Jedno z najstarszych imion w Polsce. Nadal nie ma sobie równych

W polskiej kulturze imię ma szczególne znaczenie, często niosąc ze sobą historię, tradycję i wartości. To imię nie tylko brzmi urokliwie, ale kryje w sobie symboliczne przesłanie. Przez wieki nie straciło na popularności.

Oto imię, które ma niezwykłe znaczenie
Oto imię, które ma niezwykłe znaczenie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. NW

26.10.2024 | aktual.: 26.10.2024 16:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Polsce istnieje wiele klasycznych imion, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Imiona te często pochodzą od świętych czy też mają korzenie w mitologii. Każde z nich opowiada swoją unikalną historię. Rodzice wybierając imię dla swojego dziecka kierują się różnymi względami, np. brzmieniem, znaczeniem czy nawet modą. Niektóre imiona stają się popularne w danym okresie i wracają do łask po latach zapomnienia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

To imię ma niezwykłe znaczenie. Jest znane od wieków

Jednym z najstarszych polskich imion jest imię Małgorzata. Wywodzi się z greckiego słowa "margaritēs", co dosłownie oznacza "perła". Od wieków kojarzone było z czystością i szlachetnością. Małgorzata może obchodzić imieniny 12 stycznia, 22 lutego, 25 marca,13 kwietnia, 27 maja, 20 czerwca, 20 lipca, 27 i 30 sierpnia, 14 i 16 października, 2 i 16 listopada oraz 30 grudnia.

Imię to zyskało na popularności dzięki św. Małgorzacie, patronce kobiet, bezpiecznych porodów, położnych i rolników. Legenda głosi, że miała niezwykłą siłę, poskromiła smoka piekielnego i zawzięcie broniła chrześcijaństwa. Jej postać stała się inspiracją dla wielu artystów oraz pisarzy. W powieści "Mistrz i Małgorzata", tytułowa bohaterka jest symbolem niezależnej, silnej kobiety. Pełnej odwagi i inteligencji.

Małgorzaty można było spotkać już w XIII wieku. Imię stało się szczególnie popularne wśród arystokracji. Nosiła je nawet królowa Polski - Małgorzata Brandenburska. Szlachetność imienia przyczyniła się do zakorzenienia się Małgorzaty w polskiej kulturze.

Popularność imienia Małgorzata

Z czasem Małgorzata doczekała się różnych zdrobnień, takich jak Małgosia, czy po prostu Gosia. Imię to przetrwało próbę czasu i nadal jest chętnie wybierane przez rodziców dla swoich córek, choć nie tak często, co np. dekadę czy dwie temu.

Imię Małgorzata w 2019 zajmowało 52. miejsce w grupie imion żeńskich nadawanych nowo narodzonym dzieciom. W całej populacji Polek, w 2020 Małgorzata zajmowała wysokie 4. miejsce. W 2024 roku kobiet zarejestrowanych w Polsce pod tym imieniem jest ponad 570 tysięcy.

Wśród współcześnie znanych Małgorzat możemy wymienić Małgorzatę Kożuchowską, Małgorzatę Sochę, Małgorzatę Ohme czy Małgorzatę Rozenek-Majdan.

Cechy charakterystyczne opisujące Małgorzatę

Osoba o imieniu Małgorzata postrzegana jest jako impulsywna i nerwowa. Czas wolny chętniej spędza w ruchu, niż leżąc na kanapie przed telewizorem. Chętnie angażuje się w nowe zadania, ale jeśli coś nie idzie po jej myśli, szybko się denerwuje. Wszelkie porażki zostają w jej pamięci na długo, dlatego wszystko stara się robić na 100% i nie znosi półśrodków.

Małgorzata jest osobą ambitną, wymagającą i uwielbiającą wyzwania. Potrafi łatwo nawiązywać kontakty i otacza się szerokim gronem znajomych. Lubi jednak od czasu do czasu odetchnąć od szaleńczego trybu życia i posiedzieć w samotności. Wtedy z łatwością odcina się od świata i skupia się odpoczynku.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
imięimionakobieta
Komentarze (0)