Katastrofa demograficzna w Rosji. Najmniej dzieci od 1945 roku

Katastrofa demograficzna w Rosji. Najmniej dzieci od 1945 roku

W Rosji rodzi się coraz mniej dzieci
W Rosji rodzi się coraz mniej dzieci
Źródło zdjęć: © East News | YURI KADOBNOV
16.09.2023 10:12, aktualizacja: 16.09.2023 14:37

Rosstsat, rosyjski odpowiednik polskiego Głównego Urzędu Statystycznego, podał dane dotyczące liczby urodzeń w lipcu bieżącego roku. Widoczna jest tendencja spadkowa w stosunku do roku poprzedniego. Okazuje się, że lipiec jest najgorszy co najmniej od 1945 roku.

W lipcu 2023 roku w Rosji urodziło się 110 tysięcy 500 dzieci – informuje Onet, powołując się na dane z Federalnej Służby Statystyki Państwowej (Rosstat), czyli rosyjskiego odpowiednika polskiego Głównego Urzędu Statystycznego. Okazuje się, że był to najgorszy lipiec od 1945 roku, jeśli chodzi o liczbę urodzeń dzieci.

W Rosji najmniej urodzeń od dawna

Od miesięcy pojawiają się dane, które świadczą o tym, że Rosja zmaga się z kryzysem demograficznym. Według informacji Rosstatu, w czerwcu tego roku urodziło się 105 tysięcy dzieci – to najmniejsza liczba urodzeń od 1991 roku.

Łączne dane za okres styczeń-lipiec pokazują, że w Rosji przyszło na świat 726,6 tysięcy dzieci. Jeśli dodamy do tego wstępną liczbę urodzeń w sierpniu, okaże się, że przez pierwsze osiem miesięcy 2023 roku urodziło się około 850 tysięcy dzieci. Jak czytamy, to o 2,5 proc. mniej niż w ubiegłym roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kryzys demograficzny w Rosji

Dane Federalnej Służby Statystyki Państwowej pokazują, że liczba ludności w Rosji systematycznie spada. Już od kilku lat wskaźniki narodzin, śmierci oraz dzietności są niskie. Największy ubytek liczby mieszkańców miał miejsce między 2020 a 2021 r. Według oficjalnych danych, które uwzględniają także mieszkańców Krymu, zniknęło wtedy ponad milion Rosjan. W 2021 r. zmarło 2,4 miliony osób - najwięcej od 1945 roku. Urodziło się natomiast niespełna 1,4 miliona dzieci - najmniej od 20 lat.

Krach demograficzny w Rosji przyspiesza także wojna w Ukrainie - zauważa Bloomberg. Agencja cytuje rosyjskiego demografa, Igora Jefremowa z Instytutu im. J. Gajdara, który podkreśla, że do połowy 2024 roku liczba urodzeń może spaść do 1 miliona, zaś współczynnik dzietności do 1,2.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także