Katarzyna Łaniewska miała trudne dzieciństwo. Wiara znaczyła dla niej wiele
Katarzyna Łaniewska prawdziwą popularność zdobyła dopiero po pięćdziesiątce. Życie zmarłej w 2020 roku aktorki nie było usłane różami. Pokonywać trudności pomagała jej głęboka wiara.
19.06.2021 09:59
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Gdy wybuchła II wojna światowa, Łaniewska miała zaledwie sześć lat. Jej ojciec, legionista, został zamordowany w Auschwitz. Ona wraz z resztą rodziny przeżyła powstanie warszawskie i trafiła do obozu przejściowego w Pruszkowie. Do stolicy wróciła w styczniu 1945 roku.
Kariera aktorska
Dziesięć lat później ukończyła studia aktorskie. Od tej pory regularnie pojawiała się na ekranie, ale raczej w rolach drugoplanowych, epizodycznych. Zawsze angażowała się także w działalność polityczną. Choć w młodości należała do ZMP i PZPR, pod koniec lat 70. związała się z opozycją. W 1980 współtworzyła struktury NSZZ "Solidarność" w Teatrze Ateneum.
Widzowie pokochali ją, gdy była już dojrzałą kobietą – najpierw za rolę w uwielbianym do dziś "Koglu-moglu" (zdążyła zagrać w trzeciej części pt. "Miszmasz czyli Kogel Mogel 3"), a następnie w serialu "Plebania", gdzie wcielała się w babcię Józię, gospodynię księdza. Zagrała także w Annę Walentynowicz w filmie "Smoleńsk".
Pierwszym mężem Łaniewskiej, którego poślubiła po trzecim roku studiów aktorskich, był Ignacy Gogolewski - wówczas jeden z najpopularniejszych aktów, typowy amant. Para doczekała się jednego dziecka – córki Agnieszki. Niestety, gdy dziewczynka miała cztery latka, Gogolewski wdał się w romans z Ireną Dziedzic.
Zdrada pierwszego męża
- Mąż odszedł w 1962 roku. Wyprowadził się cztery piętra niżej. Mieszkała tam wielka gwiazda telewizji. Starsza ode mnie o 8 lat – wspominała w jednym z wywiadów Łaniewska. Co ciekawe, mimo rozwodu małżonkowie pozostali w przyjacielskich stosunkach.
Drugim mężem Łaniewskiej był Andrzej Błaszczak, z którym była do jego śmierci w 2018 roku. Para poznała się przypadkiem. - Wpadło mi trzech panów pod samochód na ulicy Nowogrodzkiej, błagając, by ich podwieźć, bo jednemu z nich urodziło się dziecko (...). O dziwo, rozpoznali mnie i powiedzieli, że chcą odwdzięczyć się jakąś kawą. Zostawiłam im telefon. Po pół roku później zatelefonował mój obecny małżonek – mówiła aktorka w programie "Grunt to rodzinka".
Łaniewska nie kryła swojej sympatii do Prawa i Sprawiedliwości. W 2011 roku kandydowała nawet z ramienia partii do Senatu. Często występowała na wiecach partii Jarosława Kaczyńskiego.
Zmarła 7 grudnia 2020 roku w Warszawie. Została pochowana w grobie rodzinnym na nowym cmentarzu na Służewie.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl