FitnessKiedy kawa już nie działa, czyli chronicznie zmęczona

Kiedy kawa już nie działa, czyli chronicznie zmęczona

Kiedy kawa już nie działa, czyli chronicznie zmęczona

Cały dzień jesteś zmęczona : nie pomaga drzemka, dłuższy sen, ani wolny od pracy dzień, który wzięłaś, aby się zregenerować. Nie masz siły i najprostsze zadania zaczynają Cię przerastać. Wypijasz hektolitry kawy i kolejne puszki napojów energetycznych, jednak w dalszym ciągu nie możesz opanować ogromnego znużenia. Sprawdź, czy nie popełniasz prostych błędów w ciągu dnia i staraj się je wyeliminować.

Cały dzień jesteś zmęczona : nie pomaga drzemka, dłuższy sen, ani wolny od pracy dzień, który wzięłaś, aby się zregenerować. Nie masz siły i najprostsze zadania zaczynają Cię przerastać. Wypijasz hektolitry kawy i kolejne puszki napojów energetycznych, jednak w dalszym ciągu nie możesz opanować ogromnego znużenia. Sprawdź, czy nie popełniasz prostych błędów w ciągu dnia i staraj się je wyeliminować.

Bycie dorosłym to ciężka praca. Popatrz na dzieci – bywają zmęczone, ale często po wyczerpującej zabawie, i to zmęczenie jest zupełnie innego rodzaju. Brak równowagi między pracą a odpoczynkiem, między obowiązkami a relaksem jest zabójcze dla organizmu. Jeśli 24 godziny na dobę jesteś w gotowości i w napięciu, gotowa, by udać się do następnych zadań – niedługo Twój organizm zacznie się buntować. Wbrew temu, co o sobie myślisz – nie jesteś maszyną, a Twój umysł potrzebuje zresetowania. Zrób codziennie coś, co sprawi Ci przyjemność – przeczytaj kilka dowcipów, przesłanych mailem, przekartkuj kobiecy magazyn, zadzwoń do koleżanki, posłuchaj ulubionej płyty, albo pograj w karty z dziećmi.

1 / 9

Brak słońca

Obraz
© Jupiterimages

Jesienna depresja? Wiosenne przesilenie? Powód - brak słońca. Niedobór naturalnego światła sprawia, że organizmowi chce się spać. Badania, jakie na grupie 600 ochotników przeprowadzili naukowcy z uniwersytetu w Massachusetts wskazują, że uczucie złości, zniechęcenia, znużenia i lęku występują częściej zimą niż latem. Jak sobie z tym radzić? Codziennie – nawet jeśli się chmurzy – spędź dziesięć minut na dworze, najlepiej podczas szybkiego spaceru. Jeśli możesz zrobić przerwę podczas pracy i spędzić kwadrans na świeżym powietrzu – poczujesz się zrelaksowana i odprężona.

2 / 9

Płytki oddech

Obraz
© Jupiterimages

Większość z nas oddycha nieprawidłowo, twierdzą lekarze. Kiedy oddychasz płytko, organizm nie otrzymuje wystarczającej dawki tlenu, a poziom dwutlenku węgla wzrasta. To, z kolei powodować może migreny, bóle głowy, znużenie i zmęczenie, a także wzrost ciśnienia tętniczego. Kiedy w ciągu dnia poczujesz się zmęczona – wypróbuj jedno z ćwiczeń oddechowych. Połóż się na płasko, połóż rękę na brzuchu w okolicach pępka i obserwuj jak się porusza. Podczas wdechu klatka piersiowa niech się unosi, a brzuch opada. Z każdym głębokim wdechem do płuc przetransportowana zostanie większa ilość powietrza, a Ty poczujesz, jak zmęczenie odpływa.

3 / 9

Kanapowiec

Obraz
© Jupiterimages

„Królowa kanapy” brzmi o wiele lepiej niż angielski „coach potato” (kanapowy kartofel). Ale kwestia nazewnictwa nie powinna Cię usprawiedliwiać. Jeśli ciało dłuższy czas trwa w jednej pozycji (zarówno w pracy przy biurku, jak i podczas relaksu na kanapie), organizm odczytuje to jako sen i automatycznie się wycisza, reagując znużeniem. Rada – rusz się: przejdź kilka kroków, przeciągnij się, a nawet ziewnij. Organizm od razu się obudzi. Co trzydzieści minut wstań od biurka na kilka minut i napinając i rozluźniając mięśnie, przejdź kilka kroków.

4 / 9

Jet lag bez samolotu

Obraz
© Jupiterimages

Nie musisz zmieniać strefy czasowej, żeby zakłócić tryb snu. Wystarczy, jeśli kilka nocy z rzędu położyłaś się później o dwie, trzy godziny, Twój organizm automatycznie wychwyci różnicę i dostosuje się do zmiany czasu. Wszystkie badania naukowe wskazują, że brak snu jest głównym powodem znużenia i zmęczenia. Aby tego uniknąć pilnuj restrykcyjnie godzin snu. Nocne kino czy ciekawa książka niech Cię kuszą tylko raz na jakiś czas.

5 / 9

Odwodnienie

Obraz
© Jupiterimages

Większość osób na co dzień doświadcza permanentnego stanu odwodnienia, uważa dr Susan Kleiner, internista z szpitalu stanowego w Waszyngtonie. – Jeśli czujesz się spragniona, to już ostatni dzwonek, aby uzupełnić braki wody w organizmie. Powinnaś pić wodę co pół godziny, małymi łykami, po pół szklanki. Tylko w ten sposób zachowasz równowagę w organizmie i nie odczujesz senności i zmęczenia, którą powoduje odwodnienie.

6 / 9

Brak śniadania

Obraz
© Jupiterimages

Garść witamin i kubek kawy z mlekiem nie tworzy zbilansowanego śniadania. Przyznaj się: ile razy chciałaś zacząć dzień od razowego chleba, białego twarożku, świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy, połówki grejpfruta, zielonej herbaty i owsianki. A ile razy zaczęłaś? Jeśli nadal nie wierzysz, że śniadanie jest amunicją dla organizmu i odpowiada za to, jak bardzo będziesz aktywna do godzin popołudniowych – zrób test. Przez tydzień zastosuj zdrowe menu ze śniadaniem w roli głównej. Znużenie, zmęczenie i wielka senność nie będą Cię dopadać koło godziny 13.00.

7 / 9

Fizyczne zmęczenie

Obraz
© Jupiterimages

Ok, przed wakacjami narzuciłaś sobie reżim – na plaży i nad brzegiem basenu musisz zachwycać nową, wysportowaną sylwetką. Dlatego codziennie odwiedzasz siłownię i z zapałem godnym szacunku trenujesz po 2 godziny. Twoje ciało się zmienia, ale organizm zaczyna się buntować. Porozmawiaj z terenem, który ułoży Ci plan treningowy, pozwalający ciału odpocząć między kolejnymi wizytami w fitness clubie.

8 / 9

Kilka kilo na plusie

Obraz
© Jupiterimages

Nie masz nadwagi, dobrze czujesz się w swoim ciele i pewnie wyglądasz fantastycznie. Wiesz jednak, ze w dalszym ciągu nie zrzuciłaś tych 4 kilo, które pojawiły się, jako pozostałość po długiej zimie. Już 3 – 4 kilogramy nadwagi mogą powodować, iż organizm męczy się szybciej i potrzebuje więcej odpoczynku. Nawet w tak zwyczajnych czynnościach, jak wejście po schodach na 3 piętro czy pogoń za tramwajem. Męczy się serce, męczą się stawy, Ty z trudem łapiesz oddech.

9 / 9

Niedoczynność tarczycy

Obraz
© Jupiterimages

Wysypiasz się, odżywiasz się racjonalnie, co drugi dzień odwiedzasz siłownię, choć, przyznaj sama – ostatnio trudno Ci się zmusić do czegokolwiek. Najchętniej, skulona na kanapie, spędziłabyś przed telewizorem cały czas. Jesteś zmęczona, ale wieczorem nie możesz zmrużyć oka. Poproś swojego lekarza o skierowanie na badanie krwi i pomiar stężenia tyreotropiny (TSH), hormonu przysadki mózgowej, który pokaże czy ciągłe zmęczenie nie jest związane z niedoczynnością tarczycy.

Tekst: Zuzanna Menkes

zdrowierelaksruch

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (17)