Karmisz butelką? Czuj się winna.

Karmisz butelką? Czuj się winna.

Karmisz butelką? Czuj się winna.
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
20.07.2009 11:59, aktualizacja: 09.06.2010 04:58

Mamy, które decydują się karmić swoje dziecko butelką, a nie piersią, są gorzej traktowane przez przedstawicieli służby zdrowia. Do takich wniosków doszli naukowcy z uniwersytetu w Cambridge, wyniki 23 różnych badań dotyczących tego problemu opublikował magazyn „Archives of Disease in Childhood”.

Mamy, które decydują się karmić swoje dziecko butelką, a nie piersią, są gorzej traktowane przez przedstawicieli służby zdrowia. Nie otrzymują wszystkich potrzebnych informacji o tym jak należy prawidłowo karmić noworodka sztucznym mlekiem, dlatego dzieci są często niedokarmiane lub przekarmiane.

Do takich wniosków doszli naukowcy z uniwersytetu w Cambridge, wyniki 23 różnych badań dotyczących tego problemu opublikował magazyn „Archives of Disease in Childhood”. Do takich wniosków doszli naukowcy z uniwersytetu w Cambridge, wyniki 23 różnych badań dotyczących tego problemu opublikował magazyn „Archives of Disease in Childhood”.

Okazało się, że ponad 13 tysięcy matek miało wyrzuty sumienia, że nie karmi piersią (często te uczucia wywołane były przez pielęgniarki i lekarzy), czuły, że zawiodły jako mamy, część z nich była wściekła, że nie może karmić piersią.

Niektóre z matek czuły, że są zaniedbywane przez służbę zdrowia – położne bardziej były zainteresowane pomaganiem kobietom, które karmiły piersią.

„Kiedy kobiety nie otrzymują informacji od specjalistów ze służby zdrowia, polegają na przyjaciołach i rodzinie, a wtedy jest bardziej prawdopodobne, że niewłaściwe zachowania przekazywane będą z pokolenia na pokolenie” można przeczytać w opublikowanym materiale. „We wszystkich przeprowadzonych badaniach zajmujących się tym zagadnieniem pojawiają się błędy w przygotowaniu mleka zmodyfikowanego i w jego podawaniu. Poza krótkoterminowymi kwestiami związanymi z higieną i bezpieczeństwem, zdarzają się także błędy w odmierzaniu pokarmu i podawaniu zbyt gęstego mleka, co może przyczynić się do przekarmienia, gwałtownego wzrostu wagi u noworodka, a później – otyłości.”

Inne problemy dotyczyły częstotliwości karmienia oraz częstych zmian producentów pokarmów bez konsultacji z lekarzem pediatrą.

Autorzy raportu napisali w podsumowaniu: „Matki, które karmią swoje dzieci butelką odczuwają tak negatywne emocje jak poczucie winy, złość, zmartwienie, niepewność i poczucie porażki. Zgłaszają, że otrzymują zbyt mało informacji na temat karmienia butelką i nie czują się upoważnione do podejmowania samodzielnie decyzji”. Autorzy dodają także, że chociaż mleko matki jest naturalnie najlepszym sposobem na karmienie dziecka, to kobiety, które decydują się na korzystanie z butelki i sztucznego mleka powinny otrzymywać wsparcie ze strony lekarzy.

Źródło artykułu:WP Kobieta