Już jest projekt nowelizacji Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Duże zmiany
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Dzięki wprowadzonym zmianom sprawcy przemocy domowej będą mogli czuć się bardziej bezkarni.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracowało nad zmianami w ustawie od 2016 roku. Zaledwie kilkanaście godzin po publikacji projektu nowelizacji w sieci pojawiły się pierwsze komentarze dotyczące zmian. Głos zabrał m.in. Piotr Kupś, autor bloga "To Nie Przejdzie".
Kupś zauważył na Twitterze, że nowelizacja ustawy zawiera dwie poważne zmiany, które bezpośrdnio zagrażają ofiarom. Po pierwsze, jednorazowe pobicie nie będzie już nazywane "przemocą". Po drugie, do założenia tzw. Niebieskiej Karty potrzebna będzie zgoda ofiary. "Ten rząd jest wrogiem kobiet" – podsumował.
Najważniejsza zmiana dotyczy samej nazwy ustawy i definicji przemocy w rodzinie. Po nowelizacji tytuł ustawy otrzymuje brzmienie "o przeciwdziałaniu przemocy domowej". To jednak nie wszystko.
Zgodnie z obowiązującą ustawą przez przemoc w rodzinie należy rozumieć "jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste" członków rodziny. Już w lipcu ubiegłego roku mówiło się, że jedną z kluczowych zmian w ustawie będzie wykreślenie z definicji przemocy słowa "jednorazowe". I rzeczywiście – w nowym projekcie jako ofiarę przemocy domowej rozumie się "osobę, której prawa lub dobra osobiste zostały naruszone przez powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, w szczególności narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia lub uszczerbek na zdrowiu, dokonane przez osobę najbliższą".
Oznacza to, że jednorazowy akt przemocy względem członka rodziny, również dziecka, nie będzie uznawany za "przemoc domową", w związku z czym nie będzie podlegał ustawie.
Kolejną ważną zmianą jest zaktualizowanie procedury "Niebieskiej Karty". Obecnie to jedno z najważniejszych narzędzi umożliwiających odpowiednim organom, w tym pomocy społecznej, monitorowanie sytuacji w rodzinie, w której dochodzi do przemocy. Aby założyć tzw. Niebieską Kartę, zgoda ofiary nie jest wymagana.
Po przyjęciu nowelizacji ustawy zgoda ofiary będzie konieczna do podjęcia kolejnych działań. "Wszczęcie procedury 'Niebieskie Karty' może nastąpić bez zgody osoby doznającej przemocy domowej pod warunkiem, że grupa diagnostyczno-pomocowa w trakcie realizacji tej procedury uzyska pisemną zgodę tej osoby. W razie nieuzyskania zgody następuje zakończenie procedury 'Niebieskie Karty'" – czytamy w projekcie.
31 grudnia 2018 roku projekt został skierowany do konsultacji publicznych. Jego pełna treść jest dostępna na stonie RCL.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl