zupełnie inne cele i priorytety. Możecie powspominać szkolne lata, ale na tym kończą się czasem wspólne tematy” – uważa dr. Irene Levine, psycholog, która zaznacza też, że mimo wszystko dobrze jest spróbować podtrzymywać znajomości z dzieciństwa. „Dzięki przyjaciołom z podwórka czy podstawówki pamiętamy o tym, ze kiedyś byliśmy dziećmi i jak było wtedy fajnie”.
Nadszarpnięte zaufanie
Zdrada czy niewierność nie są zarezerwowane tylko dla par kochanków. Kiedy przyjaciółka jest nielojalna, boli to w równym stopniu, gdy nieuczciwy jest nasz partner. Po jednej stronie szali stawiamy występek przyjaciółki, która zachowała się nie fair wobec nas, a po drugiej nasze wszystkie dotychczasowe doświadczenia i wspólną przeszłość.
„To my musimy zdecydować i wyobrazić sobie, jakie będzie nasz życie bez przyjaciółki u boku i czy zachowując przyjaźń będzie nadal taka sama i czy uda się nam zapomnieć o przykrym incydencie, który zachwiał relacją” – uważa dr. Levine.
Przerwa od przyjaźni
Doktor Yager używa tego terminu, aby opisać wypadki w życiu każdej z nas, które wpływają na nasze przyjaźnie, np. małżeństwo z kimś, kto nie znosi naszej przyjaciółki. Czynnik zewnętrzny, który może wpłynąć na nadwyrężenie przyjaźni, jest w sporej mierze niezależny od nas, ale od nas zależy, jak sobie z nim poradzimy.
Psycholog Irene Levine podaje przykład kobiety, której najlepszym przyjacielem, jeszcze od czasów dzieciństw, był kolega z klasy. Kiedy dorośli, udało im się utrzymać przyjacielską relacje, którą nadwyrężył dopiero ślub mężczyzny z kobietą zazdrosną o jego przyjaciółkę z dzieciństwa. Przyjaciele zmuszeni byli rozluźnić więzi ich łączące, dla dobra związku mężczyzny.
Rozluźnianie więzów
Ten typ końca przyjaźni pojawia się nie wiadomo jak, nie zauważamy, kiedy coraz rzadziej zaczynami się spotykać towarzysko, wieczorne telefoniczne pogaduszki stają się coraz rzadsze, kogo innego radzimy się w ważnych sprawach i komu innemu wypłakujemy smutki i żale. Aż pewnego dnia zapominamy np. u urodzinach najlepszej przyjaciółki, choć zawsze, od dwudziestu lat, fetowałyśmy ten dzień z wielką pompą. Co robić? Zadzwonić z przeprosinami, wysłać kwiaty czy może udawać, że się nic nie stało? Nasza reakcja pokaże, jaki stopień zażyłości łączy nas dalej z najlepszą przyjaciółką. Może nie łączy nas już nic…
Mimo dość pesymistycznych rad dotyczących kwestii przyjaźni na całe życie i tego, psychologowie z „Glamour” podkreślają: „Przyjaźń to nie jest coś danego nam po prostu. To związek, o który trzeba dbać i go chronić. Jednak czasem należy zaaprobować zmiany w życiu obu stron, upływ czasu i postarać się, aby mimo wszystko przyjaźń, jakakolwiek była, była miłym wspomnieniem, nawet po latach”.
Tekst: Na podst. „Glamour” Zuzanna Menkes