Trwa ładowanie...

Jedna z najcenniejszych umiejętności, w jakie możemy wyposażyć swoje dziecko

Szczęśliwe dziecko to takie, które wierzy w siebie, nie boi się sięgać po marzenia, zna i akceptuje swoje emocje. Jak dorośli mogą pomóc młodemu człowiekowi w zdobyciu takich umiejętności?

Płatna współpraca z marką Tk Maxx
  Źródło: materiały partnera
d475j6e
d475j6e

Cenna umiejętność wiary w siebie

Rodzice chcą wyposażyć swoje dziecko w całą listę zdolności, które pomogą mu w dorosłym życiu. Ułatwią naukę, wpłyną na ich rozwój, a w przyszłości zaowocują dobrymi studiami i świetną pracą. Stąd wydłużająca się z roku na rok lista zajęć dodatkowych, na które rodzice zapisują swoje pociechy. Zajęcia sportowe, językowe, szachy, lekcje gry na instrumencie, taniec, korepetycje… Sposobów, na które możemy wyposażyć swoje dzieci w nowe umiejętności, jest całe mnóstwo. Często jednak zapominamy, że bardziej niż opanowania gry na kolejnym instrumencie nasze dzieci potrzebują nauczyć się wierzyć we własne możliwości i przyswoić trudną sztukę radzenia sobie z własnymi emocjami.

W kształtowaniu u młodego człowieka tych zdolności niebagatelną rolę odgrywa jego otoczenie i, jak zawsze, rodzice. Tylko dziecko, które otrzymuje wsparcie od swoich najbliższych, jest przez nich w pełni akceptowane, uwierzy w swoją wyjątkowość. Dlatego rodzicu, pamiętaj, by nie porównywać swojej pociechy z innymi, nie oceniać jej, dawać jej przestrzeń na popełnianie błędów, uczyć samodzielności i budować w niej przeświadczenie, że cokolwiek się stanie, Ty zawsze staniesz po jej stronie.

Pamiętaj, że młody człowiek, to przede wszystkim… człowiek, który, tak jak dorosły, doświadcza całego wachlarza emocji, jednak w odróżnieniu od dorosłej osoby nie potrafi sobie z nimi poradzić. Często wypowiadane przez rodziców, dziadków i nauczycieli zdania: "Nic się nie stało", "Nie płacz", "Wszystko jest w porządku", choć zwykle podszyte są dobrymi intencjami, w rzeczywistości wysyłają dziecku sygnał: "To, co czuję, nie jest w porządku. Nie mam prawa do złości i płaczu, bo dorośli twierdzą, że nie dzieje się nic, przez co mógłbym się tak czuć". Psychologowie radzą więc, by, zamiast zapewniać dziecko, że "nic się nie stało", pokazać mu, że rozumiemy jego emocje i jesteśmy po to, by pomóc mu się z nimi uporać. Kluczową reakcją na złość czy smutek u dziecka jest więc zdanie: "Rozumiem, że może być ci trudno. Zastanówmy się wspólnie, jak możemy rozwiązać tę sytuację". To pomoże dziecku w akceptacji swoich uczuć, co jest fundamentem w budowaniu pewności siebie.

  materiały partnera
Źródło: materiały partnera

"Szkoła bez doła"

TK Maxx wraz z programem społecznym Akademia Przyszłości przychodzą z pomocą dzieciom, które mają trudności w budowaniu pewności siebie. Kolejny raz podejmują działania mające na celu pracę z najmłodszymi, którzy mają trudności z wiarą we własne możliwości i nie dostrzegają potencjału, jaki w nich drzemie. Już we wrześniu rusza akcja "Szkoła bez doła", w ramach której uczniowie klas 4–6 szkół podstawowych z całego kraju będą mogli brać udział w bezpłatnych warsztatach online, pomagających im uwierzyć w swoje możliwości, zadbać o emocje, rozwijać kreatywność oraz zmotywować do działania i dążenia do celu.

d475j6e

Pewność siebie i poczucie własnej wartości wpływają bardzo korzystnie na poczucie zadowolenia z życia. Dlatego tak bardzo zależy nam na tym, by budować je już u najmłodszych. Bo wierzące w siebie dziecko to przyszły dorosły potrafiący stawiać czoła przeciwnościom - mówi Agnieszka Grzechnik, dyrektorka Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości.

Tematyka spotkań:

· 26 września 2023 – Jak uwierzyć w siebie? Budujemy poczucie własnej wartości

· 28 września 2023 – Jak zadbać o swoje emocje? Kilka sposobów samoregulacji

d475j6e

· 3 października 2023 – Jak dążyć do celu? Motywowanie się do działania

· 5 października 2023 – Jak rozwijać swoją kreatywność? Warsztat rozwijający twórczość

Warsztaty odbywać się będą o dwóch godzinach: 17:00 i 18:15, żeby każdy zainteresowany mógł do nich dołączyć o dogodnej dla siebie porze. Zapisy rozpoczną się 18 września 2023 r. o godzinie 10:00 i będą możliwe poprzez stronę internetową: www.szkolabezdola.pl.

TK Maxx od lat wspiera ogólnopolski program społeczny program Akademia Przyszłości, którego celem jest wspieranie dzieci z niską samooceną w samodzielnym pokonywaniu dotychczasowych trudności i pomaganie im, by z podniesioną głową patrzyły w przyszłość oraz realizowały swój potencjał, marzenia i aspiracje. Od 2014 roku, dzięki współpracy TK Maxx z Akademią Przyszłości pomoc uzyskało około 4500 dzieci.

d475j6e

Jeśli chcesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć Akademię Przyszłości, odwiedź sklepy TK Maxx. Od 14 września we wszystkich sklepach w całej Polsce przy kasach zostaną ustawione puszki, do których można przekazać swój datek. Dzięki tym środkom Akademia może docierać do nowych miejsc, rozwijać się, rekrutować i szkolić Wolontariuszy, wspierać rocznie ok. 2 tys. dzieci z lokalnych społeczności w odzyskiwaniu pewności siebie.

Płatna współpraca z marką Tk Maxx
d475j6e
d475j6e