Jesienne zabiegi kosmetyczne
07.10.2010 11:15, aktual.: 29.05.2018 15:01
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jesień to wbrew pozorom uciążliwa pora dla skóry, która jeszcze nie zdążyła zregenerować się po działaniu letniego słońca, a już narażona jest na działanie niskich temperatur i suchego powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach. Z drugiej jednak strony jesień to także idealny czas, aby zregenerować skórę po lecie i przygotować ją na nadejście zimy.
Jesień to wbrew pozorom uciążliwa pora dla skóry, która jeszcze nie zdążyła zregenerować się po działaniu letniego słońca, a już narażona jest na działanie niskich temperatur i suchego powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach. Wraz z nałożeniem się na siebie wszystkich niekorzystnych czynników traci ona swój blask, staje się szorstka i matowa. Z drugiej jednak strony jesień to także idealny czas, aby zregenerować skórę po lecie i przygotować ją na nadejście zimy.
- Jesienią doskonałe będą zabiegi mające na celu głębokie złuszczenie naskórka, regenerację, nawilżenie, odżywienie oraz wygładzenie skóry – mówi kosmetolog Agnieszka Kacunel, właścicielka Studia Cosmetix. – Najlepszymi zabiegami o tej porze roku są mikrodermabrazja, złuszczanie kwasami owocowymi czy peelingi medyczne. Dla pogłębienia efektu można stosować połączenie mikrodermabrazji z zabiegiem złuszczania kwasami owocowymi – dodaje Agnieszka Kacunel.
Mikrodermabrazja diamentowa, czyli totalna odnowa dla skóry
Mikrodermabrazja jest w pełni bezpiecznym, bezbolesnym, a zarazem bardzo skutecznym zabiegiem. Polega na mechanicznym ścieraniu naskórka, warstwa po warstwie, za pomocą głowicy pokrytej naturalnymi diamentami. Dzięki zabiegowi skóra jest oczyszczona, odmłodzona, zostają usunięte niewielkie przebarwienia i zwiększa się produkcja kolagenu i elastyny. Ponadto mikrodermabrazja powoduje stymulację naturalnego wzrostu nowej tkanki.
Złuszczanie kwasami owocowymi oraz peelingi medyczne
To za biegi polegające na głębokim złuszczaniu naskórka. – Warto rozpocząć kurację kwasami owocowymi jesienią, gdy słońce słabiej przygrzewa, ponieważ skóra w czasie ich stosowania staje się cienka i wrażliwa na działanie promieni słonecznych – tłumaczy Agnieszka Kacunel.
Zabiegi złuszczania kwasami owocowymi dają efekt dogłębnie oczyszczonej, świeżej skóry. Poprawia się jej koloryt, zostaje optymalnie nawilżona i wygładzona. Rozpuszczalne w wodzie kwasy AHA są polecane dla skór suchych i zniszczonych opalaniem – nawilżają ją i zapobiegają powstawaniu zmarszczek. Z kolei peelingi TCA stosuje się przy takich defektach, jak plamy przebarwieniowe, posłoneczne uszkodzenia skóry czy blizny potrądzikowe. Trzeba powtarzać je kilkakrotnie wykonując serię zabiegów w kilkutygodniowych odstępach czasu.
Peelingi medyczne mają złożone i wielopłaszczyznowe działanie - nie ograniczają się wyłącznie do złuszczania. Pomagają w stymulowaniu odnowy komórkowej, poprawiają gęstość i napięcie skóry, spłycają zmarszczki i blizny, oraz ujednolicają koloryt skóry i ją rozświetlają. – Najpopularniejszymi peelingami są te z użyciem kwasów: migdałowego, glikolowego, pirogronowego, trójchlorooctowego oraz Cosmelan, jednakże wybór odpowiedniego preparatu zależy od rodzaju problemów skóry i powinien być dokonany w trakcie konsultacji lekarskiej – tłumaczy kosmetolog ze Studia Kosmetologii i Medycyny Kosmetycznej Cosmetix.
Jesienne zabiegi laserem fraksyjnym
Laser fraksyjny powoduje powstanie mikroskopijnych uszkodzeń, co z kolei stymuluje naturalne procesy naprawcze tkanek. Wskazaniami do tego zabiegu są m.in. blizny potrądzikowe, odnowa uszkodzonej przez słońce skóry, usuwanie drobnych zmarszczek i mocnych przebarwień. - Zabiegi laserem fraksyjnym zdecydowanie odradzamy latem. Są to zabiegi mocno inwazyjne i wykonywane na głębokościach 10-50nm. Lasery wyposażone są w skaner, co pozwala w niezwykle precyzyjny sposób wykonać zabieg – mówi Agnieszka Kacunel. – Zabiegi te przeprowadza się w celu uzyskania jednolitego kolorytu, rzeźby i tonu skóry. Laser fraksyjny niweluje drobne zmarszczki, przebarwienia, nierówności, a cera staje się gładka i świetlista.
Stop przebarwieniom!
Jesień to pora roku, kiedy gabinety dermatologiczne i kosmetyczne przeżywają prawdziwe oblężenie. Spowodowane jest ono nie tylko wzmożonym łojotokiem i nasileniem trądziku, ale również przebarwieniami posłonecznymi powstałymi na skutek intensywnego opalania.
Istnieje szereg zabiegów, które zostały opracowane właśnie po to, aby likwidować problem przebarwień. Skuteczne w walce z przebarwieniami są m.in. wspomniane już mikrodermabrazja, złuszczanie kwasami owocowymi oraz peelingi. Z kolei do pielęgnacji domowej istnieje cała gama kosmetyków, które powstały specjalnie po to, aby leczyć zaburzenia pigmentacyjne, jakimi są przebarwienia posłoneczne, plamy starcze i piegi. Kosmetyki wybielające najlepiej zakupić w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych czy dermatologicznych (personel dobierze wówczas odpowiedni kosmetyk), ponieważ są one bardziej skoncentrowane i wykazują skuteczniejsze działanie.
* Depilacja laserowa – zdążyć przed latem*
Właściwie depilacje laserową możemy rozpocząć o każdej porze roku. Żeby jednak wiosną cieszyć się aksamitnie gładką skórą i móc ją dumnie eksponować, należy zacząć działać już wczesną jesienią. Jesień to świetny moment na rozpoczęcie zabiegów depilacji laserowej choćby ze względu na fakt, że świeża opalenizna jest silnym przeciwwskazaniem dla tego typu działań. – Zabieg depilacji laserowej można wykonać minimum 2 tygodnie po ustąpieniu świeżej opalenizny, tak więc jesień jest idealną porą roku, gdyż nasza skóra zdążyła już trochę odpocząć od mocnego letniego słońca – tłumaczy kosmetolog Agnieszka Kacunel.
Jesienią opalenizna zanika i możemy być pewni, że decydując się na zabieg depilacji laserowej nie nastąpią żadne komplikacje. Ponadto miejmy na uwadze, że zabieg trzeba powtórzyć kilkakrotnie. – Podczas jednego zabiegu można usunąć trwale ok. 30 procent włosów i należy go ponownie powtórzyć za 7-9 tygodni. Pamiętajmy, że możemy zniszczyć tylko te włosy, które w momencie wykonywania zabiegu znajdują się w aktywnej fazie wzrostu – dodaje Agnieszka Kacunel.
Wypowiadamy wojnę zmarszczkom
W zależności o wielkości zmarszczek, wieku i problemu należy dobrać odpowiednie zabiegi. Płytkie zmarszczki możemy wygładzić zabiegami mikrodermabrazji czy złuszczania kwasami owocowymi, a także stosując w domu odpowiednie kosmetyki o działaniu przeciwzmarszczkowym. Z kolei z głębokimi zmarszczkami skutecznie walczą zabiegi mezoterapii, peelingi medyczne oraz… zdobywający coraz większą popularność kwas hialuronowy.