Trwa ładowanie...
d2z65o7

Jest dodawany do prezentów i kosmetyków. Można przez niego uszkodzić wzrok

W czasie Gwiazdki i Nowego Roku brokat możemy znaleźć wszędzie – na bombkach, ozdobach, kartkach okolicznościowych. Okazuje się, że ten niewinnie wyglądający, błyszczący pył może być bardzo niebezpieczny. Pochodząca z Walii 49-letnia kobieta właśnie o mało co nie straciła z jego powodu wzroku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niebezpieczne drobinki plastiku. 49-latka prawie straciła przez nie wzrok.
Niebezpieczne drobinki plastiku. 49-latka prawie straciła przez nie wzrok. (123RF)
d2z65o7

Kobieta zgłosiła się do szpitala w miejscowości Swansea, bo zaczęła odczuwać swędzenie, a potem ból w okolicach oczu. Jej powieki wkrótce zaczerwieniły się, a ona zaczęła mieć trudności z widzeniem. Już pierwsze badanie wykazało zmiany w rogówce pacjentki. Lekarze stwierdzili, że mogą być spowodowane wirusem opryszczki pospolitej.

Przypadek 49-letniej Walijki został opisany przez "British Medical Journal". Lekarze długo nie wiedzieli, co spowodowało tak poważne zmiany w oku pacjentki. Dopiero kolejne badanie z użyciem silnego mikroskopu pozwoliło odkryć na rogówce pacjentki lśniące drobinki. Kobieta przypomniała sobie, że kiedy otwierała świąteczną kartkę, trochę brokatu dostało się do jej oczu. Następnie brokat zbił się w drobinki, które uszkodziły rogówkę. Zmiany do złudzenia przypominały te, które wywołuje wirus opryszczki.

Brokat udało się usunąć z oka pacjentki, lekarze komentują jednak, że miała wielkie szczęście. Gdyby nie zgłosiła się dostatecznie szybko po specjalistyczną pomoc okulistyczną, mogłaby nawet stracić wzrok.

d2z65o7

Ostrzegaliśmy już przez niebezpieczeństwami, jakie wiążą się z używaniem brokatu, na przykład w codziennej stylizacji, do makijażu bądź – jak w tym przypadku – do pakowania prezentów. Brokat to w istocie maleńkie drobinki plastiku, które mogą dostać się no naszego układu oddechowego, żołądka czy oczu. Zawierają go nie tylko "karnawałowe" kosmetyki. W Wielkiej Brytanii toczy się właśnie dyskusja nad tym, czy drobinki plastiku powinny znajdować się w składzie kosmetyków.

Co więcej, brokat poważnie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. Jak wynika z badań Richarda Thompsona z Uniwersytetu w Plymouth, aż jedna trzecia ryb złowionych na terenach należących do Wielkiej Brytanii zawiera cząstki plastiku. – Byłem bardzo zaniepokojony, gdy ktoś kupił moim córkom żel pod prysznic z brokatem. Przecież on trafia razem z wodą do odpływu i dalej do środowiska – tłumaczy w "The Independent" prof. Thompson.

Zobacz też: Blask w umiarze czyli jak zrobić karnawałowy makijaż

d2z65o7

Podziel się opinią

Share
d2z65o7
d2z65o7