Trwa ładowanie...
ycipk-1mfi60

Zabronią sprzedaży brokatu? Nawet nie przypuszczasz, jak jest niebezpieczny

Przed Bożym Narodzeniem i Sylwestrem jest dosłownie wszędzie. Na bombkach, pocztówkach, w lakierach do paznokci i innych kosmetykach do wystrzałowego makijażu. Tym razem brokatu może być jeszcze więcej, bo za nami rok z kilkoma nowymi brokatowymi trendami. Z rozsądku warto jednak pozbyć się go ze swojego otoczenia. Jeszcze zanim zniknie ze sprzedaży, bo są i takie plany.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Brokat często wykorzystuje się jako element wyrazistego, imprezowego makijażu.
Brokat często wykorzystuje się jako element wyrazistego, imprezowego makijażu. (Shutterstock.com)
ycipk-1mfi60

Błyszczy się i mieni wieloma kolorami. Dodaje się go dla ozdoby na różnych przedmiotach i do kosmetyków. Na pierwszy rzut oka wydaje się być nieszkodliwy, kiedy zdobi bombki, czy dodaje nieco dyskotekowego klimatu naszym lakierom do paznokci. W ostatnich miesiącach przez sieć przewinęło się jednak kilka trendów, które wydają się na pierwszy rzut oka zastanawiające.

Brokat pojawił się na brwiach w wieczorowym makijażu, na długich i bujnych brodach mężczyzn, nawet na języku. I choć ten ostatni, dosyć szokujący zabieg, miał (o ile dobrze rozumiemy) służyć głównie do zrobienia zdjęcia, to i tak wielu wprawił w osłupienie. Bo brokat to przecież opiłki plastiku. Kiedy znajdą się na języku, mogą zostać połknięte lub zassane wraz z powietrzem do układu oddechowego. Chyba nie musimy mówić, że ani w jednym, ani w drugim miejscu plastik absolutnie nie powinien się znaleźć.

ycipk-1mfi60

Jak się jednak okazuje, brokat może szkodzić nie tylko wtedy, kiedy go połkniemy. Szkodzi pośrednio nam wszystkim, bo opiłki trafiają ze ściekami do wody, stamtąd do organizmów zwierząt i w końcu na nasz stół.

Jak wynika z badań Richarda Thompsona z Uniwersytetu w Plumouth, aż jedna trzecia ryb złowionych na terenach należących do Wielkiej Brytanii zawiera cząstki plastiku. – Byłem bardzo zaniepokojony, gdy ktoś kupił moim córkom żel pod prysznic z brokatem. Przecież on trafia razem z wodą do odpływu i dalej do środowiska – tłumaczy w "The Independent" prof. Thompson.

ycipk-1mfi60

Jak tłumaczy dr Trisia Farrelly Massey University niebezpieczne drobinki plastiku są obecne nie tylko w karnawałowych ozdobach. – Drobinki brokatu i plastiku zawiera wiele kosmetyków nie tylko tych karnawałowych. Także codzienne środki czystości zawierają cząstki plastiku. Uważam, że powinny być one zakazane jako składnik – mówi w rozmowie z "The Independent" dr Trisia Farrelly.

W Wielkiej Brytanii trwa właśnie dyskusja, czy nie należałoby zakazać sprzedaży brokatu. Błyszczące opiłki zniknęły już natomiast z brytyjskich przedszkoli. Użycie tzw. mikroplastiku w kosmetykach i produktach zdrowotnych jest też zakazane w części stanów w USA.

Zobacz też: Mistrzyni makijażu uczy, jak się malować

ycipk-1mfi60

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-1mfi60

ycipk-1mfi60
ycipk-1mfi60