Jest już w całej Polsce. Jego pojawienie się to zły znak
22.06.2023 11:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Przędziorki to niewielkie roztocza przypominające pająka. Żywią się pędami i liści roślin, wysysając z nich cenne soki. Niestety, odbija się to na ich kondycji. Podpowiadamy, jak pozbyć się przędziorków z ogrodu.
Jeśli zauważyłaś, że po twoim ogrodzie poruszają się niewielkie, czerwono-pomarańczowe owady do złudzenia przypominające pająka, a na roślinach pojawiły się pajęczyny, oznacza to, że zaatakowały je przędziorki. Wyjaśniamy, jak pozbyć się ich z ogrodu.
Czytaj także: Pleśń i szkodniki znikną w mig. Babciny trik za darmo
Jak rozpoznać przędziorki?
Przędziorki to roztocza, które przypominają miniaturowe pająki — ich wielkość nie przekracza zwykle 1 mm. Odwłok przędziorków wyróżnia się charakterystycznym, czerwono-pomarańczowym kolorem. Żywią się one sokami z roślin uprawnych. Jednym z najczęściej spotykanych przędziorków jest rubinowiec agrestowy, który jak sama nazwa wskazuje, atakuje agrest. Wówczas, na liściach, pojawiają się białe przebarwienia, a one same zaczynają żółknąć, co wpływa na kondycję rośliny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szkodniki atakują zarówno owoce, jak i warzywa. Roślina zaatakowana przez przędziorki zaczyna słabnąć, co przekłada się na jakość i ilość plonu. Dlatego też, jeśli zauważysz, że na liściach zaczynają pojawiać się białe plamy, a na łodygach widać niewielkie pajęczyny, to znak, że zaatakowały je przędziorki.
Jak pozbyć się przędziorków?
Przędziorki, jak na szkodniki przystało, rozmnażają się w zastraszającym tempie. W naszych ogrodach pojawiają się już jesienią, a uaktywniają dopiero latem. Duża ilość szkodników jest w stanie dotkliwie zniszczyć roślinę. Co gorsza, potrafią one przenieść się do naszych domów. Najczęściej lokują się w ścianach i w ramach okien.
Jak pozbyć się przędziorków? Warto zaopatrzyć się w środek przeciwko roztoczom, który można dostać w każdym sklepie ogrodniczym. Zwróć jednak uwagę na jego skład — nie powinny znajdować się w nim pestycydy, bowiem uszkodzą one wszystkie opryskane rośliny. W trakcie przygotowywania oprysku trzymaj się zaleceń producenta.
Zamiast gotowego preparatu, możesz też przygotować domowy oprysk, bazujący na szarym mydle. Wystarczy, że w litrze wody rozpuścić 3-4 łyżki mydła, a tak przygotowanym roztworem spryskasz zaatakowane rośliny. Pozostaw go tak na przynajmniej godzinę, a następnie, spryskaj rośliny wodą. Po szkodnikach nie powinno być już śladu.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl