W VIII wieku koszyczki wielkanocne były znacznie większe niż dzisiaj. Zawierały wszystkie produkty, które miały być spożywane podczas świąt. Z czasem zdecydowano, że jedzenie powinno mieć symboliczne znaczenie i rozmiary.
Okazuje się, że obecnie istnieje niepisana lista produktów, które nie powinny lądować w święconce. Co więcej, jeden z wymienianych produktów często znajduje się koszyczku, choć z obchodzonym świętem w zasadzie nie ma nic wspólnego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Magda Gessler zdradza przepis na idealną sałatkę jarzynową!
Co włożyć do koszyczka?
W święconce powinno znaleźć się jajko jako symbol nowego życia, chleb, wędliny lub kiełbasa, sól chroniąca przed zepsuciem, pieprz, baba wielkanocna, baranek jako symbol zmartwychwstania oraz chrzan. W niektórych regionach dodaje się także miód symbolizujący wieczne życie.
Choć większość z nas przestrzega tradycji, współczesne koszyczki różnią się od pierwowzorów. Aby przygotować święconkę zgodnie z naukami Kościoła, należy unikać wkładania zajączka, alkoholu czy zabawek. Zajączek, choć kojarzony z Wielkanocą, jest symbolem świeckim, a nie religijnym.
Skromność i tradycja
Tradycja wskazuje, że koszyczek powinien być skromny, ozdobiony bukszpanem i serwetką. Nie należy go dekorować figurkami, wstążkami, kwiatami czy pluszowymi zwierzątkami. Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie, dlatego warto przestrzegać wytycznych duchownych i skupić się na celebracji tego ważnego dnia.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.