Blisko ludziKim jest "naga Atena"? Zdjęcie kobiety z protestu w Portland obiegło świat

Kim jest "naga Atena"? Zdjęcie kobiety z protestu w Portland obiegło świat

"Naga Atena" stawiła czoła kordonowi policji w Portland
"Naga Atena" stawiła czoła kordonowi policji w Portland
Źródło zdjęć: © East News
Aleksandra Kisiel

28.07.2020 09:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Miała na sobie maskę i czapkę. Naga, bez butów stawiła czoła uzbrojonym policjantom podczas protestów w Portland. Zdjęcie "nagiej Ateny" obiegło świat, ale nikt nie wie, kim jest kobieta.

Stała się symbolem protestów w Portland w stanie Oregon. Od kilku dni w amerykańskim mieście odbywają się gwałtowne protesty w obronie praw czarnych. Reakcje mieszkańców zaostrzyły się, odkąd prezydent Trump wysłał do miasta siły federalne. Do protestów pod szyldem "Black Lives Matter" przyłączają się ludzie każdej rasy. Ale symbolem stała się biała kobieta. Jej zdjęcie siedzącej nago przed kordonem policji wzbudziło sensację na całym świecie, a media okrzyknęły ją mianem "nagiej Ateny".

"Naga Atena" bohaterką protestów Portland

Kobieta, której tożsamość nie jest znana, brała udział w protestach w Portland, w stanie Oregon w nocy z 17 na 18 lipca 2020 roku. Gdy policjanci zaczęli spychać grupę protestujących w kierunku z jednej ulic, pojawiła się ona. Naga, z przepisową maseczką na twarzy i w czapce, wyszła przed tłum protestujących i stawiła czoła policjantom. Jeden z protestujących usiłował zasłonić ją własnym ciałem i zrobioną w domu tarczą, ale ona zdawała się nie potrzebować ochrony.

Tańczyła przed oficerami, wykonywała baletowe figury i pozy z jogi. Wreszcie usiadła przed policjantami z szeroko rozstawionymi nogami. Ci zaczęli strzelać w jej kierunku kulami pieprzowymi. Po 10 minutach swoistego performansu funkcjonariusze zrezygnowali, a kobieta - zniknęła.

"Naga Atena" stała się bohaterką protestów w Portland
"Naga Atena" stała się bohaterką protestów w Portland© Twitter.com

Co ciekawe, tajemnicza "naga Atena" nie identyfikuje się z białą rasą. Ale jak podkreślają komentatorzy, to właśnie kolor skóry zadecydował o tym, jak została potraktowana przez policję. Najprawdopodobniej gdyby czoła policjantom stawiła czarna kobieta, nie skończyłoby się na kulach pieprzowych. Nie mówiąc już o tym, jak odbierana jest jej postawa w mediach. "Naga Atena" została okrzyknięta bohaterką i porównana do bogini mądrości. Czarna "naga Atena" zostałaby oceniona bardziej surowo.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (167)
Zobacz także