Blisko ludziJej matka dokonała samospalenia. Teraz władze oskarżają ją o dyskredytowanie rosyjskiej armii

Jej matka dokonała samospalenia. Teraz władze oskarżają ją o dyskredytowanie rosyjskiej armii

Jej matka dokonała samospalenia. Teraz władze oskarżają ją o dyskredytowanie rosyjskiej armii
Jej matka dokonała samospalenia. Teraz władze oskarżają ją o dyskredytowanie rosyjskiej armii
Źródło zdjęć: © Twitter

06.10.2022 11:35, aktual.: 06.10.2022 13:15

Córka rosyjskiej dziennikarki Iriny Sławiny, która w 2020 roku zmarła w wyniku samospalenia, została oskarżona przez władze o dyskredytowanie rosyjskiej armii. Wszystko z powodu słów, które wypisała na banerze: "Moja matka powiedziałaby: 'Putinie, idź do diabła ze swoją wojną', ale Putin już ją zabił".

Irina Sławina to rosyjska dziennikarka i była redaktorka naczelna serwisu Koza Press, która zmarła w wyniku samospalenia 2 października 2020 roku. Sławina podpaliła się przed miejscowym oddziałem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w mieście Niżny Nowogród, dzień po tym, jak miejscowa policja przeszukała jej mieszkanie. Jak wiadomo, próbowano znaleźć dowody łączące ją z opozycyjną grupą Open Russia.

Córka Iriny Sławiny oskarżona przez rosyjskie władze

Dwa lata później córka Iriny Sławiny, Margarita Murakatajewa, stanęła w miejscu tego dramatycznego zdarzenia z banerem: "Moja matka powiedziałaby: 'Putinie, idź do diabła ze swoją wojną', ale Putin już ją zabił". 4 października została oskarżona przez władze o dyskredytowanie rosyjskiej armii, za co, jak poinformowano, grozi jej kara 50 tys. rubli.

O działaniu Margarity Murakatajewy i jej późniejszym oskarżeniu napisał w poście na Twitterze Oleg Rodin, szef oddziału opozycyjnej partii Jabłoko w Niżnym Nowogrodzie.

"Dziś mijają dwa lata od samospalenia dziennikarki Iriny Sławiny. Ból z tym związany nie mija i chyba nie minie. Jej prześladowcy i Putin osobiście za to odpowiedzą, nie zapomnimy i nie wybaczymy. Jej dzielna córka Margarita Murakatajewa stoi z tabliczką".

Śmierć Iriny Sławiny

Tuż po przeszukaniu mieszkania Iriny Sławiny, funkcjonariusze policji skonfiskowali także jej komputery oraz telefony komórkowe. Dziennikarka została pozbawiona wówczas narzędzi do pracy. Zaprzeczała jakimkolwiek kontaktom z opozycjonistami.

"Obwiniajcie Federację Rosyjską za moją śmierć" - napisała na Facebooku przed samobójstwem.

Prokuratura w Niżnym Nowogrodzie uznała przeszukiwanie Iriny Sławiny za zgodne z prawem. Komitet Śledczy trzykrotnie odmówił wszczęcia zbadania okoliczności jej tragicznej śmierci.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Zagłosuj na #Wszechmocne 2022
Zagłosuj na #Wszechmocne 2022© WP Kobieta

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także