Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Kiedy i jak można ćwiczyć po operacji piersi?

Zastanawiasz się jak wygląda powrót do formy po redukcji piersi lub powiększaniu ich implantami? Zapytaliśmy o to specjalistów z Kliniki Dr Szczyt.

Kiedy i jak można ćwiczyć po operacji piersi?Kiedy i jak można ćwiczyć po operacji piersi?Źródło: materiały partnera
d3vk4fj
d3vk4fj

Powiększanie piersi, podobnie jak wszystkie procedury chirurgiczne, wymagają właściwej rekonwalescencji, aby móc w pełni cieszyć się z ich efektów. Musimy pamiętać, że tempo regeneracji naszego organizmu jest bardzo indywidualną kwestią, która w dużej mierze zależy od genów i oczywiście zakresu przeprowadzonego zabiegu.

W takim razie kiedy możemy ćwiczyć po operacji piersi?

Przez dwa miesiące od zabiegu obowiązuje zakaz aktywności fizycznej. Po tym czasie możemy myśleć o powrocie do ćwiczeń jednak należy robić to po konsultacji z chirurgiem plastykiem i fizjoterapeutą, która w klinikach na światowym poziomie jest oferowana pacjentkom w standardzie.

Nie oznacza to jednak rezygnacji z codziennej aktywności, np spacerów. Do nich możemy wrócić nawet 2-3 dni po operacji i wpływają korzystanie na rekonwalescencję, zwiększając dotlenienie organizmu i przyśpieszając proces gojenia tkanek i ran pooperacyjnych. Najwłaściwszy będzie spacer, gdyż nie angażuje on zbytnio mięśni klatki piersiowej, a więc nie przyczynia się do naruszenia okolic operowanego miejsca oraz nie powoduje nasilenia dolegliwości bólowych. Jeśli jednak one wystąpią, należy jak najszybciej przerwać aktywność i skontaktować się ze specjalistą.

Jak ćwiczyć po operacjach piersi i o czym pamiętać? materiały partnera
Jak ćwiczyć po operacjach piersi i o czym pamiętać?Źródło: materiały partnera

Dwa tygodnie po operacji można nieznacznie zwiększyć zakres ćwiczeń, jednak to jeszcze nie czas, by angażować górną partię ciała. Należy skupić się przede wszystkim na ćwiczeniach ruchowych, dedykowanych dolnej partii naszego ciała - może to być bieżnia czy chodzenie po schodach.

d3vk4fj

Dopiero po upływie minimum 3 miesięcy od operacji biustu, możliwe jest dobranie ćwiczeń, które będą angażować klatkę piersiową. Powinno odbywać się wyłącznie za zgodą specjalisty i w miarę fizycznych predyspozycji oraz możliwości kobiety. Ponadto wskazane jest, by podczas ćwiczeń stosować specjalny stanik, właściwie podtrzymujący biust a także by poszczególne ćwiczenia dodawać stopniowo.

Niekiedy jednak z aktywnością fizyczną trzeba będzie poczekać nawet i pół roku, zaś z pewnych, charakterystycznych aktywności, które wymagają bardzo dużego wysiłku i zaangażowania mięśni klatki piersiowej, nawet zrezygnować - są to przede wszystkim kulturystyka czy akrobatyka a nawet jazda konna.

Jak ćwiczyć po operacjach piersi i o czym pamiętać?

Przede wszystkim należy obserwować swoje ciało i organizm oraz postępować zgodnie ze swoimi możliwościami. Musimy więc wykazać się ostrożnością i rozsądkiem. Przecież nie chcemy poprzez swój pośpiech wpłynąć na efekt przeprowadzonej wcześniej operacji piersi.

Po drugie, okres trzech miesięcy to naprawdę minimum czasu, który trzeba odczekać, by móc znów pójść na basen czy korzystać z wszystkich możliwości siłowni. Dlatego kobietom, którym szczególnie zależy na tym, by w okresie rekonwalescencji móc wykazywać aktywność fizyczną, zaleca się przede wszystkim bezpieczne jej formy, takie jak spacer czy bieżnia oraz wszystkie ćwiczenia na mięśnie nóg, pośladków czy brzucha. Natomiast angażowanie mięśni klatki piersiowej, a więc mięśnia piersiowego większego, mięśnia piersiowego mniejszego oraz mięśnia zębatego przedniego jest wysoko ryzykowne.

Artykuł sponsorowany
d3vk4fj
d3vk4fj