Kiedy należy ubrać choinkę? Tradycja mówi jasno

Ubieraniu choinki przypisana jest konkretna data
Ubieraniu choinki przypisana jest konkretna data

06.12.2022 12:25, aktual.: 06.12.2022 15:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niektórzy ubierają choinkę już z początkiem grudnia. I nie ma co się dziwić. Chcą bowiem, by świąteczny nastrój trwał jak najdłużej. Jednak zgodnie z tradycją drzewko powinno się dekorować w konkretnym dniu. O jaką datę chodzi?

Choinka jest jednym z najważniejszych symboli świąt Bożego Narodzenia. Mało kto jednak wie, że dekorowanie iglastego drzewka było niegdyś tradycją ludów pogańskich. Kościół katolicki zatwierdził choinkę jako symbol dopiero w XVIII wieku. Wieszało się na niej także nie byle jakie ozdoby. Każda coś oznaczała i miała swoją funkcję: lampki – to światło Jezusa chroniące przed złem, gwiazda – znak bezpiecznego powrotu do domu, aniołek – zapewniający domownikom bezpieczeństwo, dzwoneczki – zwiastujące dobrą nowinę.

Dziś ozdoby choinkowe bywają bardziej ekstrawaganckie. Bombki formówki przyjmują najróżniejsze kształty, a drzewka mienią się wszystkimi kolorami. Już nie tylko czerwonym i złotym. Fantazja przy dekorowaniu choinki nie ma granic.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Coraz wcześniej ubieramy choinkę

Choinka nadaje wnętrzu niepowtarzalny, świąteczny klimat. Nic dziwnego, że chcemy cieszyć się jej widokiem jak najdłużej. W ostatnich latach można zaobserwować, że zniecierpliwieni miłośnicy Bożego Narodzenia dekorują drzewko, domy i podwórka coraz wcześniej. W Stanach Zjednoczonych mnóstwo osób decyduje się na ubieranie choinki krótko po Święcie Dziękczynienia, które obchodzi się w ostatni czwartek listopada. Jednak w Polsce też widać już tendencję coraz szybszego wieszania bombek na iglastych gałązkach. Dzieje się to często na początku grudnia, nawet przed mikołajkami. Choinka towarzyszy wtedy domownikom w zasadzie przez cały okres adwentu.

Kiedy powinno się przystrajać choinkę?

Jednak warto wiedzieć, że taka praktyka jest niezgoda z tradycją. Choinkę powinno się bowiem ubierać 24 grudnia, czyli w Wigilię Bożego Narodzenia. Jednak w praktyce tego dnia zajmujemy się głównie gotowaniem, nakrywaniem do stołu, ostatnimi porządkami oraz pilnowaniem, by św. Mikołaj dostarczył prezenty. Dlatego warto wiedzieć, że kościół katolicki zezwala na ubieranie choinki na tydzień przed świętami.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (87)