Ginekolożka mówi jasno. Oto co sądzi o owłosieniu u pacjentek
Jak wynika ze statystyk, od 21 do aż 64 proc. kobiet odczuwa lęk przed wizytą u ginekologa. Ta niepokojąca liczba dotyczy jednak nie tylko tych, które mają już za sobą pierwszą wizytę. Obawy pacjentek, które są związane m.in. z owłosieniem intymnym czy odpowiednim strojem, rozwiewa ginekolożka.
05.06.2024 | aktual.: 05.06.2024 13:18
Lęk przed udaniem się do specjalisty jest zjawiskiem powszechnym. Wizyta w gabinecie lekarskim często kojarzy się bowiem z nieprzyjemnymi doświadczeniami. Portal Health News podał statystyki dotyczące kontroli u ginekologów, które jasno pokazują, że kobiety odczuwają niepokój przed pójściem do tego lekarza tej specjalności. Lęk ten można jednak zminimalizować.
Przed wizytą u ginekologa pamiętaj o kilku zasadach
Na początku warto zauważyć, że specjaliści są w pełni świadomi, że kontrola u ginekologa nie jest jednym z najbardziej komfortowych doświadczeń. Dr Mare Mbaye, która rozmawiała z dziennikarką portalu Health News, podała kilka cennych wskazówek, które pomogą nam właściwie przygotować się do wizyty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ekspertka poradziła, aby na 48 godzin przed wizytą nie używać kremów, pudrów czy silnie myjących środków. Nie wolno też korzystać z tamponów oraz irygatorów dopochwowych. W ciągu tych dwóch dni należy zrezygnować z aktywności seksualnej.
Wiele kobiet przed pierwszą wizytą zastanawia się także nad depilacją miejsc intymnych. Ginekolożka podkreśliła jednak, że jest to indywidualna sprawa, a nie konieczność. Wszystko zależy od poczucia komfortu u pacjentki. A jak z higieną intymną? Jeżeli mamy poczuć się pewniej, prysznic przed wizytą jest wskazany.
Wybierając się do ginekologa, pamiętajmy też o wygodnym ubraniu, w którym dobrze się czujemy. Podczas wizyty dostaniemy również fartuch, który ma podnieść nasz komfort.
Nie bój się pytać
Ginekolożka zaznaczyła, że w trakcie wizyty warto spokojnie porozmawiać ze swoim lekarzem. Pytać o każdą rzecz, która wydaje się niejasna, aby rozwiać wątpliwości i w trakcie badania czuć się pewniej.
Nim udamy się do gabinetu, pamiętajmy też, że specjalista będzie z nami przeprowadzać wywiad rodzinny - pytać m.in. o nasz styl życia, poziom stresu, warunki życia, czy też partnerów oraz aktywność seksualną. Warto wcześniej przygotować sobie odpowiedzi.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.