Blisko ludziKobiety dostają dodatkowe punkty na egzaminie. W branży IT to nie nowość

Kobiety dostają dodatkowe punkty na egzaminie. W branży IT to nie nowość

Kobiety dostają dodatkowe punkty na egzaminie. W branży IT to nie nowość
Źródło zdjęć: © Getty Images

09.01.2020 17:57, aktual.: 09.01.2020 18:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Być kobietą, być kobietą" śpiewała niegdyś Alicja Majewska. Teraz Majewska mogłaby dodać kilka nowych wersów do kultowej piosenki. Okazuje się, że bycie kobietą ma dodatkowy wymiar. Podczas egzaminu na kursie programowania w języku Java w Kielcach otrzymuje się dodatkowe 5 punktów za płeć.

Na platformie Wykop.pl ukazało się zdjęcie z sali egzaminacyjnej, przedstawiające arkusz, na którym znajdują się kryteria oceny. Maksimum punktów, jakie można uzyskać na egzaminie, to 40. 5 z 40 punktów można uzyskać, jeśli jest się kobietą.

Dodatkowe przywileje mają również niepełnosprawni. Na 5 punktów zasługują ci, którzy mają orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym.

Kobiety mają pierwszeństwo

Choć wielu posądziło organizatorów o seksizm, takie "przywileje" wydają się popularną praktyką w szkołach informatycznych. Jakiś czas temu lawina krytyki spadła na Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, który oświadczył, że w przypadku uzyskania takiej samej liczby punktów na egzaminach wstępnych pierwszeństwo będą miały kobiety.

Uczelnia wówczas tłumaczyła się wymogami unijnymi: "Przyjęcie kryterium dotyczącego płci wynika z wymogów związanych z koniecznością uwzględnienia 'Zasady równości szans kobiet i mężczyzn' w projektach finansowanych z funduszy europejskich 2014-2020. Nasza uczelnia w żaden sposób nie prowadzi polityki dyskryminacyjnej wobec mężczyzn".

Zarówno kobietom, jak i mężczyznom nie podoba się taka forma gratyfikacji. Kobiety uważają, że ich kompetencje są w tej sposób podważane, a mężczyźni, że są dyskryminowani.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także