Kataluna Enriquez ma szansę na koronę miss USA. W przeszłości przeszła korektę płci
Ogólnoświatowe media nie zajmują się zazwyczaj lokalnymi wyborami miss. Jednak w przypadku konkursu w Nevadzie musiało być inaczej. Po koronę sięgnęła bowiem Kataluna Enriquez, która urodziła się jako mężczyzna.
30.06.2021 18:41
Piękna 27-latka przyszła na świat na Filipinach, a do Stanów Zjednoczonych wyemigrowała gdy miała 10 lat. Kobietą czuła się od zawsze, jednak biologicznie była chłopcem. Dorastała w biednej rodzinie, ale od początku była przekonana, że chce osiągnąć wiele i ciężko pracowała. Zdawała sobie sprawę, że nie będzie szczęśliwa, póki nie przejdzie korekty płci.
Trudne dzieciństwo pięknej miss
Enriquez w jednym z wywiadów przyznała także, że była ofiarą przemocy fizycznej i psychicznej, a w konsekwencji borykała się z problemami ze zdrowiem psychicznym. – Kiedy dorastałam, nie mogłam liczyć na wiele – powiedziała.
Na szczęście, dopięła swego i przeszła terapię hormonalną oraz korektę płci. Zaczęła pracować jako modelka oraz projektantka – podczas wyborów miss zaprezentowała się m.in. w tęczowej, cekinowej sukni własnego projektu, by uhonorować "wszystkich tych, którzy nie mogą pokazać swoich kolorów".
- Chciałam podzielić się moją historią i pokazać, że jestem więcej niż tylko ciałem – powiedziała w rozmowie z "Las Vegas-Review Journal". – Ludzie myślą, że w takich konkursach chodzi tylko o piękno. Ale liczy się, jak siebie zaprezentujesz, za czym się opowiadasz, co zrobiłaś i jakie masz cele – dodała Enriquez.
Kataluna Enriquez po koronę Miss Nevady sięgnęła podczas gali w Las Vegas 27 czerwca. Pokonała 21 konkurentek. Oznacza to, że 29 listopada weźmie udział w konkursie Miss USA, który odbędzie się w stanie Oklahoma.
Wsparcie dla LGBT+
Wielu komentatorów podkreślało, że zwycięstwo Enriquez jest znamienne także z tego powodu, że doszło do niego w czerwcu, który jest dla społeczności LGTB+ Miesiącem Dumy. Pierwszą transpłciową finalistką konkursu Miss USA była Angela Ponce. 27-letnia Kataluna ma jednak wciąż szanse zostać pierwszą transpłciową miss Stanów Zjednoczonych.
System Miss Universe zaczął dopuszczać transpłciowe uczestniczki w 2012 r. Jednak niektóre konkursy w USA wciąż zakazują im startu.
Instagramowy profil Kataluny Enriquez obserwuje w tym momencie ponad 52 tys. uczestników. - Ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy wspierali mnie od pierwszego dnia. Moja społeczności - zawsze jesteście w moim sercu. Moja wygrana jest naszą wygraną. Właśnie stworzyliśmy historię. Bądźmy dumni – napisała, nawiązując do społeczności LGBT+ i Miesiąca Dumy.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl