FitnessKasza jęczmienna - jak ją przygotować? Przepisy na dania z kaszą jęczmienną

Kasza jęczmienna - jak ją przygotować? Przepisy na dania z kaszą jęczmienną

Kasza jęczmienna - jak ją przygotować? Przepisy na dania z kaszą jęczmienną
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
11.12.2018 19:08, aktualizacja: 27.12.2018 14:22

Kasza jęczmienna coraz częściej gości w naszych kuchniach i rozbudza naszą kulinarną wyobraźnię. Z pomocą tego zdrowego dodatku jesteśmy w stanie wykonać wiele dań, zarówno na słodko, jak i wytrawnie. Jak przygotować kaszę jęczmienną i z czym ją podawać? Zobacz przepisy na dania z kaszą jęczmienną.

Kasza jęczmienna - rodzaje

Kasza jęczmienna bywa w naszej kuchni niedoceniana, jednak wbrew pozorom jest ona bardzo wartościowym elementem diety. Najczęściej na naszych stołach gości kasza pęczak, a więc wariant z ciałym ziarnem pozbawionym łuski, jednak są oczywiście inne rodzaje kaszy jęczmiennej, które bez problemu znajdziemy na naszym rynku.

Są to na przykład pęczak obtaczany, kasza jęczmienna perłowa, kasza jęczmienna prażona, a także kasza jęczmienna łamana, potocznie nazywana wiejską. Różnią się one budową i sposobem przygotowania, a niekiedy także smakiem, dlatego warto pozwolić sobie czasem na odrobinę kuchennych eksperymentów.

Kasza jęczmienna - kalorie, wartości odżywcze

Kasza jęczmienna w różnych wariantach zawiera od 340 do 350 kcal na 100 g produktu, jednak warto pamiętać, że jest to wartość szacowana przed jej ugotowaniem. W związku z tym, że podczas obróbki termicznej jej objętość rośnie około 2-3 razy, to zawartość kalorii oczywiście spada w stosunku do ilości, jaką użyjemy do naszej potrawy.

Najmniejszą kaloryczność wśród rodzajów kaszy jęczmiennej będzie miała kasza wiejska, jednak jest to różnica marginalna. Innym przekonującym argumentem za włączeniem jej do diety są właściwości kaszy jęczmiennej, która zawiera dużo błonnika, witamin A, E i K, witamin z grupy B, magnezu, selenu, manganu, żelaza, cynku oraz miedzi.

Pomysły na kaszę jęczmienną

W internecie znajdziemy liczne przepisy na kaszę jęczmienną, które dobitnie pokazują, że przy jej przygotowaniu nie musimy ograniczać naszej wyobraźni. Kasza pęczak jest na przykład doskonałym dodatkiem do zupy czy mięsa, a także świetnie pasuje do sałatek, warzyw i ryb.

Jej smak jest lekko ziemisty, co nie każdemu się spodoba, jednak jej aromat możemy zmienić, łącząc ją z aromatycznym sosami czy dodatkami. Kasza jęczmienna bywa też dodawana na przykład do gołąbków zamiast ryżu, a także możemy wykonać z niej pęczotto.

Przykładowe przepisy na kaszę jęczmienną

Dobrym pomysłem na danie z kaszą jęczmienną będzie na przykład kasza pęczak z warzywami oraz aromatyczną piersią z indyka. W przypadku tego dania potrzebne nam będą:

  • 200 gramów kaszy pęczak,
  • 300 gramów marchwi i selera,
  • przyprawy (najlepiej tymianek, zioła, czosnek, bazylia oraz cebula),
  • 1 łyżka masła,
  • 1 łyżka papryki czerwonej (słodka, w proszku),
  • 1 łyżka soli,
  • 5 łyżek oleju rzepakowego.

Do gotującej się, osolonej wody wrzucamy pęczak oraz masło i gotujemy przez około 15 minut. W tej samej wodzie gotujemy potem marchew i seler, aby całość nabrała aromatu. Kasza powinna być ugotowana na sypko, a potem należy ją wymieszać z ugotowanymi warzywami. Dla smaku i/lub ozdoby można do tego dania wykorzystać też koperek. Pierś indyka kroimy na kawałki i przyprawiamy solą, papryką i przyprawami. Wrzucamy ją na rozgrzany olej i smażymy 10 minut uważając, żeby jej nie przypalić. Potem zmniejszamy ogień, przykrywamy patelnię i dusimy mięso przez około 20 minut.

Innym prostym pomysłem mogą być kotlety z kaszą pęczak, paluszkami surimi i warzywami. W tym przypadku będziemy potrzebować:

  • 200 gramów kaszy pęczak,
  • 4 paluszków surimi lub innej ryby/owoców morza,
  • połowy cebuli,
  • pokrojonej marchewki,
  • połowy papryki żółtej,
  • przypraw (soli, pieprzu, papryki w proszku, czosnku, bazylii),
  • 2 jajek,
  • 4 łyżek bułki tartej,
  • oleju do smażenia.

Na początku gotujemy kaszę pęczak do miękkości i odstawiamy ją do ostudzenia. Cebulę podsmażamy na oleju lub oliwie i dodajemy do niej paluszki surimi (lub inną rybę/owoce morza), marchewkę oraz paprykę. Doprawiamy, smażymy przez kilka minut. Po usmażeniu dodajemy mieszankę do kaszy i wbijamy do niej dwa jajka i dodajemy bułkę tartą. Mieszamy, smażymy na oleju do uzyskania złocistego koloru i gotowe.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także