FitnessKobieta dowodzi na sali operacyjnej? Masz większe szanse przeżyć

Kobieta dowodzi na sali operacyjnej? Masz większe szanse przeżyć

Odsetek kobiet-chirurgów na przełomie ostatnich 50 lat ciągle rośnie, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych. To nie tylko dowód, że równouprawnienie jest możliwe, ale także dobra wiadomość dla pacjentów. Choć trudno w to uwierzyć, badania wykazują, że jeśli na sali operacyjnej dowodzi kobieta, masz większe szanse na przeżycie.

Kobieta dowodzi na sali operacyjnej? Masz większe szanse przeżyć
Źródło zdjęć: © Fotolia

Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto przyjrzeli się grupie ponad stu tysięcy pacjentów, którzy wykonali zabieg chirurgiczny w latach 2007-2015. Pacjenci byli zróżnicowani pod względami takimi jak wiek, płeć i dochód. Chirurdzy zaś różnili się wiekiem, doświadczeniem, a także liczbą przeprowadzonych operacji i szpitalem, w którym pracują. Pomimo wszystkich tych zmiennych, naukowcy stwierdzili, że kobiety były lepsze w utrzymaniu przy życiu pacjentów. Obszerne badanie wykazało, że osoby, które były operowane przez kobietę, wykazywały także o 12 procent mniej prawdopodobnych przyczyn śmierci w następnych 30 dniach od zabiegu.

Dr Raj Satkunasivam, który prowadził badania, przyznał, że różnica może być spowodowana sposobem udzielania opieki przez kobiety. "Kobiety i mężczyźni mają inne praktyki medyczne. Istnieją badania nad różnicami w stylach uczenia się, zdobywania umiejętności lub efektach kobiet i mężczyzn trudniących się chirurgią” - napisał.

"Nie znamy mechanizmu, który leży u podstaw lepszych wyników pacjentów leczonych przez kobiety-chirurgów, chociaż może to być powiązane ze świadczeniem opieki. Możliwe, że jest bardziej zgodna z wytycznymi, bardziej skupiona na pacjencie i polega na lepszej komunikacji" - dodają eksperci.

Badania opublikowane w brytyjskim dzienniku medycznym, wykazały również, że mniej pacjentów leczonych przez panie jest ponownie hospitalizowanych.

"Chirurgia jest specjalnością, która nadal walczy z nieuzasadnionym uprzedzeniem wśród pacjentów i specjalistów od spraw zdrowia, a nierówność płci nadal się utrzymuje. To badanie pomoże zwalczać utrzymujące się uprzedzenia, potwierdzając umiejętności i wiedzę fachową kobiet-chirurgów, które w niczym nie ustępują kolegom" - twierdzą badacze.

Na czym polega operacja kardiochirurgiczna?

zdrowieoperacjachirurgia estetyczna

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)