Jogging - sposób na piękne ciało!
Bieganie to obecnie jedna z bardziej modnych dyscyplin sportu. Jogging to sport, który nie jest zależny od stanu portfela, wieku, płci, czy miejsca zamieszkania.
11.06.2010 | aktual.: 11.06.2010 13:59
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Bieganie to obecnie jedna z bardziej modnych dyscyplin sportu. Jogging to sport, który nie jest zależny od stanu portfela, wieku, płci, czy miejsca zamieszkania. Walory zdrowotne, jakie niesie ze sobą ta dyscyplina sprawiają, że najprawdopodobniej nigdy nie odejdzie w zapomnienie. Jogging to jedna ze skuteczniejszych broni walki z nadwagą. Jej niewątpliwym atutem jest fakt, że jest darmowa!
Taki trening to prawdziwy spalacz zbędnych kalorii i tkanki tłuszczowej. Poprzez bieganie stajemy się szczęśliwsi, ponieważ w mózgu wytwarzane są endorfiny- hormony szczęścia. Jogging pozwala zapomnieć o codziennych problemach w pracy, domu, szkole i nastraja bardzo pozytywnie, dzięki czemu ludzie bardzo chętnie biegają i namawiają do tego znajomych.
Rady dla początkujących
Jeśli nigdy nie biegaliśmy lub nasza kondycja jest w złej formie, trzeba zacząć bardzo powoli. Najlepiej od truchtu, bądź szybkiego spaceru. Ważne jest to, by pozostawać ciągle w ruchu. Trzeba pamiętać, jak ważna jest systematyczność. Najlepiej wyznaczyć sobie jeden dzień (na początek, potem ilość zwiększyć do trzech dni) w który biegamy. Trzeba pilnować, aby nie przekładać biegania na inny dzień, ponieważ to bardzo rozleniwia, aż w końcu człowiek w ogóle zapomina, że chciał biegać.
Przed joggingiem ważne są ćwiczenia rozciągające (wymachy ramion, przysiady)
. Aby zwiększyć wydolność organizmu, z tygodnia na tydzień należy zwiększać dystans, pamiętając, żeby robić to stopniowo. Podczas samego biegu należy trzymać tułów prosto, ramiona natomiast delikatnie i płynnie wprowadzić w ruch. Oddech podczas biegania jest niezmiernie istotny, ważne by był rytmiczny i dostosowany do tempa biegu.
Gdy mamy do wyboru: bieganie w lesie lub po chodniku - zawsze wybierajmy tę pierwszą opcję. Nie każdy wie, że o wiele lepiej biega się po takich terenach, niż typowo miejskich. Po pierwsze im więcej zieleni, tym więcej zdrowego powietrza. Ponadto nasze stawy są bardziej obciążone, gdy biegamy po chodniku. Jeśli mamy taką możliwość warto zaopatrzyć się w odpowiednie, specjalistyczne obuwie do joggingu - jest to inwestycja nie tylko w wygodę, ale i zdrowie. Takie buty powinny amortyzować wstrząsy i być dostosowane do biegania. Po sesji treningowej polecam krótki spacer i ćwiczenia rozciągające- szczególnie mięśnie ud i łydek.
* JOGGING – DLACZEGO WARTO? *Kto może biegać?
Biegać można w każdym wieku- to jest chyba najważniejsze. Do przeciwwskazań należą: choroby serca, schorzenia kręgosłupa i stawów kolanowych. W takich przypadkach najlepiej zasięgnąć opinii lekarza. Przeszkodą również może być duża nadwaga, ponieważ często prowadzi do zbyt dużego obciążenia stawów i kręgosłupa. Jednakże przy umiarkowanej otyłości jogging jest wspaniałym sposobem na utratę zbędnych kilogramów i na powrót do dobrej kondycji.
Kiedy biegać?
Nie ma określonej pory, kiedy powinno się biegać. To sprawa bardzo indywidualna, niektórzy wolą uprawiać ten sport rano - przed całym dniem w pracy, inni - wieczorem. Jeśli zależy nam głównie na spalaniu tkanki tłuszczowej to najlepszy jest poranek. Organizm sięga wtedy do rezerw energii.
Z jaką szybkością należy biegać?
W teorii prędkość biegu ustala się w granicach 7-12 km na godzinę. W praktyce dość ciężko ustalić prędkość z jaką się akurat biegnie. Najważniejsze są dwie zasady:
- należy biegać w takim tempie, abyśmy mogli bez przeszkód spokojnie oddychać i rozmawiać.
- bieg nie powinien pochłaniać całej naszej energii - musimy czuć, że mamy siły na więcej.
Korzyści z biegania:
- Jest wspaniałym sposobem odchudzania. Dzięki temu, że podczas biegu angażujemy prawie wszystkie grupy mięśni, organizm znacznie łatwiej spala nagromadzony tłuszcz.
- Pomaga obniżyć ciśnienie, co zmniejsza ryzyko występowania takich schorzeń jak miażdżyca, udar mózgu czy choroba wieńcowa.
- Bieganie działa wręcz uzdrowicielsko na bóle pleców związane ze stresem. Podczas biegu rozluźniamy napięte mięśnie.
- Jogging to wspaniała odskocznia od codziennego życia nie pozbawionego stresów i obowiązków, dlatego ma zbawienne działanie również na psychikę człowieka.