Jogurt grecki - nie tylko do jedzenia
Dodaje się go do sałatek, robi się z niego dipy i sosy. Jedni doceniają jego substancje odżywcze, inni uważają, że jest zbyt tłusty.
Dodaje się go do sałatek, robi dipy i sosy. Jedni doceniają jego substancje odżywcze, inni uważają, że jest zbyt tłusty.
Czy jogurt grecki może służyć jako kosmetyk? Może, a wszystko to dzięki zawartych w nim substancjach odżywczych.
To bogate źródło protein i probiotyków, które działają korzystnie na pracę układu pokarmowego. Zawarta w nim witamina B12 usprawnia pracę mózgu, z kolei wapń reguluje poziom kortyzolu we krwi, co skutkuje tym, że organizm nie odkłada tłuszczu. Powinny docenić go nie tylko osoby na diecie, ale też biegacze. Kubeczek jogurtu to doskonały pomysł na posiłek po treningu.
Czym się różni od naturalnego?
Kluczowa różnica jest taka, że większość jogurtów greckich zawiera średnio dwa razy więcej białka niż jogurty naturalne. Wynika to z technologii ich produkcji.
Do powstania jogurtu greckiego trzeba zużyć więcej mleka niż do zwykłego jogurtu naturalnego. Nie można jednak bezkrytycznie wierzyć wszystkim producentom. Jogurt jogurtowi nie równy, więc najważniejsze wciąż pozostaje sprawdzanie etykiet na produktach. Część z nich wzbogacana jest o niepotrzebne dodatki jak mąka ziemniaczana czy cukier. Takich najlepiej unikać.
Przekąska pełna witamin
Jogurt zamiast śmietany czy majonezu to idealne rozwiązanie dla tych, którzy dbają o szczupłą, ale też zdrową sylwetkę.
- Spora ilości bakterii probiotycznych, które w naturalny sposób wspomagają trawienie, sprawia, że doskonale radzi sobie np. ze wzdęciami. Warto jednak wspomnieć, że ze względu na dość sporą zawartość tłuszczu (9-10 proc.) osoby dbające o linię, powinny stosować go racjonalnie lub wybierać lżejszą wersję, pozbawioną tłuszczu - mówi serwisowi WP Kuchnia dietetyk Alicja Wałdoch.
A jak użyć go w codziennej pielęgnacji?
Maseczka
To jeden z przydatnych urodowych tricków. Jogurt grecki może pomóc osobom z problemami skóry. Łagodzi wysypki związane z trądzikiem i uciążliwe zaczerwienienia. - Zawarta w nim witamina B chroni skórę przed uszkodzeniami i wolnymi rodnikami. Odżywia, nadaje blasku i uwadnia skórę - przyznaje kosmetyczka Cecilia Wong na łamach "Women’s Health".
Wiele kosmetyków zawiera jogurt naturalny, ale maseczkę taką można przygotować we własnym domu. Wystarczy opakowanie jogurtu i łyżeczka miodu. Zmieszane razem w jednolitą substancję nakłada się na twarz i zmywa ciepłą wodą po góra 30 minutach.
Na włosy
Tłuszcze zawarte w jogurcie greckim mogą także przysłużyć się naszym włosom. Spożywany regularnie poprawia kondycję nie tylko włosów, ale też paznokci.
Specjaliści polecają także nakładanie go bezpośrednio na włosy. Prostą maseczkę można przygotować z jogurtu greckiego, miodu i łyżeczki oleju kokosowego. Miksturę nakłada się na pasma i zostawia na 15-20 minut, po czym dokładnie zmywa.
Na problemy intymne
Jak udowodniono, bakterie zawarte w jogurtach pomagają kobietom chronić ich miejsca intymne przed różnymi infekcjami, w tym grzybiczymi. Według badań u kobiet, które jadły jeden jogurt dziennie przez kilka dni z rzędu, stwierdzono ustąpienie dolegliwości.