Jest głęboko wierząca. Oto co zrobiła po decyzji o kandydowaniu

Kamala Harris ma szansę wygrać wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Jeśli to się stanie, będzie pierwszą kobietą i szóstą osobą wyznania baptystycznego sprawującą urząd prezydenta USA.

Kamala Harris
Kamala Harris
Źródło zdjęć: © Getty Images | 2024 Getty Images

05.11.2024 | aktual.: 05.11.2024 15:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kamala Harris jest pierwszą kobietą obejmującą stanowisko wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. Urodziła się 20 października 1964 roku w Oakland w Kalifornii. Jej matka była indyjską imigrantką, a ojciec pochodził z Jamajki.

Harris wyrastała w rodzinie o korzeniach chrześcijańsko-hinduistycznych i od najmłodszych lat była związana z obyczajowością obydwu religii. Choć pierwsze kroki wiary stawiała w kościele zielonoświątkowym, to właśnie wspólnota baptystyczna stała się jej duchowym domem.

Kamala Harris jest baptystką

Baptyzm to jedna z gałęzi chrześcijaństwa, która skupia się na indywidualnym kontakcie z Bogiem i na praktyce chrztu dorosłych, którzy świadomie decydują się przyjąć wiarę. Wspólnoty baptystów są różnorodne. Każda z nich może mieć nieco inne praktyki i interpretacje Pisma Świętego. Jednak wszystkie łączy silna więź z Biblią oraz dążenie do osobistej relacji z Bogiem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wspólnota baptystów liczy ok. 12 mln wiernych i jest drugim co do wielkości wyznaniem chrześcijańskim w USA, zaraz po Kościele rzymskokatolickim.

Kamala Harris modli się przez telefon

Kamala Harris, będąc baptystką, odczuwa silną więź z Bogiem. Wielokrotnie odnosiła się też do swoich religijnych przekonań w czasie przemówień publicznych. Podczas jednego z wystąpień określiła, czym jest dla niej wiara i miłość do drugiego człowieka.

"Jezus mówi, że naszym bliźnim jest nie tylko osoba, która mieszka obok, która jeździ takim samym samochodem jak my, czy ma ten sam kod pocztowy. Jezus mówi nam, że naszym bliźnim jest człowiek przy drodze, obok którego przechodzimy, który zmaga się z trudnościami" - mówiła.

Podczas kampanii prezydenckiej w 2024 roku, Harris nie omieszkała odwiedzić licznych kościołów baptystycznych. Apelowała do wyznawców o to, aby nie byli obojętni i troszczyli się o siebie nawzajem. Zachęcała do udania się do lokali wyborczych. "Napiszmy nowy rozdział naszej historii zakorzeniony w boskim planie, który pozwoli nam uleczyć nasze podziały" - przekonywała zgromadzony tłum. 

"Naszym celem życiowym powinno być myślenie o tym, jak możemy pełnić swoją służbę tak, by podnosić na duchu i troszczyć się o innych ludzi" - podkreśliła w rozmowie z CNN.

Co ciekawe, z mężem stanowią małżeństwo wielowyznaniowe. - Kamala sprawiła, że zbliżyłem się do swojej wiary, chociaż sama jest innego wyznania. Chodzi ze mną do synagogi, a ja chodzę z nią do kościoła - mówił Douglas Emhoff podczas konwencji Demokratów w 2024 roku.

Po decyzji o kandydowaniu modliła się przez telefon z pastorem

Zaprzyjaźniony z kandydatką na prezydentkę pastor Amos Brown z San Francisco w rozmowie z Associated Press wyznał, że Harris ma w zwyczaju łączyć się z nim przez telefon i modlić się wspólnie. Kandydatka Demokratów telefonuje do duchownego przed podjęciem ważnych decyzji. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w momencie, w którym prezydent Joe Biden powiedział jej, że wycofuje się z kandydatury na prezydenta.

"Miałem właśnie iść spać, gdy zadzwonił mój telefon" — powiedział Brown, cytowany przez "Missisipi Today". "Kiedy odebrałem, usłyszałem głos wiceprezydentki. Powiedziała: 'Dzień dobry, pastorze. Dzwonię, ponieważ potrzebuję, abyś modlił się za mnie, za Douga (Emhoffa, jej męża - przyp. red.), za ten naród, ponieważ zdecydowałam się kandydować na prezydenta. Podałem telefon żonie, rozmawialiśmy przez minutę, a potem pomodliliśmy się razem" - czytamy.

Jak dotąd Stany Zjednoczone miały pięciu zdeklarowanych prezydentów wyznania baptystycznego. Byli to: Andrew Johnson, Warren Harding, Harry Truman, Jimmy Carter i Bill Clinton. Kamala Harris ma szansę zostać szóstą głową USA, o tym wyznaniu.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)