Wiosna i lato to okres, na który wiele osób czeka z utęsknieniem. Ciepłe dni i słońce zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Niestety, to także czas, kiedy musimy zmierzyć się z różnymi owadami, które mogą być uciążliwe. Wśród nich są ochotki, które często mylone są z komarami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sposoby na odstraszenie komarów. Dr Michał Sutkowski radzi, jak się ich pozbyć
Ochotki a komary - kluczowe różnice
Ochotki to małe owady, które osiągają długość od kilku do kilkunastu milimetrów. Ich wygląd przypomina komary, co sprawia, że są często z nimi mylone. Oba gatunki można spotkać nad wodami, zwłaszcza jeziorami, które są ich naturalnym środowiskiem. Jednak ochotki różnią się od komarów jedną istotną cechą.
Ochotki nie są tak groźne jak komary, ponieważ nie posiadają kłujki, co oznacza, że nie mogą ugryźć człowieka ani wyssać jego krwi. Spotkanie z ochotkami nie wiąże się zatem z ryzykiem zdrowotnym. Mimo to, mogą być bardzo uciążliwe, zwłaszcza gdy atakują w dużych grupach nad wodą.
Czym żywią się ochotki?
Dorosłe ochotki nie żywią się krwią, lecz odchodami much, nektarem, pyłkami, spadzią oraz produktami bogatymi w cukier. Ich larwy natomiast spożywają glony i detrytusy znajdujące się na dnie zbiorników wodnych.
Osoby, które mają problem z ochotkami, na przykład nad domowym basenem, często zastanawiają się, jak się ich pozbyć. Najskuteczniejszym sposobem jest zamgławianie, które stosuje się również w przypadku kleszczy, komarów i innych muszek.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.