Katarzyny to fajne dziewczyny. To imię pięknie brzmi i przynosi szczęście
Jest z nami już od średniowiecza i ani na chwilę nie traci popularności. Katarzyny wyróżnia uroda, inteligencja i duma, która czyni z tego imienia dobrą wróżbę na przyszłość. Jakie jeszcze cechy się z nim wiążą? Kilka ciekawostek podajemy poniżej.
Już wkrótce katarzynki, czyli wigilia imienin Katarzyny oraz odpowiednik nieco lepiej znanych andrzejek. To zatem idealny moment, aby przyjrzeć się bliżej temu pięknemu, szlachetnemu imieniu, które jest z nami od wielu wieków. Nosiły je święte, królowe i bohaterki literackie, które zawładnęły naszą wyobraźnią. Wynika z tego, że dobrze być mądrą i przebojową Kasią. Nie bez powodu to imię w Polsce nosi aż 605 826 kobiet (według danych rejestru PESEL na 31.01.2023).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jakie jest znaczenie imienia Katarzyna? Wiążą się z nim pozytywne cechy
Kachna, Katerzyna, Katuszka. Imię rejestrowane w Polsce już od średniowiecza (od XII wieku!) miało wiele postaci, które z czasem ulegały zmianie. Wywodzi się od greckiego słowa katharós, czyli "czysty, bez skazy", ale rozpowszechniło się na dobre dopiero za pośrednictwem łaciny. Występuje w wielu językach, co czyni z Katarzyny imię uniwersalne, które bardzo łatwo daje się przetłumaczyć.
To imię nosiło wiele ciekawych postaci, np. św. Katarzyna Aleksandryjska i św. Katarzyna ze Sieny, caryca Katarzyna II Wielka i Katarzyna Aragońska, pierwsza żona Henryka VIII. Jest popularne wśród aktorek (Catherine Deneuve, Kate Winslet) i bohaterek literackich (Katarzyna Earnshaw, główna postać powieści Emily Brontë pt. "Wichrowe Wzgórza").
Uroda i duma wyróżnia Katarzyny. Mają sporo wewnętrznej siły
Katarzyny to kobiety wesołe i żywiołowe, które nie boją się mówić tego, co myślą. Wyróżnia je inteligencja, którą często się popisują, co dla wielu może być irytujące. Dzięki wrodzonej charyzmie często znajdują się w samym centrum zdarzeń, łatwo nawiązują kontakty, jednak gorzej z ich utrzymywaniem. Zamiast mieć wielu luźnych znajomych, Kasia woli otaczać się nielicznym gronem sprawdzonych przyjaciół.
W pracy szybko odnosi sukcesy, ponieważ jest niezwykle wytrwała i pracowita. Pracuje też nad sobą, stale stawiając na rozwój osobisty. To sprawia, że ma mniej czasu na sprawy osobiste, więc rodzinę zakłada w późniejszym wieku. Jako niezwykle atrakcyjna kobieta ma wielu adoratorów, a co za tym idzie – problem z wyborem. Kasie cieszą się powszechną sympatią i szacunkiem, bo zwyczajnie mają dobre serce.
Katarzynki to mniej znane andrzejki. Co się wtedy robi?
Katarzyny obchodzą imieniny wielokrotnie w ciągu roku: 2 lutego, 13 lutego, 9 marca, 22 marca, 24 marca, 1 kwietnia, 6 kwietnia, 17 kwietnia, 29 kwietnia, 30 kwietnia, 9 maja, 4 września, 15 września, 25 października, 25 listopada i 31 grudnia. Najważniejsza z tych dat wypada właśnie 25 listopada, kiedy najwięcej osób pojawia się u Kaś z kwiatami. Wieczór wcześniej obchodzimy katarzynki, odpowiednik andrzejek. Katarzynki to wieczór wróżb dla kawalerów, podczas gdy andrzejki poświęcone były pannom na wydaniu.
W noc poprzedzającą imieniny Katarzyny (i jednocześnie wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kawalerów) odbywały się wróżby matrymonialne dla młodych mężczyzn, którzy szykowali się do ożenku. Obecnie obie zabawy zostały połączone i bez względu na płeć odbywają się w wigilię św. Andrzeja.
Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!