Trwa ładowanie...

Kiedy dzieci sięgają po narkotyki?

Nastolatki, których ojcowie odsiadują wyrok w więzieniu, częściej sięgają po narkotyki - wykazały badania opublikowane w piśmie "Addiction".

Share
Kiedy dzieci sięgają po narkotyki?Źródło: Jupiterimages
d1n0zor

Nastolatki, których ojcowie odsiadują wyrok w więzieniu, częściej sięgają po narkotyki - wykazały badania opublikowane w piśmie "Addiction".

W Stanach Zjednoczonych liczba osób skazanych na karę więzienia w ciągu ostatnich 30 lat zwiększyła się dziewięciokrotnie. W 2006 r. ojcowie prawie 7,5 mln amerykańskich dzieci przebywali za kratkami lub na zwolnieniu warunkowym. Obecnie 13 proc. młodych ludzi przyznaje, że ich ojcowie spędzili dłuższy lub krótszy okres w więzieniu.

Naukowcy z Bowling Green State University przeanalizowali ankiety przeprowadzane w 1995 r. wśród uczniów szkół, którzy byli później obserwowani do około 25. roku życia.

d1n0zor

Ponad 51 proc. młodych mężczyzn i prawie 40 proc. kobiet, których biologiczni ojcowie byli kiedykolwiek skazani na karę więzienia, przyznało się do palenia marihuany (w porównaniu z 38 proc. mężczyzn i 28 proc. kobiet w grupie kontrolnej). Wśród badanych osób zanotowano także częstsze przypadki stosowania innych narkotyków - kokainy, heroiny i metamfetaminy.

Biorąc pod uwagę to, że coraz więcej dzieci ma ojców w więzieniu, wyniki te sugerują, że mamy do czynienia również ze wzrostem liczby osób zażywających narkotyki, co niesie ze sobą ryzyko większej przestępczości i zwiększenia kosztów leczenia uzależnień - twierdzą badacze.

Jak dodaje autor badań dr Michael Roettger, wnioski te są szczególnie niepokojące w odniesieniu do środowisk ubogich i mniejszości narodowych, których członkowie częściej trafiają za kratki.

d1n0zor
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n0zor
d1n0zor