Jeździectwo - co należy wiedzieć o jeździe konnej?
Jeździectwo jest dyscypliną sportową od 1990 roku. Jazda konna to wymagający sport zalecany osobom z pasją oraz miłośnikom zwierząt. Jazda konna to wielka przyjemność niezależnie od pory roku i pogody. Nieważne czy wybieramy spokojny spacer, czy galop - każda forma jazdy konnej to niezapomniane przeżycie.
Jeździectwo jako dyscyplina sportowa
W ramach jeździectwa wyróżnia się siedem dyscyplin:
- ujeżdżanie - to konkurencja olimpijska. Początku tej dyscypliny sięgają XVI wieku, kiedy to powstała pierwsza szkoła jeździectwa. Ujeżdżanie rozpropagowali jeźdźcy z Hiszpańskiej Szkoły Jazdy w Wiedniu oraz Candre Noir we Francji. Głównym celem ujeżdżenia jest rozwój możliwości i zdolności konia. Ujeżdżanie to wdzięk, elegancja i harmonia, gdzie jeździec i zwierze tworzą jedną całość. Dyscyplina ta polega na wykonywaniu przez jeźdźca i konia określonych figur, które następnie oceniane są przez sędziów konkursu.
- skoki przez przeszkody - to konkurencja olimpijska, która ma najwięcej zwolenników. Pierwsze skoki przez przeszkody odbyły się w 1864 roku w Dublinie, w Polsce zaś w 1880 roku w Warszawie. Podczas tej rywalizacji zawodnicy mają za zadanie pokonać przeszkody ustawione na torze zwanym parkurem w jak najszybszym czasie i z jak najmniejszą liczbą błędów.
- Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego (WKKW) - zaliczany jest do konkurencji olimpijskiej. WKKW to połączenie trzech dyscyplin: ujeżdżania, skoków przez przeszkody i crossu, czyli biegu terenowego z przeszkodami. Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego wywodzi się z tradycji wojskowej i znany jest od 1902 roku, kiedy to konkurencję tę rozegrano po raz pierwszy w Paryżu. Podczas konkurencji zawodnicy najpierw ujeżdżają konia, następnie skaczą przez przeszkody ustawione na torze, a na koniec pokonują przeszkody terenowe, np. kłody drzew, rowy czy przeszkody wodne w pełnym galopie.
- powożenie - oparte jest na trzech konkurencjach: ujeżdżeniu, maratonie i zręczności powożenia. Pierwszy etap polega na wykonywaniu różnych figur, które oceniane są przez sędziów. Drugi etap to pokonanie 20 km trasy z przeszkodami w jak najkrótszym czasie, a trzeci - powożenie, ma sprawdzić kondycję i posłuszeństwo konia po ciężkim maratonie.
- western riding - to styl jazdy konnej powstały z potrzeby użytkowania koni przez mieszkańców kontynentu amerykańskiego pracujących na farmach oraz ranczach. Western riding różni się od klasycznego stylu jazdy konno sprzętem jeździeckim, strojem oraz sposobem wyszkolenia konia.
- woltyżerka - to gimnastyka na koniu. Akrobatyczne ćwiczenia wykonuje się na stepującym lub galopującym koniu. Nazwa tej konkurencji pochodzi od francuskiego słowa la Voltige (akrobacja). W czasach renesansu woltyżerka stanowiła część musztry jeździeckiej, a także była ćwiczeniem zwinności i elastyczności uprawianym przez szlachtę i rycerstwo.
- rajd długodystansowy - to konkurencja sportowa opracowana w Stanach Zjednoczonych w II połowie XIX wieku. Zadaniem zawodników rajdu jest pokonanie długiego, kilkukilometrowego dystansu w jak najkrótszym czasie.
Jazda konna na odchudzanie. Efekty jazdy konnej
Czy jazda konna to dobra dyscyplina sportu na odchudzanie? Podczas godzinnej aktywności można spalić około 300-650 kalorii.
To jednak nie jedyne korzyści płynące z uprawiania jeździectwa. Jazda konno poprawia kondycję oraz wzmacnia mięśnie nóg, pośladków, pleców, ramion czy brzucha. Ten rodzaj aktywności wpływa pozytywnie na układ krwionośny i zmniejsza ryzyko chorób serca.