GotowaniePrzepisyJesień na talerzu

Jesień na talerzu

Jesień na talerzu
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
16.11.2010 22:21, aktualizacja: 16.11.2010 22:40

Chmury za oknem, deszcz i coraz chłodniejsze dni i noce. Nic dziwnego, że dopada nas jesienna chandra. Dlatego o tej porze roku warto zmienić swój codzienny jadłospis na bardziej rozgrzewający i dodający energii. Odpowiednio dobrane przyprawy i właściwie przygotowane warzywa mogą zdziałać cuda!

Chmury za oknem, deszcz i coraz chłodniejsze dni i noce. Nic dziwnego, że dopada nas jesienna chandra. Dlatego o tej porze roku warto zmienić swój codzienny jadłospis na bardziej rozgrzewający i dodający energii. Odpowiednio dobrane przyprawy i właściwie przygotowane warzywa mogą zdziałać cuda!

Jesienią, podobnie jak latem nie powinno się zapominać o owocach i warzywach, ponieważ zawierają one niezbędną w walce z przeziębieniami witaminę C. Duże jej ilości zawierają warzywa kapustne, pietruszka, papryka, pomidory. Inne warzywa polecane do jesiennego menu to bakłażany, cukinia i kukurydza.

Warzyw najlepiej nie podawać na surowo, ponieważ w zimne dni wychładzają organizm. Lepiej serwować je ugotowane bądź upieczone. Świetnym pomysłem na obiad jest papryka faszerowana mięsem, grzybami lub kaszą. Do faszerowania doskonale nadają się też pomidory, cebula, bakłażany i ziemniaki. Warzywa możemy również podawać usmażone z dodatkiem aromatycznych przypraw.

Dobrym pomysłem na jesienny obiad są rozgrzewające i sycące zupy. Szczególnie dobrym pomysłem jest rosół, który wzmacnia odporność. Oprócz tradycyjnych przypraw można do niego dodać szczyptę chilli. Warto sięgnąć też po krupnik i grochową. Inne sycące i smaczne zupy, w sam raz na jesienną aurę, to zupa dyniowa i wywodząca się z kuchni francuskiej zupa cebulowa.

Nie zapominaj o rybach i mięsie

W zimne dni mamy większą ochotę na mięso. Najlepiej wybierać chude, np. z kurczaka, indyka. Sięgamy po nie 2 – 3 razy w tygodniu. Czasami można sobie pozwolić na bardziej tłuste mięso, np. kaczkę lub gęś.

Doskonałym źródłem łatwo przyswajalnego białka i tłuszczu są ryby. Najlepiej wybierajmy tłuste gatunki: łososia, makrelę, tuńczyka, sardynkę, węgorza.

Postaw na przyprawy

Odpowiednio dobrane przyprawy są równie istotne, jak jedzenie po które sięgamy. Teraz najlepsze są dla nas te najbardziej aromatyczne i rozgrzewające. Są to obecne od dawna w polskiej kuchni czosnek, chrzan, gorczyca. Ale i egzotyczne mogą pomóc nam zwalczyć jesienny chłód:

Chilli– bardzo ostra i silnie rozgrzewająca przyprawa. Dobrze komponuje się z mięsami, piklami, pikantnymi sosami, daniami kuchni meksykańskiej.

Kminek– pasuje do rozmaitych potraw ziemniaczych (można ją dodać do pieczonych lub smażonych ziemniaków i do zapiekanek), sera, wędlin, potraw z kapusty.

Cynamon– kora z drzewa cynamonowego nadaje się zarówno do deserów, jak i do potraw mięsnych i warzywnych. Pasuje do ryżu (np. ryż z jabłkami i cynamonem), potraw kuchni orientalnej, herbaty, ciast. Dodatek do niezastąpionego na chłody grzanego wina.

Kurkuma– stosowana do marynat , ryżu, warzyw i potraw z jagnięciny.

Imbir– świetny dodatek do drobiu, herbaty, ciast i deserów.

Kardamon– popularny w kuchni krajów skandynawskich, np. w śledziach i marynatach, dodaje go się do deserów i napojów.

Goździki– niezastąpione do marynat, jabłek i grzanego wina, dodajemy je także do duszonego mięsa i ryb, sosów. Są ważnym dodatkiem kuchni egzotycznych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także