GwiazdyJerzy Pilch nie żyje. Kuba Wojewódzki żegna pisarza

Jerzy Pilch nie żyje. Kuba Wojewódzki żegna pisarza

Jerzy Pilch nie żyje. Kuba Wojewódzki żegna pisarza
Klaudia Stabach

29.05.2020 20:39, aktual.: 29.05.2020 21:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

29 maja zmarł Jerzy Pilch. Wybitny pisarz i Laureat Nagrody Literackiej Nike był ceniony wśród wielu artystów. Kuba Wojewódzki pożegnał go na swoim profilu w mediach społecznościowych i wyjawił, że ostatnio był umówiony na spotkanie z pisarzem.

Jerzy Pilch odszedł w wieku 67 lat. Pisarz od lat zmagał się z chorobą Parkinsona, ale dodatkowo od kilku dni cierpiał na poważne problemy z ciśnieniem.

O jego śmierci poinformowała żona. - Do ostatnich chwil życia był świadomy. Był ciepłym, czułym człowiekiem. Kochał życie, nie był samotnikiem, jak próbowano go przedstawiać - powiedziała w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Artyści, politycy i przyjaciele pisarza zaczęli wspominać go w mediach społecznościowych. Były premier Donald Tusk napisał: "Jak atakują analfabeci - trudno - trzeba się bronić abecadłem. Jerzy Pilch. R.I.P.".

Wpis zamieścił również Kuba Wojewódzki, który wyjawił, że jeszcze niedawno był w kontakcie z pisarzem. "Panie Jerzy. Przecież byliśmy umówieni" - napisał.

Jerzy Pilch wielokrotnie mówił publicznie o swojej chorobie. "Czy widzę dla siebie światełko w tunelu? Coś tam widzę. Nie narzekam, bo moja choroba, nawet nieleczona, daje złudzenie, że można się wyleczyć. Albo że jeszcze na nią coś wynajdą. Był taki Wiesiu na odwyku w Tworkach i mówił: „Jureczku, nie martw się, znajdą lekarstwo na naszą chorobę. Jak na fujarę znaleźli, to i na to coś znajdą. Choroba w tym sensie daje nadzieję, że zanim umrę, to może jeszcze wyzdrowieję. A jak wyzdrowieję, to będzie show" - powiedział w rozmowie z Elżbietą Pawełek.

Jerzy Pilch urodził się w 1952 roku w Wiśle. Był pisarzem, felietonistą, dramaturgiem i scenarzystą filmowym. W 1989 roku został laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich, a w 1998 roku nagrody Paszport "Polityki". Laureatem Nagrody Literackiej Nike został w 2001 roku za powieść "Pod Mocnym Aniołem".

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (16)