Katarzynki. Wieczór wróżb dla kawalerów
Chcesz wiedzieć, kim będzie twoja przyszła żona? Jak będzie wyglądać, czy będzie bogata i czy będzie cię kochać? Odpowiedzi na te pytania możesz poznać podczas Katarzynek. To żeński odpowiednik Andrzejek, czyli wieczór wróżb.
Chcesz wiedzieć, kim będzie twoja przyszła żona? Jak będzie wyglądać, czy będzie bogata i będzie cię kochać? Odpowiedzi na te pytania możesz poznać podczas Katarzynek. To żeński odpowiednik Andrzejek, czyli wieczór wróżb.
W nocy z 24 na 25 listopada, w wigilię świętej Katarzyny Aleksandryjskiej kawalerowie za pomocą zabaw dowiedzieć się mogą, kiedy znajdą wybrankę swojego serca i jak przyszła partnerka będzie miała na imię. Męskie "święto" zostało zapomniane na rzecz święta panien – zwanego Andrzejkami.
Kult świętej Katarzyny z Aleksandrii rozpowszechnił się w chrześcijaństwie, a na kanwie legendy powstała budująca opowieść o chrześcijańskiej męczennicy, popularna i chętnie czytana w "Żywotach Świętych".
Jej imię chętnie nadawano dziewczętom, w nadziei, że przejmą cechy patronki i do dziś należy do ogromnie popularnych. Być może z racji przypisywanych jej przymiotów Katarzyna, patronka wielu zawodów, stała się opiekunką i orędowniczką cnotliwych kawalerów mających stanąć na ślubnym kobiercu.
Święto Doli
W kalendarzu słowiańskim dzień 24 listopada był Świętem Doli, dniem w którym dziewczęta i chłopcy uciekali się do wróżb by poznać los jaki ich czekał, a ciężarne kobiety modliły się o lekki połóg. Być może dawny pogański obyczaj pytania duchów o przyszłość jak wiele innych adaptowany został przez chrześcijaństwo.
Zwyczaj Katarzynek, powszechnie znany w Polsce i żywo obchodzony jeszcze pod koniec XIX wieku, podobnie jak Andrzejki przypadał na okres schyłku jesieni, zakończenia prac polowych, porę długich jesiennych wieczorów, przesilenia jesiennego uważanego za czas najwłaściwszy nawiązaniu kontaktu z zaświatami i ostatnich zabaw przedadwentowych.
Adwent (łac. adventus - przyjście, przybycie) to czas oczekiwania na nowe i przygotowań na to, co ma nastąpić. W starożytnym Rzymie była to oficjalna wizyta cesarza, w liturgii kościelnej okres oczekiwania narodzin Dzieciątka - Mesjasza i Zbawiciela. W ludowych tradycjach tę porę obrano jako czas najlepszy dla zalotów, słania swatów, kojarzenia małżeństw.
Początek adwentu
Według tradycji Katarzyna i Andrzej otwierają adwent: "Święta Katarzyna adwent zawiązuje, sama hula, pije a nam zakazuje". Katarzynkowy wieczór był czasem ostatnich kawalerskich zabaw i uciech, zakazanych w adwencie, a później niedostępnych już żonatym mężczyznom. "Święta Katarzyna śmiechem, święty Andrzej grzechem" - radośnie więc witali chłopcy każdą okazję do beztroskiej zabawy, figli i śmiechu. Katarzynki były do tego dobrym pretekstem, chociaż w męskich wróżbach i zwyczajach mniej było zapału, inwencji i entuzjazmu niż w dziewczęcych.
Jak wróżyć z okazji Katarzynek?
Najpewniejszym sposobem na poznanie przyszłej żony jest sen w noc poprzedzającą dzień świętej Katarzyny (z 24 na 25 listopada). Aby zobaczyć swoją wybrankę, przed snem wykąp się i wytrzyj dziewczęcą koszulą, a pod poduszkę wsuń jakąś część damskiej bielizny.
Na wszelki wypadek przygotuj również karteczki z imionami różnych dziewcząt i także wsuń je pod poduszkę. Gdyby zawiodły marzenia senne, rano "na ślepo" wyciągnij jedną karteczkę - poznasz imię przyszłej wybranki. Stąd wzięło się przysłowie: "W noc świętej Katarzyny są pod poduszką dziewczyny".
Aby dowiedzieć się, czy w tym roku w ogóle czeka Cię ślub oraz aby poznać charakter oraz stan majątkowy przyszłej żony, wsuń pod poduszkę piórko i czekaj na pojawienie się we śnie ptaka.
Kogut wróży pozostanie w stanie wolnym.
Biała kury oznacza, że możesz liczyć na ślub z młodą panną, zaś kury czarnej, że będzie to ślub z wdową.
Kura z kurczętami oznacza natomiast wdowę z dziećmi.
Paw symbolizuje osobę dumną i znającą się na modzie.
Sowa wróży mądrą żonę, choć niesympatyczną.
Gołąb natomiast zapowiada żonę miłą i ładną, ale, niestety, głupią.
(gabi), kobieta.wp.pl