Jogurt grecki zamiast śmietany? Świetny pomysł
Jogurt i śmietana są niezastąpione w naszej kuchni. Dodajemy je do deserów, koktajli, sałatek. Kochamy też zabielane zupy i sosy. Konkurencją dla tych produktów może być jogurt grecki. Coraz częściej mówi się o nim jako o superfood. Jest znacznie bardziej gęsty od tradycyjnego, ma łagodniejszy smak, zawiera mniej tłuszczu niż śmietana. Dlaczego warto wprowadzić go do swojego menu?
Zobacz też: Jak powstają topione serki śmietankowe
Gęsty i kremowy
Klasyczne jogurty naturalne mają raczej płynną konsystencję, dlatego nie nadają się do zagęszczania potraw. Po dodaniu do zupy czy sosu mogą się również zwarzyć, co niekorzystnie wpływa na estetykę dania. Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem będzie jogurt grecki. Jest on gęsty, kremowy, aksamitny. Ma zrównoważony słodko-kwaskowaty smak.
Skarbnica wartości odżywczych
Czym jogurt grecki zasłużył sobie na miano superfood? W porównaniu do tradycyjnego ma znacznie wyższą zawartość białka. Dzięki czemu syci na dłużej. Sprawdzi się więc na śniadanie. Poleca się go również osobom na diecie. Zawarte w nim bakterie probiotyczne regulują pracę jelit, zapobiegają zaparciom i biegunkom. Jogurt grecki zawiera mniej węglowodanów i sodu, znajdziemy w nim jednak więcej tłuszczu (ok. 10 proc).
Niezastąpiony w kuchni
Jogurt grecki dobrze komponuje się z owsianką, granolą czy płatkami. Można go również dodać do jajecznicy. Ma delikatny smak, więc nadaje się do deserów czy owocowych koktajli. Doskonale smakuje w połączeniu z miodem i orzechami. Z powodzeniem zastąpi śmietanę w zupach i sosach. Nadaje się również do zapiekanek, marynat czy kremów i past.
Na co zwrócić uwagę?
Jeszcze do niedawna jogurty greckie były dostępne jedynie w delikatesach. Obecnie znajdziemy je w ofercie dyskontów, osiedlowych sklepików oraz lokalnych spółdzielni mleczarskich. Musimy jednak zwrócić uwagę na etykietę. Na sklepowych półkach, zamiast oryginalnego produktu możemy znaleźć jogurty typu greckiego lub bałkańskiego, które z tym prawdziwym nie mają zbyt wiele wspólnego. Producenci dodają bowiem do nich pasteryzowaną śmietankę i obniżają zawartość tłuszczu. W składzie jogurtu powinno być jedynie pasteryzowane mleko oraz bakterie.